کد خبر:140124
پ
خداداد غریب پور
رئیس هیات عامل ایمیدرو تأکید کرد

لزوم پژوهشی برای مقایسه عملکرد شرکت‌های بزرگ معدن و صنایع معدنی ایران

رئیس هیات عامل ایمیدرو بر لزوم پژوهشی برای مقایسه عملکرد شرکت‌های بزرگ معدن و صنایع معدنی ایران تأکید کرد.

رئیس هیات عامل ایمیدرو بر لزوم پژوهشی برای مقایسه عملکرد شرکت‌های بزرگ معدن و صنایع معدنی ایران تأکید کرد.

 

*** ضرورت مقایسه عملکرد شرکت‌های بزرگ معدن و صنایع معدنی ایران

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، غریب‌پور در نخستین نشست هم‌اندیشی با هیأت مدیره جدید انجمن (علمی) مهندسی معدن، اظهار کرد:

با توجه به رویکرد این انجمن، بنچ مارکینگ (مقایسه با صنایع مشابه و الگوبرداری) بر روی شرکت‌های بزرگ معدنی و صنایع معدنی ایران ضرورت دارد.

رئیس هیات عامل ایمیدرو، تاکید کرد:

زمانی که بنچ‌مارک بر روی شرکت‌های ایرانی انجام گیرد، مقایسه دقیق‌تری از وضعیت خود در اکتشاف، تولید و بهره‌وری،‌ کاهش قیمت تمام شده و مصارف انرژی به ویژه در حوزه آسیا به دست می‌آید.

وی در ادامه، افزود: اکنون که دنیا به سمت معدنکاری دیجیتالی و هوشمند گام برداشته باید بتوایم آینده‌ای متناسب با شرایط کنونی برای کشورمان ترسیم کنیم.

وی با اشاره به اینکه ایمیدرو برنامه به روز‌آوری استراتژی را پیش رو دارد از انجمن علمی مهندسی معدن خواست که با ایجاد کمیته‌ای مشترک با ایمیدرو در نشست‌های مربوط به بازنگری و تدوین استراتژی جدید ایمیدرو شرکت کنند.

 

*** ۳۰ پروژه برای برطرف‌شدن نیازهای صنایع فولاد

 

غریب پور، گفت: بنچ مارک را می‌توان با شرکت‌های نمونه و بزرگ معدنی و صنایع معدنی ایران آغاز کرد.

رئیس هیات عامل ایمیدرو، همچنین از اقدامات و همکاری متقابل هیأت مدیره پیشین انجمن مهندسی معدن تشکر کرد و افزود:

در حال حاضر تفاهمنامه‌هایی با دانشگاه‌های امیر‌کبیر، تهران، شریف و همچنین جهاد دانشگاهی داریم و در این راستا طرح‌هایی برای رفع نیاز بخش معدن و صنایع معدنی تعریف و اجرایی شده است.

وی، ادامه داد: از ۱۷۰ طرح پیشنهادی، ۳۰ پروژه برای برطرف‌شدن نیازهای صنایع فولاد مشخص شده است، به زودی محلی که با همکاری دانشگاه امیرکبیر برای استارت‌آپ‌های معدنی تعیین شده، معرفی و افتتاح می‌شود.

غریب‌پور، خاطر نشان کرد: برنامه جدید ۳۰۰ هزار کیلومتر مربعی اکتشاف که با همکاری بخش خصوصی و کنسرسیوم مربوطه انجام می‌شود،‌ نقطه‌ای مناسب برای توسعه همکاری‌های دو جانبه خواهد بود، علاوه بر آن طرح شناسایی، احیا و فعال‌سازی معادن نیز از موضوعات مورد علاقه ما برای همکاری با این انجمن است.

 

*** جذب منابع از بخش خصوصی

 

رئیس هیات عامل ایمیدرو،بیان کرد:

در حوزه سرمایه‌گذاری نیز با جذب منابع از بخش خصوصی و همچنین به کارگیری ابزارهای جدید تامین مالی، در صدد کاهش اتکا به سیستم دولتی و نظام بانکی هستیم.

احمد رضا صیادی در این نشست، ضمن بیان اینکه ترکیب تخصصی این نهاد شامل همه زمینه‌های زنجیره معدن از زمین‌شناسی، اکتشاف‌، استخراج و بهره‌برداری و صنایع معدنی است، گفت:

دانشکده‌های معدنی ایران از میان ۵۰۰ دانشگاه شناخته شده جهان در رتبه ۳۰ تا ۷۵ قرار دارند، به طور کلی تحقیقات نشان‌داده، بازیگران معدن در حوزه اکتشاف‌،‌ استخراج و بهره‌برداری ‌تابع نظام توسعه یافتگی کشور متبوع خود هستند.

رئیس انجمن مهندسی معدن، افزود:

تقسیم کار معدنی در یک ۴ ضلعی سازمان‌های زمین‌شناسی، دولت‌ها، ماژورها (سازمان‌ها و شرکت‌های بزرگ) و جونیورها (شرکت‌های کوچک) انجام می‌گیرد.

 
*** رقابت شرکت‌ها معطوف به کاهش هزینه‌ها

 

وی، رقابت شرکت‌ها معطوف به کاهش هزینه‌ها و قیمت تمام شده ذکر کرد و ادامه داد:

یکی از ریسک‌های بزرگ در این بخش مربوط به روش‌های بهبود و بهره‌وری است و تغییرات زیادی در این مسیر انجام شده است، عملکرد شرکت‌ها نشان داده، هر زمان قیمت مواد معدنی افزایش یافته نرخ بهره‌وری کاهش یافته است و شرکت‌ها تمرکز کمتری بر روی این شاخص بوده است.

صیادی، ادامه داد: در دوره رونق،‌ تولید و حاشیه سود افزایش می‌یابد اما به سبب برخی عوامل همچون جذب نیروهای غیرمتخصص، بهره‌وری با افت همراه می‌شود.

 

*** روش‌های افزایش بهره‌وری

 

رئیس انجمن مهندسی معدن یکی از روش‌های افزایش بهره‌وری را استفاده از معدنکاری هوشمند، دیجیتالی و رباتیک ذکر کرد و افزود:

امروزه شرکت‌های بزرگ در حال استفاده روزافزون از تکنولوژی‌های جدید هستند، تغییرات فکری که منجر به تغییرات تکنولوژکی می‌شود باید از اتاق سرد مدیران به عنوان سیاستگذار تا کف داغ معادن به عنوان بخش اجرایی انجام گیرد.

 

به گزارش خبرگزاری صنایع در این نشست، امید اصغری نایب رئیس انجمن مهندسی معدن نیز خواستار همکاری دوجانبه در موضوع انتشار کتب علمی به عنوان منابع، شد، علاوه بر این، دیگر اعضای هیأت مدیره انجمن مهندسی معدن به بیان نقطه نظرات خود برای توسعه همکاری با ایمیدرو پرداختند.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه + سه =

کلید مقابل را فعال کنید