کد خبر:139188
پ
نرخ تورم
رئیس سازمان برنامه بودجه

نرخ تورم از مهرماه کاهش خواهد یافت

رئیس سازمان برنامه و بودجه، از کاهش نرخ تورم از مهرماه سال۹۸، خبرداد.

رئیس سازمان برنامه و بودجه، از کاهش نرخ تورم از مهرماه سال۹۸، خبرداد.

 

*** نرخ تورم از مهر ماه کاهش خواهد یافت

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، محمد باقر نوبخت در نشست شورای برنامه‌ریزی، توسعه و اقتصاد مقاومتی استان خوزستان، اظهارداشت:

سال ۹۷ به صورت ناخودآگاه ارزش پول ملی پایین آمد و قیمت‌ها بالا رفت اما با اقدامات و برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته شاهد وضعیت جدیدی در بازار ارز هستیم.

وی با اشاره به آخرین گزارش تورم ماهانه کشور در مرداد ماه ۹۸ افزود:

خوشبختانه نرخ تورم ۲.۸ درصدی مردادماه در تیرماه ۹۸ به ۰.۶ درصد کاهش پیدا کرد.

رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور با اشاره به اینکه تورم نقطه به نقطه تورم حدود ۶ واحد درصد کاهش پیدا کرده است، گفت:

با وجود روند کاهنده تورم ماهانه اما همچنان به دلیل افزایش قیمت‌های سال ۹۷ تورم سالانه ۱.۸ درصد افزایش داشته است ولی از ماه آینده این شاخص نیز کاهش می‌یابد.

 

*** محدودیت‌های مالی دولت تاثیری در پرداخت حقوق کارکنان نخواهد داشت

 

نوبخت با بیان اینکه کشور در شرایط جنگ اقتصادی است، افزود:

با مقاومتی که از خود نشان داده‌ایم دشمنان بطور قطع مایوس خواهند شد.

معاون رئیس‌جمهوری با اشاره به کاهش نرخ تورم تصریح کرد:

همانطور که در دوران دفاع مقدس دشمنان را مایوس کردیم در این دوره نیز این کار را انجام خواهیم داد به همین دلیل تا پایان سال ۹۸ شاهد بهره‌برداری از طرح‌های مختلف در کشور هستیم

نوبخت افزود: این شرایط هیچ اثری در پرداخت حقوق کارکنان نخواهد داشت.

 

*** تفاوت جنگ اقتصادی امروز با جنگ تحمیلی

 

وی در بخش دیگری از این نشست به سیاست‌های کلی در حوزه اعتبارات اشاره کرد و گفت:

شرایطی که امروز در آن قرار داریم نسبت به نحوه اداره کشور تفاوت‌هایی دارد که به خاطر کمبود شدید منابع است.

نوبخت با بیان اینکه شرایط عمومی کشور با وضعیت دوران جنگ نظامی و دفاع مقدس تفاوت‌هایی دارد، گفت: امروز مطالبات و توقعات متناسب با محدودیت‌ها نیست.

وی با اشاره به نرخ تورم افزود: در آن زمان خودمان را آماده کرده بودیم که اگر دشمن موشک زد و تعدادی  از هموطنان شهید شدند،  همه تلاش می‌کردیم که دشمن متوجه میزان خسارات نشود اما امروز بعد از یک موشک اقتصادی از سوی دشمن چندین نفر دست به کمر زده آماده هستند تا موضوعات را به نحوی خیلی بزرگ‌تر از آنچه هست بیان کنند و دشمن‌گرا بدهند.

به گفته وی در این شرایط است که ما را مجبور به توضیح دادن می‌کنند در صورتی که این امکان به هیچ عنوان وجود ندارد اما باید با دلی خونین و لبی خندان کشور را اداره کنیم.

 

*** تامین هزینه‌های مصرفی از دیگر منابع

 

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور همچنین با اشاره به اینکه بودجه  مصرفی ۴۴۸ هزار میلیارد تومان کشور در شورای عالی هماهنگی اقتصادی  به ۳۸۶ هزار میلیارد تومان کاهش پیدا کرده است،  گفت:

با این وجود منابع کشور  بیش از ۳۱۰ هزار میلیارد تومان نبود اما با صرفه‌جویی ۶۲ هزار میلیارد تومانی در هزینه‌ها همچنان باید ۷۶ هزار میلیارد تومان از منابع جدید به این بخش از بودجه کشور تزریق کنیم.

وی به برخی انتقادها در زمینه استفاده از منابع دیگر برای تامین مصارف اشاره کرد و گفت:

امروز بعضی از افراد ادعا می‌کنند دولت می‌خواهد برای جبران این منابع از ۱۲ درصد ورودی صندوق توسعه استفاده کند درصورتی که سال ۹۷ از محل فروش نفت ۳۲ درصد به این صندوق اختصاص یافت و قرار شد ۱۲ درصد دیگر برای دوره‌ای که کشور دچار سختی است هزینه شود.

 

*** نمی‌توانیم به کارمندان دولت بگوییم که حقوق خود را ببخشند.

 

معاون رئیس‌جمهوری با تاکید بر اینکه ما نمی‌توانیم به کارمندان دولت بگوییم که حقوق خود را ببخشند به این خاطر که منابع کافی نداریم، افزود: 

وقتی قرار شد  پرداخت‌ها ۳۸۶ هزار میلیارد تومان باشد در حالی که درآمدها ۳۱۰ هزار میلیارد تومان است مجبوریم ۷۶ هزار میلیارد تومان دیگر را از منابع مختلف هزینه کنیم.

وی همچنین با اشاره به کاهش نرخ تورم تصریح کرد: در این شرایط دولت هشت هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان از تعهد ۱۳ هزار میلیارد تومانی خود برای جبران خسارت سیل در استان خوزستان را پرداخت کرده است.

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور به خسارات زلزله‌ای شهر مسجدسلیمان اشاره کرد و در پایان، اظهار داشت:

در این راستا نیز مبلغ ۹۶ میلیارد تومان را کامل پرداخت کرده‌ایم و علاوه بر این نیز برای ساخت ۱۰ هزار واحد مسکونی به منظور احیای بافت فرسوده این شهرستان برنامه‌ریزی شده است.

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9 − شش =

کلید مقابل را فعال کنید