کد خبر:137820
پ
تولیدی و خدماتی
مدیرکل دفتر صنایع ماشین‌سازی و نیروی محرکه وزارت صنعت، معدن و تجارت خبر داد

راه‌اندازی سامانه‌ای به منظور ثبت توانمندی‌های تولیدی و خدماتی داخل کشور

 مدیرکل دفتر صنایع ماشین‌سازی و نیروی محرکه وزارت صنعت، معدن و تجارت از راه‌اندازی سامانه‌ای به منظور ثبت توانمندی‌های تولیدی و خدماتی داخل کشور خبر داد.

مدیرکل دفتر صنایع ماشین‌سازی و نیروی محرکه وزارت صنعت، معدن و تجارت از راه‌اندازی سامانه‌ای به منظور ثبت توانمندی‌های تولیدی و خدماتی داخل کشور خبر داد.

 

*** راه‌اندازی سامانه‌ای به منظور ثبت توانمندی‌های تولیدی و خدماتی داخل کشور

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، کیومرث فروتنی در گردهمایی معاونان صنایع و مسئولان ستاد رفع موانع تولید که با حضور وزیر صنعت برگزار شد با اشاره به قانون حداکثر توان تولیدی و خدماتی کشور، اظهار کرد:

وزارت صنعت، معدن و تجارت در انجام رسالت خود با استناد به وظایفی که طی قوانین مختلف به ویژه قانون حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی کشور برعهده دارد از سال‌های قبل در جهت توسعه ساخت داخل و حمایت از تولید داخلی فعالیت‌هایی را انجام داده و گام‌های قابل قبولی را برداشته است.

 مدیرکل دفتر صنایع ماشین‌سازی و نیروی محرکه وزارت صنعت، معدن و تجارت در ادامه در تشریح بخش‌هایی از این قانون، گفت:

براساس ماده (۲) قانون حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی کشور و حمایت از کالای ایرانی تمامی شرکت‌های دولتی، نهادها، ارگان‌ها، سازمان‌های عمومی و مردم نهاد و عام‌المنفعه و شرکت‌های تحت پوشش آن‌ها، در صورت وجود توانمندی تولیدی و خدماتی در داخل کشور از خرید یا تأمین کالا یا خدمت مورد نظر از خارج از کشور منع شده‌اند.

وی، افزود:

در این راستا براساس ماده (۴) قانون حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی کشور و حمایت از کالای ایرانی وزارت صنعت، معدن و تجارت مکلف به راه‌اندازی سامانه‌ای به منظور ثبت توانمندی‌های تولیدی و خدماتی داخل کشور و نیازمندی‌های دستگاه‌های مشمول قانون گردیده است.

وی با اشاره به شروع فعالیت آزمایشی سامانه توانیران (www.tavaniran.ir) افزود:

با طی دوره آزمایشی و رفع نواقص احتمالی سامانه مذکور به طور رسمی رونمایی می‌شود.

 

*** سامانه توانیران پل ارتباطی میان بنگاه‌های اقتصادی کشور

 

فروتنی، بیان کرد:

این سامانه به گونه‌ای طراحی شده که با ثبت هر نیازمندی (طرف تقاضا) به صورت برخط پیامی به تولید‌کنندگان آن نیاز (طرف عرضه) ارسال می‌شود و همچنین توانمندی‌های تولیدی و خدماتی نیز پس از ثبت به صورت خودکار به نیازمندان آن کالا و خدمات اطلاع‌رسانی می‌شود تا زمینه به هم‌رسانی نیازها و توانمندی‌ها و در نتیجه حرکت سریعتر در جهت توسعه ساخت داخل فراهم شود.

 مدیرکل دفتر صنایع ماشین‌سازی و نیروی محرکه وزارت صنعت، معدن و تجارت، تصریح کرد:

هرچند در قانون تنها دستگاه‌های دولتی، نهادها، ارگان‌ها و سازمان‌های عمومی نسبت به ثبت نیازهای خارجی خود در سامانه مکلف شده‌اند، اما این سامانه به صورتی طراحی شده که در صورت علاقه‌مندی؛ بخش خصوصی نیز می‌تواند نسبت به اعلام نیازهای خارجی در سامانه اقدام نمایند.

وی سامانه توانیران (www.tavaniran.ir) را پل ارتباطی میان بنگاه‌های اقتصادی کشور اعم از واحدهای تولیدی، پیمانکاری، ارائه‌دهندگان خدمات و غیره با سایر بخش‌ها به ویژه سازمان‌ها، شرکت‌های دولتی و واحدهایی که نیازمند دریافت کالا و خدمات هستند عنوان کرد و گفت:

این سامانه تنها سامانه‌ای است که براساس قانون اطلاعات کلیه بنگاه‌های اقتصادی مجاز کشور را گردآوری و ارائه می‌نماید.

فروتنی همچنین با اشاره به اهمیت نظارت و بازرسی در این قانون، افزود:

برای حسن اجرای این قانون هیأت نظارتی متشکل از نمایندگان وزارت صنعت، معدن و تجارت، سازمان برنامه و بودجه کشور، وزارت جهادکشاورزی، دستگاه مرکزی مرتبط با موضوع، معاونت علمی و فناوری رئیس‌جمهور، تشکل حرفه‌ای صنفی مربوطه با معرفی کانون عالی انجمن‌های صنفی کارفرمایی ایران و همکاری اتاق ایران و همچنین اتاق ایران وحسب مورد باتوجه به موضوع نماینده اتاق تعاون و یا اتاق اصناف ایجاد می‌شود.

 

*** دستاوردهای اجرای قانون حداکثر استفاده از توان تولیدی

 

این هیأت علاوه بر انجام امور محوله در این قانون، در صورت مواجه با نقض مفاد این قانون، موظف است در مرتبه نخست، اخطار لازم برای اصلاح روند را به دستگاه موضوع ماده (۲) این قانون اعلام کرده و در صورت احراز تخلف و تمکین نکردن، مراتب را جهت رسیدگی به انضمام نظر هیأت نظارت به مراجع رسیدگی به تخلفات اداری دستگاه مرکزی موضوع ماده (۲) و یا هیأت تخلفات اداری نهاد ریاست‌جمهوری و در مواردی که موضوع، طبق ماده (۲۱) این قانون دارای عنوان مجرمانه باشد به دادگاه ویژه موضوع ماده (۲۲) این قانون ارجاع دهد.

همچنین هیأت نظارت موظف است نتایج نهایی و قطعی شده بررسی‌های نظارتی خود را جهت شفافیت بیشتر از طریق سامانه موضوع ماده (۴) این قانون اطلاع‌رسانی نموده و از طریق وزارت صنعت، معدن و تجارت گزارش فصلی آن تقدیم مجلس شورای اسلامی خواهد شد.

وی، تصریح کرد:

در این قانون به منظور حمایت از کالای ایرانی، تبلیغ کالاهای خارجی دارای مشابه نمونه ایرانی در صدا و سیما، مطبوعات، تابلوهای شهری یا دیواری، وسایل حمل و نقل همگانی، اوراق چاپی، تلفن و فضای مجازی ممنوع بوده، در صورت تخطی رسانه‌ها جرایمی نیزدر نظر گرفته شده است.

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، مدیرکل دفتر صنایع ماشین‌سازی و نیروی محرکه وزارت صنعت، معدن و تجارت در پایان، اظهار کرد:

مهمترین دستاوردهای اجرای قانون حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی کشور و حمایت از کالای ایرانی حمایت از تولید داخلی، توسعه اشتغال و کارآفرینی، صرفه‌جویی ارزی، افزایش توان تولید داخل اعم از خدمات مهندسی و تولید کالاها، تجهیزات و فرآورده‌ها خواهد بود.

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده + 12 =

کلید مقابل را فعال کنید