کد خبر:138323
پ
گندم کشور
رئیس سازمان جهاد کشاورزی گلستان بیان کرد

تولید ۱۳ درصد گندم کشور در استان گلستان

بر‌اساس اعلام رئیس سازمان جهاد کشاورزی گلستان، ۱۳ درصد گندم کشور در استان گلستان تولید می‌شود.

بر‌اساس اعلام رئیس سازمان جهاد کشاورزی گلستان، ۱۳ درصد گندم کشور در استان گلستان تولید می‌شود.

 

*** تولید ۱۳ درصد گندم کشور در استان گلستان 

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، مختار مهاجر در مراسم نخستین جشن برداشت گندم گلستان که در گنبدکاووس برگزار شد، اظهار داشت:

گندم تولیدی گلستان از بهترین و مرغوب‌ترین گندم‌ها در کشور است که مخلوط کردن ۱۰ تا ۱۵ درصد گندم این استان با گندم دیگر استان‌ها، کیفیت گندم آن‌ها را نیز ارتقا می‌دهد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گلستان، افزود:

کشاورزان گلستان با سختی و مشقت زیاد از جمله خشکسالی در برخی سال‌ها و یا رطوبت بالا و مبارزه با آفات و بیماری‌ها، گندم تولید می‌کنند و نقش مهمی در امنیت غذایی کشور و تامین رزق عمومی مردم (نان) برعهده دارند که باید دست چنین کشاورزانی را بوسید.

وی با تاکید بر ضرورت توجه کشاورزان به زنجیره بازرگانی گندم در گلستان و تحویل محصول تولیدی به سیلوهای استاندارد دولتی و بخش خصوصی، گفت:

گندم تولیدی استان به دلیل اینکه نقش مهمی در رزق عمومی مردم دارد بایستی فارغ از مسائل ریالی و مادی، به اهل آن تحویل داده شود.

 

*** توانایی گلستان برای تولید دو میلیون تن گندم

 

مهاجر با اشاره به اتفاق مخلوط‌کردن بخشی از گندم‌های تولیدی در گنبدکاووس با فضولات حیوانی و با ابراز تاسف از این حادثه، اضافه کرد:

کشاورزان نبایستی اجازه سوء‌استفاده از دسترنج‌شان را به برخی فرصت طلبان بدهند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گلستان، ادامه داد:

متاسفانه یک سری دلال و فرصت‌طلب در این حادثه، آبرو و شخصیت کشاورزان را به بازی گرفتند که دستگاه قضایی بایستی با این افراد بدون اغماض برخورد کند.

وی همچنین از توانایی گلستان برای تولید دو میلیون تن گندم در کشور خبر داد و گفت:

لازمه تحقق آن، رعایت مسائل فنی و استفاده از ارقام گواهی‌شده و توجه به خاک و تغذیه درست آن و نیز استفاده از نظر کارشناسان پهنه می‌باشد.

مهاجر، افزود: کشاورزان گلستانی در سال زراعی ۹۸ – ۹۷ با وجود ۷۵ روز هوای بارانی و ابری و مبارزه با آفات و بیماری‌های ناشی از رطوبت بالا و در نهایت وقوع سیل که به ۵۵ هزار هکتار از مزارع گندم استان خسارت کامل زد، موفق به تولید یک میلیون و ۱۰۰ هزار تن محصول شدند در حالی که پیش‌بینی کارشناسان، تولید ۶۰۰ تا ۷۰۰ هزار تن از این محصول بود.

 

*** بهره‌برداری از ۲۲۱ پروژه در بخش‌های مختلف

 

وی درحاشیه این مراسم نیز در جمع خبرنگاران از بهره‌برداری یا آغاز عملیات اجرایی ۲۲۱ پروژه در بخش‌های مختلف زراعی، دامی، شیلات و جنگل و مرتع با اعتبار افزون بر ۱۳۸۰ میلیارد ریال با اشتغالزایی ۹۸۴ نفر و بهره‌مندی ۱۷ هزار و ۶۳۳ خانوار در هفته دولت( ۲ تا ۸ شهریور) امسال خبر داد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گلستان در پایان، اظهار کرد:

سال ۹۸ کشاورزان گلستانی حدود ۶۰۰ هزار تن گندم تولیدی را به مراکز خرید دولتی تحویل دادند و ۲۰۰ تا ۲۵۰ هزار تن نیز در انبارهای غیر استاندارد دلالان یا کشاورزان نگهداری می‌شود ضمن اینکه بقیه گندم تولیدی استان نیز توسط بخش خصوصی و کارخانه‌های آرد خریداری و ذخیره شده است.

 در مراسم نخستین جشن برداشت گندم گلستان که با اجرای برخی برنامه‌های فرهنگی و هنری اقوام همراه بود، علاوه بر تجلیل از ۳۰۰ گندم‌کار برتر ۱۴ شهرستان استان از برخی مدیران و فرمانداران فعال و نیز صاحبان مراکز خرید برتر این محصول با اهدای لوح سپاس و مدال افتخار تجلیل شد.

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، استان گلستان با ۶۳۰ هزار هکتار اراضی زراعی و باغی از استان‌های برتر کشور در تولیدات بخش کشاورزی بالاخص تولید گندم در کشور است.

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

11 − 5 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول