کد خبر:138359
پ
مالیات بر ارزش افزوده
مدیرکل دفتر امور اقتصادی و سیاست‌های تجاری وزارت صمت تشریح کرد

مهم‌ترین چالش‌های بخش تولید در خصوص مالیات بر ارزش افزوده

مدیرکل دفتر امور اقتصادی و سیاست‌های تجاری وزارت صمت، مهم‌ترین چالش‌های بخش تولید در خصوص مالیات بر ارزش افزوده را تشریح کرد.

مدیرکل دفتر امور اقتصادی و سیاست‌های تجاری وزارت صمت، مهم‌ترین چالش‌های بخش تولید در خصوص مالیات بر ارزش افزوده را تشریح کرد.

 

*** رفع مشکلات و چالش‌های واحدهای تولیدی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، احمد تشکینی، اظهار داشت:

یکی از الزامات و پیش‌نیازهای تحرک تولید بویژه در شرایط فعلی، رفع مشکلات و چالش‌های واحدهای تولیدی در بخش‌های مختلف بویژه حوزه مالیات است.

وی گفت: آثار مستقیم و غیر مستقیم مالیات در توسعه تولید و فعالیت‌های اقتصادی در کشور، ضرورت اصلاح و تصویب قوانین و مقررات و فرآیند مالیات‌ستانی در راستای کاهش فشار بر تولید را دو چندان می‌نماید و لذا در مالیات‌ستانی اولویت باید گسترش تور مالیاتی و جلوگیری از فرار مالیاتی و کاهش یا ثبات میزان مالیات دریافتی از واحدهای تولیدی باشد.

 

*** اجرای آزمایشی قانون مالیات بر ارزش افزوده

 

مدیرکل دفتر امور اقتصادی و سیاست‌های تجاری وزارت صنعت، معدن و تجارت، گفت:

قانون مالیات بر ارزش افزوده حدود ۱۰ سال است که به صورت آزمایشی در حال اجرا می‌باشد و از سال ۱۳۹۵ نیز تدوین لایحه دائمی کردن مالیات بر ارزش افزوده آغاز گردید و در اسفند ماه ۱۳۹۵ تقدیم مجلس شورای اسلامی شده است.

تشکینی تصریح کرد:

نکته قابل تامل این است که در قانون فعلی و در لایحه تدوین شده، مبنا، اخذ مالیات از مصرف است که در قالب فرآیند مالیات بر ارزش افزوده دریافت می‌گردد و این موضوع موجب شده است ضمن اخذ مالیات و عوارض‌های مختلف در این فرآیند از واحدهای تولیدی و بدلیل نبود زیرساخت‌های لازم (پایانه های فروشگاهی)، بازدریافت مالیات پرداختی واحدهای تولیدی از مصرف‌کننده نهایی با مشکلات عدیده‌ای مواجه گردد و علیرغم این موضوع، با تاکید بر فحوای دریافت مالیات از مصرف‌کننده نهایی در فرآیند موجود (و نیز تعریف شده در لایحه) از پذیرش و رفع مشکلات واحدهای تولیدی در قانون (و لایحه) اجتناب شود.

وی همچین در ادامه، گفت:

به نظر می‌رسد اگر هدف اخذ مالیات بر مصرف است باید لایحه به مالیات بر مصرف تغییر کرده و با ایجاد زیرساخت‌های لازم مالیات از مصرف کننده نهایی اخذ شود و واحدهای تولیدی از فرآیند مالیات‌ستانی مبرا شده و صرفاً در فرآیند انتقال کالا و با استفاده از شناسه‌های اقتصادی رصد شوند.

 

*** دقت به برخی  نکات مهم در حوزه تولید کشور 

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، مدیرکل دفتر امور اقتصادی و سیاست‌های تجاری وزارت صنعت، معدن و تجارت در پایان، تاکید کرد:

درصورتی که امکان تبدیل لایحه به مالیات بر مصرف فراهم نباشد، ضروری است به نکاتی از قبیل تاریخ تعلق مالیات، ممیزمحوری، تشخیص سلیقه‌ای میزان مالیات و استفاده از شیوه علی‌الراس، الگوی حکمرانی نامناسب در نظام مالیاتی کشور، توسعه معافیت‌های مالیاتی، حمایت ازکالاهای خارجی (وارداتی) در مقابل تولیدات ملی، فرآیند نامناسب دادرسی مالیاتی در سازمان امور مالیاتی، پذیرش اعتبار مالیاتی فعالان اقتصادی، نبود مرور زمان در نظام مالیات بر ارزش افزوده و … مورد توجه ویژه قرار گیرد و در قالب لایحه تدوین شده مورد مداقه قرار گرفته و مرتفع شود.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یازده − 8 =

کلید مقابل را فعال کنید