کد خبر:137304
پ
صدور فلزات گرانبها
مدیرکل صنایع فلزی و لوازم خانگی وزارت صنعت خبر داد

تصویب آیین‌نامه اصلاحی ورود، صدور فلزات گرانبها در شورای پول و اعتبار

مدیرکل صنایع فلزی و لوازم خانگی وزارت صنعت، معدن و تجارت از تصویب آیین‌نامه اصلاحی ورود، صدور فلزات گرانبها در شورای پول و اعتبار خبر داد.

مدیرکل صنایع فلزی و لوازم خانگی وزارت صنعت، معدن و تجارت از تصویب آیین‌نامه اصلاحی ورود، صدور فلزات گرانبها در شورای پول و اعتبار خبر داد.

 

*** تصویب آیین‌نامه اصلاحی ورود، صدور فلزات گرانبها در شورای پول و اعتبار 

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، عباس هاشمی، اظهار داشت:

آیین‌نامه ورود و صدور فلزات گرانبها با پی‌گیری دفتر صنایع فلزی ولوازم خانگی وزارت صمت و با همکاری سایر دستگاه‌های ذیربط از جمله بانک مرکزی، ستاد مبارزه با قاچاق کالا وارز، سازمان ملی استاندارد و واحدهای تولیدی بخش خصوصی اصلاح در شورای پول و اعتبار تصویب و سپس توسط بانک مرکزی ابلاغ شد.

مدیرکل صنایع فلزی و لوازم خانگی وزارت صنعت، افزود:

آیین‌نامه صدور، ورود و معاملات فلزات گرانبها از قبل از انقلاب تاکنون بازنگری نشده بود که با توجه به تغییر شرایط، ضرورت ایجاد اصلاحات وجود داشت.

وی، گفت: درباره بازنگری این آیین‌نامه که منحصرا به طلا و فلزات گرانبها مربوط است، مرجع و متولی صنعتی وجود نداشت که این موضوع را پیگیری و نواقص را برطرف نماید، لذا دفتر صنایع فلزی وزارت صنعت متولی شد چرا که این صنعت پتانسیل بسیار بالایی در امر اشتغال و صادرات دارد.

هاشمی، ادامه داد:

بررسی این آیین‌نامه از یک سال و نیم پیش شروع و اصلاحات آن با حضور دستگاه‌های همکار و با محوریت وزارت صمت انجام شد، نمایندگان بانک مرکزی، ستاد مبارزه با قاچاق کالا، ناجا وزارت اقتصاد و دارایی از جمله دستگاه‌های شرکت‌کننده در جلسات اصلاح آئین‌نامه صدور، ورود فلزات گرانبها بودند.

 

*** بندهای آیین‌نامه ورود و صدور فلزات گرانبها

 

مدیرکل صنایع فلزی و لوازم خانگی وزارت صنعت، گفت:

با تصویب این آیین‌نامه در شورای پول و اعتبار و ابلاغ آن توسط بانک مرکزی، می‌توان گفت این آئین‌نامه واقعی‌تر شده و مشکلات و موانعی که با توجه به ماهیت صنعت طلا و‌شرایط مترقب بر فرایند آن تسهیل شده است.

وی، اضافه کرد: با توجه به پتانسیل بالای کشور ما در زمینه صادرات مصنوعات طلا این آیین‌نامه می‌تواند در جهت افزایش تولید این صنعت در داخل و صادرات آن تاثیرات بسزایی داشته باشد.

هاشمی با اشاره به یکی از بندهای آیین‌نامه ورود و صدورفلزات گرانبها، بیان کرد:

در تبصره ۱ ماده ۴ این آیین‌نامه آمده است اشخاص حقیقی یا حقوقی دارای مجوز تولید می‌توانند پس از تایید وزارت صنعت معدن و تجارت نسبت به ورود فلزات گرانبهای ذوب شده خام به کشور با رعایت کامل سایر قوانین و مقررات مربوطه اقدام کنند؛ صدور تاییدیه انطباق شمش وارداتی بر عهده سازمان ملی استاندارد است.

همچنین در تبصره ۲ آیین‌نامه آمده است ورود کالاهای صنعتی فلزات گرانبها توسط اشخاص حقیقی یا حقوقی با رعایت کامل سایر قوانین و مقررات مربوط با مجوز وزارت صنعت معدن و تجارت مجاز است.

 

*** پیشنهاد ایجاد شهرک‌های تخصصی طلا و جواهر

 

وی به ماده ۶ این آیین‌نامه اشاره کرد و گفت :

در ماده ۶ صدور مصنوعات فلزات گرانبها توسط اشخاص حقیقی و حقوقی منحصراً با اخذ مجوز از بانک مرکزی و با رعایت کامل سایر قوانین و مقررات مربوطه و با ضوابط قید شده در آئین‌نامه مجاز است تمام این اصلاحات در جهت تسهیل فعالیت‌های تولیدی وصادراتی این صنعت انجام پذیرفته است.

هاشمی، اشاره کرد:

پیشنهاد ایجاد شهرک‌های تخصصی طلا و جواهر به منظور تجمیع تولید و تمرکز بر صادرات این محصول به شرکت شهرک‌ها و صنایع کوچک ارائه شده است.

 

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، مدیرکل صنایع فلزی و لوازم خانگی وزارت صنعت، اظهار داشت:

این پیشنهاد پس از بررسی برای تصویب به دولت ارائه خواهد شد .

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یازده − 6 =

کلید مقابل را فعال کنید