کد خبر:139779
پ
حسام مقدمعلی
معاون بهره‌برداری و اکتشاف ایمپاسکو

برنده مزایده‌های اکتشاف،‌ تحت پوشش بیمه معدنی قرار می‌گیرد

معاون بهره‌برداری و اکتشاف ایمپاسکو از تحت پوشش بیمه معدنی قرار گرفتن برنده مزایده‌های اکتشاف خبر داد.

معاون بهره‌برداری و اکتشاف ایمپاسکو از تحت پوشش بیمه معدنی قرار گرفتن برنده مزایده‌های اکتشاف خبر داد.

 

 *** برنده مزایده‌های اکتشاف،‌ تحت پوشش بیمه معدنی قرار می‌گیرد 

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، حسام مقدم علی با اشاره به مشارکت بخش خصوصی در مزایده‌های اکتشاف، اظهار کرد:

طی مزایده‌های اخیر در این بخش بیش از ۱۰ شرکت بخش خصوصی علاقمند، مرتبط و توانمند مشارکت کردند که این امر جای خرسندی و تشکر دارد، حضور شرکت‌های مرتبط در مزایده‌ها می‌تواند موجب کاهش هزینه‌های تمام شده و در نتیجه رقابت‌پذیری اقتصادی و رونق اقتصادی شود.

معاون بهره‌برداری و اکتشاف ایمپاسکو، افزود:

هدف ما این است که فعالان این عرصه در سرمایه‌گذاری اولویت داشته باشند و محدودیتی برای آن‌ها ایجاد نکنیم از آنجا که به مشارکت فعالان بخش خصوصی تمایل داریم بنابراین ریسک‌ها را کاهش داده و شرایط مشارکت آن‌ها را تسهیل خواهیم کرد.

وی، ادامه داد: براساس این تفاهم‌نامه، هزینه فعالیت‌های مشارک برنده در مزایده بیمه معدنی می‌شود که این امر ایجاد امنیت سرمایه‌گذاری و اعتماد بیشتر را به دنبال خواهد داشت.

 

*** شناسایی ۵۴ محدوده امیدبخش

 

مقدم علی با توجه به این که برنده مزایده بیمه معدنی خواهد شد، گفت:

ایجاد کنسرسیوم از شرکت‌های بزرگ حوزه معدن نوید‌بخش موفقیت آن است به این دلیل که برای تسریع امور با محدودیت مواجه نیست و در عین حالی که از پشتوانه مالی و توان تخصصی برخوردار است، می‌تواند به عنوان مصرف‌کننده نهایی باشد.

معاون بهره‌برداری و اکتشاف ایمپاسکو، افزود:

شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران از سال ۹۳ تاکنون عملیات اکتشافی به مساحت ۲۸ هزار کیلومتر مربع را در قالب ۱۳ پهنه در استان‌ها سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی، مازندران، خراسان رضوی، آذربایجان شرقی، کرمان و زنجان به اتمام رسانده است، کار اکتشافی در این پهنه‌ها منجر به شناسایی ۵۴ محدوده امیدبخش شده است که تاکنون منجر به صدور ۷ پروانه اکتشاف و ۴ مورد نیز به گواهی کشف و پروانه بهره‌برداری شده است.

وی در ادامه، گفت: همچنین با ثبت محدوده در استان سیستان و بلوچستان، اکتشاف ۱۷ هزار کیلومتر مربع نیز انجام شده است.

مقدم علی، تصریح کرد: یکی از مشکلات ما برای رسیدن به نتیجه لازم استعلام ماده ۲۴ و تداخل محدوده‌های امیدبخش با محدوده‌های ثبت متقدم است زیرا این شرکت تمام محدوده‌های موجود در پهنه‌ها را به طور کامل مورد بررسی قرار داده است در نتیجه اطلاعات کاملی جمع آوری کرده و محدوده‌های امیدبخش را با توجه به شرایط زمین‌شناسی به طور کامل تصویر کرده است به همین دلیل از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز چندین بار تحت عناوین مختلف مورد تقدیر قرارگرفته‌ایم.

 

*** ابلاغ ۱۰ پهنه به مساحت ۴۵ هزار کیلومترمربع

 

معاون بهره‌برداری و اکتشاف ایمپاسکو، گفت:

با توجه به تقاضای شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران طی سال های ۹۶ و ۹۷ در مجموع ۱۱ پهنه با مساحتی بالغ بر ۳۷ هزار کیلومتر مربع به این شرکت اختصاص داده شد که در استان‌های خراسان رضوی، گلستان، کرمان، سیستان و بلوچستان، اصفهان، همدان و مرکزی واقع شده‌اند و لایه پهنه‌های جاری ایمپاسکو محسوب می‌شوند.

وی، افزود: پیشرفت فیزیکی این طرح‌ها با توجه به زمان شروع کار در هر پهنه میان ۵ تا ۶۰ درصد است که بیشتر آن‌ها طی ۲ تا ۳ ماه آینده به مرحله جلسه دفاعیه می‌رسند.

مقدم علی از این که برنده مزایده‌های اکتشاف،‌ تحت پوشش بیمه معدنی قرار می‌گیرد خبر دادو یادآور شد:

علاوه بر این، ۱۱ پهنه پیشنهادی نیز به مساحت ۷۲ هزار کیلومتر مربع به وزارت صنعت، معدن و تجارت و ایمیدرو پیشنهاد شد که به دلیل تداخل پهنه‌های درخواستی و اولویت بخش خصوصی در نهایت ۱۰ پهنه به مساحت ۴۵ هزار کیلومترمربع به این شرکت ابلاغ شد.

به گفته مقدم علی، این پهنه‌ها در استان‌های کهگیلویه و بویراحمد، اصفهان، هرمزگان، سیستان و بلوچستان، قزوین، گیلان، فارس، چهارمحال و بختیاری، خراسان رضوی و خراسان جنوبی واقع شده‌اند.

 
*** توسعه فعالیت‌های اکتشافی و فعالیت‌های معدنی

 

معاون بهره‌برداری و اکتشاف ایمپاسکو، خاطر نشان کرد:

طبق برنامه این پهنه‌ها باید طی ۶ ماه کاری به اتمام برسند که امیدواریم بتوانیم طبق برنامه در زمان پیش‌بینی شده به هدف مورد نظر دست یابیم،  هزینه پیش‌بینی شده برای این پهنه‌ها در حوزه مشاوره و خدمات آزمایشگاهی، کنترل و نظارت را ۶ میلیارد تومان اعلام کرد، اخیرا یک فاز مطالعاتی تعریف شده است که اکثر نواحی مستعد از لحاظ کانی‌زایی، در آن قرار داده شده‌اند.

وی، ادامه داد: امیدواریم با اجرای منسجم این برنامه توسط شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران، ایمیدرو و کنسرسیوم اکتشاف، بتوانیم شکاف اطلاعاتی موجود در این بخش را پوشش داده و بانک اطلاعاتی جامعی را ایجاد کنیم، پس از آن با مشارکت بخش خصوصی، محدوده تعیین شده را فعال کنیم تا بستری برای افزایش ذخایر مواد معدنی کشور فراهم شود.

مقدم علی با بیان اینکه نکته حائز اهمیت توسعه فعالیت‌های اکتشافی و فعالیت‌های معدنی در کشور است،‌ افزود:

هدف ما این است در راستای چشم‌انداز بخش معدن و نقشه راه معدن، فعالیت‌های اکتشافی در فازهای اولیه انجام شود و در نهایت محدوه‌های امیدبخشی که ریسک آن‌ها کاهش یافته و هدفمندتر شده‌اند به عنوان فرصت‌های سرمایه‌گذاری در اختیار بخش خصوصی قرارگیرند.

 
*** اهداف تامین موضوع پهنه‌ها جمع‌آوری داده‌های اکتشافی کشور

 

معاون بهره‌برداری و اکتشاف ایمپاسکو، اظهارکرد:

هدف ما این است که در هر مرحله‌ای که بخش خصوصی توانمند ابراز تمایل برای ادامه فعالیت کند شرایط را از طریق انجام تشریفات قانونی فراهم کنیم.

وی بر تامین بانک اطلاعاتی جامع و ارزشمند در این حوزه تاکید کرد و افزود:

یکی از اهداف تامین موضوع پهنه‌ها را جمع‌آوری داده‌های اکتشافی کشور است، چرا که درصورت نبود اطلاعات جامع ممکن است موازی کاری صورت گیرد و یک محدوده چندین‌بار توسط سازمان‌های مختلف پایش شود.

مقدم علی در ادامه، گفت: یکی از موانع انجام و تحقق کارها،‌ نبود تمرکزگرایی و اجرای مفاد قانونی بوده که برخورد سلیقه‌ای درمورد یک موضوع واحد در استان‌های مختلف را به دنبال دارد که این امر منجر به اتلاف زمان برای اخذ پروانه اکتشاف می‌شود و نهایتا ذخایر کشور بلاتکلیف می‌ماند.

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، معاون بهره‌برداری و اکتشاف ایمپاسکو در پایان، اظهار داشت:

مدیران در سطوح بالای تصمیم‌گیری، معدن را به چشم تخریبگر قلمداد نکنند چرا که مساحت کل پروانه‌های بهره‌برداری نسبت به کل کشور بسیار ناچیز بوده و کمتر از بخش‌های دیگر است.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × 3 =

کلید مقابل را فعال کنید