کد خبر:138438
پ
شرایط اقتصادی کشور
وزیر اقتصاد خبر داد

شرایط اقتصادی کشور مطلوب نیست/کاهش درآمد سرانه مردم نسبت به قدرت خرید

وزیر امور اقتصاد و دارایی با اشاره به اینکه شرایط اقتصادی کشور مطلوب نیست از کاهش درآمد سرانه مردم نسبت به قدرت خرید خبر داد.

وزیر امور اقتصاد و دارایی با اشاره به اینکه شرایط اقتصادی کشور مطلوب نیست از کاهش درآمد سرانه مردم نسبت به قدرت خرید خبر داد.

 

*** میزان تاثیر نفت بر اقتصاد کشور

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، فرهاد دژپسند در نشست ماهیانه جامعه اسلامی مهندسین با اشاره به میزان تاثیر نفت بر اقتصاد کشور، اظهار داشت:

شکی نیست که این فشارها و محدودیت‌ها در رشد اقتصادی تاثیر داشته است.

وی در مقایسه اقتصادهای کشورهای منطقه با اقتصاد ایران، گفت:

رتبه اقتصادی ایران در جهان هجدهم، ترکیه دوازدهم و عربستان سعودی رتبه شانزدهم را دارد.

چرا میان ما و ترکیه این فاصله وجود دارد؟ در حالی که در سند چشم‌انداز باید اقتصاد اول منطقه باشیم که با فرایند اقتصادی فعلی کشور نمی‌توانیم به آن دست پیدا کنیم.

دژپسند افزود: درآمد سرانه نسبت به قدرت خرید در اواسط دولت یازدهم؛ ۱۷ هزار دلار بود که اکنون با توجه به شرایط حاکم بر اقتصاد ایران به ۶.۵ هزار دلار کاهش یافته که البته درآمد سرانه کشورهای منطقه نیز به همین نسبت کاهش داشته‌اند.

وزیر امور اقتصادی و دارایی با اشاره به درآمد سرانه با دلار سال ۲۰۱۰، گفت:

درآمد سرانه ایران ۱۷ هزار دلار، عربستان ۵۰ هزار دلار، ترکیه ۲۲ هزار دلار و امارات ۶۴ هزار دلار بود، در حالی که رتبه اقتصادی ایران و ترکیه بالاتر از سه کشور دیگر است.

این نشان می‌دهد اقتصاد مولد پویاتر از اقتصادهای نفتی است.

 

*** رتبه ایران در شاخص بین‌المللی کسب و کار

 

وی اضافه کرد: رتبه ایران در شاخص بین‌المللی کسب و کار در اوایل دولت یازدهم ۱۵۲ بود که تا رتبه ۱۱۸ کاهش یافت، روند اصلاحات اقتصادی ادامه دارد ولی سرعت کافی را تحت فشارهای اقتصادی ندارد به همین دلیل به رتبه ۱۲۸ برگشتیم.

دژپسند با بیان اینکه در چندین شاخص اقتصادی نیز رشد بیست تا چهل درصدی داشتیم ولی در کل ۴ رتبه تنزل کردیم، افزود:

در حال حاضر رشد اقتصادی در کل منفی ۴.۲ است ولی در اقتصاد بدون نفت رشد منفی ۲.۲ است که نشان می‌دهد می‌توان بر اقتصاد بدون نفت تکیه کرد.
وی ادامه داد: باید مشخص شود که تحریم‌ها و دیگر عوامل هر کدام چه میزان از نظر کمی بر رشد اقتصادی کشورمان تاثیر داشته است، کسانی که سهم نفت در اقتصاد را ناچیز می‌دانند باید به شاخص‌های رشد در سال‌های فروش نفت در حد متعارف بوده مراجعه کنند. به طور واضح نفت تاثیر مستقیم در درآمد سرانه و رشد اقتصادی دارد.

وزیر اقتصاد گفت: رهبر معظم انقلاب اسلامی در جلسه‌ای که با هیأت دولت داشتند، فرمودند دولت در وسط میدان است، لذا عملیاتی که در میدان صورت می‌گیرد متفاوت با شرایط عادی است.

در جبهه‌ها نیز به این صورت است که فرمانده میدان باید تصمیم بگیر و عمل کند حتی اگر بعد مشخص شود تصمیم بهتری نیز می‌شد اتخاذ شود.

 

*** عبور از تلاطم مهمترین کار وزارت اقتصاد

 

وی افزود: درعرصه مدیریت ممکن است اشتباه صورت بگیرد، اشتباه با انحراف، فساد و عمل مجرمانه فرق می‌کند.

اگر قدرت مانور و جرات تصمیم‌گیری از مدیر گرفته شود، هزینه زیادی بر عرصه مدیرت کشور تحمیل می‌شود.

در دوره وزارت آقای صفدر حسینی، رئیس سازمان خصوصی‌سازی استعفا داد، به وی گفتند ادامه بده گفت، اگر خوب عمل کنم متهم می‌شوم چوب حراج زدم و اگر کاری انجام ندهم می‌گویند مدیریت ضعیفی داشته‌اید.
دژپسند با اشاره به برنامه‌های خود در وزارت اقتصاد، گفت:

در جلسه رای اعتماد گفتم دوره اول کار من عبور از تلاطم است چون برقراری ثبات و عبور از تلاطم مهمترین کار از نظر من است.

 

*** دلیل به وجود آمدن شرایط نامطلوب اقتصادی در کشور 

 

وی شرایط اقتصادی کشور را مطلوب ندانست و اظهار کرد:

دلیل به وجود آمدن این شرایط عوامل بیرونی است ولی دولت تلاش دارد این تاثیر بیرونی بر اقتصاد را به حداقل برساند.
وزیر اقتصاد خاطرنشان کرد: وقتی تلاش می‌شود صادرات نفت ما به صفر برسد و بعد به سراغ پتروشیمی، فلزات و دیگر مشتقات و میعانات می‌روند و از طرفی دسترسی ما را به منابع حاصل از فروش آنها محدود کنند، تولید ما که هنوز وابسته به مواد اولیه وارداتی و کالای سرمایه ایست را با مشکل مواجه می‌کند.
دژپسند درباره سهم مدریت در اقتصاد کشور، گفت:

این موضوع در بلند مدت می‌تواند تاثیر خود را بگذارد، ولی نباید فراموش کرد سی سال بعد از جنگ هنوز نتوانسته‌ایم نقش نفت را از اقتصاد حذف کنیم در حالی که در همه برنامه‌ها به این مهم توجه شده است، بنابراین نقش مدریت مهم است ولی نه در کوتاه مدت.
وی ادامه داد: در شرایط نامقبول در رشد سرمایه‌گذاری، اقتصادی و بهره‌وری سرمایه قرار داریم و این وضعیت برای ما قابل قبول نیست.

برآوردهای اقتصادی که در سال ۹۸ صورت گرفته متنوع است و مشابه نیز نیست.

مثلا در خصوص رشد اقتصادی در سال ۹۸، سازمان صندوق بین‌المللی پول (IMF)، رشد اقتصادی ایران را منفی ۶ و نهادهایی نیز تا منفی ۴.۵ درصد رشد برای اقتصاد ایران پیش‌بینی کرده‌اند.
دژپسند گفت: در دوماه گذشته روند صعودی تورم شکسته شد و به نظرم با فضای مثبتی که در خصوص ثابت ماندن ارزش پول ملی و کنترل تورم طی ماه‌های گذشته به وجود آمده، می‌توان امیدوار بود روند بهبود شرایط اقتصادی ادامه یابد.

 

*** کاهش نرخ بیکاری در کشور 

 

وی با اشاره به اینکه با معافیت‌های مالیاتی که به صادرکنندگان تعلق گرفته است، ارز نیمایی به کشور برمی‌گردد، خاطرنشان کرد:

این باعث ثبات بخشی به اقتصاد و ترغیب فعالان اقتصادی به گردش مالی می‌شود.

به گزارش خبرگزاری صنایع، وزیر اقتصاد در پایان، اظهار کرد:

یکی از شاخص‌هایی که روند بهبود را نشان می‌دهد، بیکاری است.

نرخ بیکاری از ۱۲.۳ درصد زمستان ۹۷، به ۱۰.۸ درصد در سه ماهه اول ۹۸ رسیده است که بخشی از آن ناشی از نرخ مشارکت اقتصادی و بخشی نیز به بارندگی‌ها در بهار امسال و بنگاه‌های کوچک و متوسط ارتباط داشت.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × پنج =

کلید مقابل را فعال کنید