کد خبر:138507
پ
وزارت
وزارت صنعت، معدن و تجارت در گزارشی منتشر کرد

اهم اقدامات انجام شده در راستای برنامه‌های ۷گانه وزارت صمت در سال رونق تولید

وزارت صنعت، معدن و تجارت در گزارشی اهم اقدامات انجام شده در راستای برنامه‌های ۷گانه وزارت صمت در سال رونق تولید را منتشر کرد.

وزارت صنعت، معدن و تجارت در گزارشی اهم اقدامات انجام شده در راستای برنامه‌های ۷گانه وزارت صمت در سال رونق تولید را منتشر کرد.

 

*** اهم اقدامات انجام شده در راستای برنامه‌های ۷گانه وزارت صمت در سال رونق تولید 

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، اصلاح قانون حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی کشور به عنوان یکی از مهمترین ابزارهای توسعه ساخت داخل در راستای توسعه تولید و تعمیق ساخت داخل یکی از محورهای هفت‌گانه‌ای بود که در وزارت صنعت، معدن و تجارت مورد پیگیری قرار گرفت.

در همین راستا فهرست تکمیلی ممنوعیت خرید کالاهای خارجی دارای مشابه تولید داخل تدوین و ابلاغ و فهرست کالایی توانمندی‌های ساخت داخل جهت نخریدن کالاهای وارداتی مشابه ساخت داخل توسط ارگان‌های دولتی و تعیین اولویت‌های سرمایه‌گذاری بروزرسانی و تکمیل شد.

 

*** راه‌اندازی سامانه توانیران

 

راه‌اندازی سامانه ثبت توانمندی و اعلام نیاز بنگاه‌های اقتصادی به نشانی اینترنتی tavaniran.ir از دیگر موارد مهم در این زمینه بود که هم‌اکنون در دسترس عموم قرار دارد.

 

*** برگزاری نمایشگاه فرصت‌های ساخت داخل و رونق تولید با مشارکت ۲۲۳ شرکت

 

اما بی شک برگزاری نمایشگاه فرصت‌های ساخت داخل و رونق تولید با هدف داخلی‌سازی نیازهای صنایع کشور (صنایع خودرو و قطعات، صنایع معدنی، مخابرات، نفت، گاز و پتروشیمی، لوازم خانگی و صنایع دریایی) در مجموعه‌ای به مساحت ۱۱ هزار متر مربع با مشارکت ۲۲۳ شرکت مهم‌ترین اقدام انجام شده در خصوص تعمیق ساخت داخل و رسیدن به خودکفایی هر چه بیشتر بود.

 

*** انعقاد ۲۰۲ تفاهم‌نامه همکاری میان تأمین‌کنندگان و شرکت‌های دانش‌بنیان

 

۲۰۲ تفاهم‌نامه همکاری میان تأمین‌کنندگان و شرکت‌های دانش‌بنیان درحاشیه برگزاری نمایشگاه ساخت‌داخل منعقد شد و عقد قرارداد داخلی‌سازی ۳۵ قطعه در صنعت خودرو به ارزش ۷۴۰ میلیارد تومان در حاشیه برگزاری نمایشگاه ساخت داخل انجام گرفت.

همچنین در راستای نهضت ساخت داخل و تامین نیاز واحدهای صنعتی، تفاهم‌نامه همکاری با وزارت علوم، معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری و صندوق نوآوری و شکوفایی منعقد شد و یک تفاهم‌نامه با صدا و سیمای جمهوری اسلامی به منظور ترویج کالای ایرانی و نهضت ساخت داخل به امضا رسید.

 

*** ممنوعیت ثبت سفارش حدود ۱۴۰۰ قلم کالای غیرضروری

 

ممنوعیت ثبت سفارش حدود ۱۴۰۰ قلم کالای غیرضروری از اواسط سال ۹۷ به منظور مدیریت واردات و حمایت از ساخت داخل از دیگر اقدامات انجام شده در این زمینه بود.

 

*** راه اندازی مجدد ۳۲۱ واحد صنعتی در مناطق سیل‌زده

 

اما در راستای حمایت از تولید و واحدهای تولیدی در استان‌های کشور موارد دیگری نیز انجام شد که از آن جمله به آماده‌سازی زیرساخت‌های لازم جهت اجرای طرح توسعه تولید پوشاک در مناطق روستایی با ۱۸ زیر پروژه در ۵ استان (گیلان، همدان، اردبیل، چهارمحال و بختیاری و کرمانشاه)، کلنگ‌زنی و آغاز فعالیت‌های اجرایی پروژه‌های سرمایه‌گذاری در مناطق کمتر توسعه‌ یافته مانند تولید کاغذ از کربنات کلسیم در استان فارس، بیواتانول سوختی در استان کهگیلویه و بویر احمد و کرمانشاه و راه‌اندازی مجدد ۳۲۱ واحد صنعتی سیل‌زده می‌توان اشاره کرد.

 

*** راه‌اندازی مراکز تولید بیوایمپلنت در شهرهای شیراز، کرمانشاه و تهران

 

وزارت صنعت، معدن و تجارت همواره بر حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان و استارت‌آپ‌ها و استفاده از فناوری‌های نوین در تولید تأکید داشته است و یکی از محورهای هفت‌گانه برنامه‌های این وزارتخانه نیز توسعه فناوری‌ها و شرکت‌های دانش‌بنیان با تغییر رویکرد ازمونتاژ به نوآوری بوده است.

دستیابی به دانش فنی تولید در مقیاس صنعتی انواع غشاء‌ و ماژول‌های تصفیه آب و تجاری‌سازی آن، ایجاد واحد تولید ممبران در ایلام و ایجاد و راه‌اندازی مراکز تولید بیوایمپلنت در شهرهای شیراز، کرمانشاه و تهران از مهم‌ترین اقدامات انجام شده حول این محور بوده است.

به گزارش خبرگزاری صنایع، شایان ذکر است که وزارت صنعت، معدن و تجارت در راستای تحقق شعار رونق تولید در سال ۹۸ اقدام به تدوین و اجرایی کردن برنامه‌های خود در ۷ محور با تاکید بر توسعه ساخت داخل و نیز توسعه صادرات به کشورهای هدف کرده است که اهم اقدامات انجام شده بر اساس محورهای برنامه در گزارش‌های سلسله‌وار بعدی به اطلاع خواهد رسید.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 + 11 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول