کد خبر:138389
پ
بخش صنعت و معدن کشور
بر اساس گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت مشخص شد

اشتغال بیش از ۳۶.۶ هزار نفر در بخش صنعت و معدن کشور

بر اساس گزارش دبیرخانه شورای اطلاع‌رسانی دولت از ابتدای شهریور ۹۶ تا پایان تیرماه سال ۹۸ فرصت اشتغال برای ۳۶ هزار و ۶۷۵ نفر در بخش صنعت و معدن کشور فراهم شده است.

بر اساس گزارش دبیرخانه شورای اطلاع‌رسانی دولت از ابتدای شهریور ۹۶ تا پایان تیرماه سال ۹۸ فرصت اشتغال برای ۳۶ هزار و ۶۷۵ نفر در بخش صنعت و معدن کشور فراهم شده است.

 

*** اشتغال بیش از ۳۶.۶ هزار نفر در بخش صنعت و معدن کشور 

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، دفتر هیأت دولت و دبیرخانه شورای اطلاع‌رسانی آن گزارش چکیده محورهای مهم عملکرد دولت دوازدهم را منتشر ساخت که در بخش صنعت و معدن در مجموع از ابتدای شهریور ۹۶ تا پایان تیرماه سال ۹۸ (دولت دوازدهم ) فرصت اشتغال برای ۳۶ هزار و ۶۷۵ نفر فراهم شد.

براساس این گزارش که به مناسبت هفته دولت (۸- ۲ شهریور) ویژه رسانه‌ها گردآوری شده، ذخیره قطعی معدنی جدید به میزان ۲ میلیارد و ۷۷۰ میلیون و ۹۰۰ هزار تن کشف شد.

در مدت ابتدای شهریور ۹۶ تا پایان تیرماه ۹۸ تعداد یک هزار و ۹۷۸ فقره پروانه اکتشاف و یکهزار و ۲۷۵ فقره گواهی کشف صادر شده که ذخیره قطعی ۲ میلیارد و ۷۷۰ میلیون و ۹۰۰ هزار تن را نشان می‌دهد.

هزینه عملیات اکتشافی نیز یک هزار و ۷۸۷ میلیارد و ۶۰۰ میلیون ریال ثبت شده و پروانه بهره‌برداری نیز یکهزار و ۲۹۰ فقره است.

بر اساس این گزارش‌،‌ میزان استخراج اسمی نیز ۵۹ میلیون و ۱۹۲ هزار و ۲۰۰ تن اعلام شده که امکان اشتغال ۱۰ هزار و ۱۱۲ نفر را فراهم ساخته است.

 

*** مجوزهای صنعتی

 

براساس این گزارش در دولت دوازدهم ( شهریور ۹۶ تا پایان تیرماه ۹۸) تعداد ۵۸ طرح مهم صنعتی به بهره‌برداری رسید که از این تعداد ۴۶ طرح مربوط به واحدهای جدید راه‌اندازی شد که حجم سرمایه‌گذاری بیش از ۴۲ هزار میلیارد تومان و اشتغال ۱۹ هزار و ۵۱۸ نفر ثبت شد.

همچنین ۱۲ طرح توسعه واحدهای موجود با سرمایه‌گذاری پنج هزار و ۵۲۴ میلیارد تومان و اشتغال هفت هزار و ۴۵ نفر به بهره‌برداری رسید.

 

*** اقدامات مهم وزارت صنعت، معدن وتجارت در چارچوب اقتصاد مقاومتی در دولت دوازدهم

 

محور اول: توسعه تولید و تعمیق ساخت داخل

 

پیگیری اصلاح قانون حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی کشور، به عنوان یکی از مهمترین ابزارهای توسعه تولید داخل

تدوین و ابلاغ فهرست تکمیلی ممنوعیت خرید کالاهای خارجی دارای مشابه تولید داخل

بروزرسانی و تکمیل فهرست کالایی توانمندی­‌های تولید داخل جهت نخریدن کالاهای وارداتی مشابه تولید داخل توسط ارگان‌های دولتی و تعیین اولویت‌های سرمایه‌گذاری

برگزاری نمایشگاه فرصت‌های ساخت داخل و رونق تولید با هدف داخلی‌سازی نیازهای صنایع کشور (صنایع خودرو و قطعات، صنایع معدنی، مخابرات، نفت، گاز و پتروشیمی، لوازم خانگی و صنایع دریایی) در مجموعه‌ای به مساحت ۱۱۰۰۰ متر مربع با مشارکت ۲۲۳ شرکت

انعقاد ۲۰۲ تفاهم‌نامه همکاری میان تأمین‌کنندگان و شرکت‌های دانش‌بنیان درحاشیه برگزاری نمایشگاه ساخت‌داخل

عقد قرارداد داخلی سازی ۳۵ قطعه در صنعت خودرو به ارزش ۷۴۰ میلیارد تومان در حاشیه برگزاری نمایشگاه ساخت داخل

ممنوعیت ثبت سفارش حدود ۱۴۰۰ قلم کالای غیرضروری از اواسط سال ۹۷ به منظور مدیریت واردات

 

محور دوم: توسعه صادرات کالاهای غیر نفتی

 

طراحی مدل تهاتر با هدف کاهش ریسک‌­ها و مشکلات ناشی از تحریم و عملیاتی نمودن آن که تاکنون منجر به انعقاد بیش از۱۰میلیارد دلار تفاهم‌نامه، ۱.۶ میلیارد دلار قرارداد و تبادل ۴۸۰۰ میلیارد تومان کالا انجام شده است.

 

محور سوم: توسعه معادن و صنایع معدنی

 

تدوین طرح فعالسازی معادن کوچک و متوسط در نقاط مختلف کشور با هدف فعال‌سازی ۱۵۰ معدن با اشتغال‌زایی مستقیم ۳۰۰۰ نفر در مناطق کمتر توسعه یافته در سال ۹۸

تامین الکترود گرافیتی مورد نیاز صنایع فولاد کشور در قالب قراردادهای بلند مدت و با قیمت حدود ۶۰ درصد قیمت دوران قبل از تحریم

راه‌اندازی حدود ۲۰ میلیون تن ظرقیت جدید در زنجیره فولاد کشور و کمک به برقراری توازن در زنجیره تولید فولاد

افزایش استخراج معادن از ۴۴۰ میلیون تن در سال ۹۶ به ۴۶۰ میلیون تن در سال ۹۷

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × سه =

کلید مقابل را فعال کنید