کد خبر:137263
پ
همکاری‌های صنعتی و تجاری
رئیس هیات عامل ایدرو خبر داد

ایران آماده گسترش همکاری‌های صنعتی و تجاری با کشورهای خزر

رئیس هیات عامل ایدرو از آمادگی ایران برای گسترش همکاری‌های صنعتی و تجاری با کشورهای خزر خبر داد.

رئیس هیات عامل ایدرو از آمادگی ایران برای گسترش همکاری‌های صنعتی و تجاری با کشورهای خزر خبر داد.

 

*** جدیت اجرای بهینه توافقات و تفاهم‌نامه‌‌های کشورهای خزر

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، محمدباقر عالی که به نمایندگی از وزارت صمت ایران در نخستین نشست اقتصادی کشورهای ساحلی خزر در منطقه ملی گردشگری اوازه ترکمن باشی کشور ترکمنستان سخن می‌گفت بر ضرورت و جدیت اجرای بهینه توافقات و تفاهم‌نامه‌‌های کشورهای ساحلی تاکید کرد.

عالی، دریای خزر را دریای صلح و دوستی برشمرد و با اشاره به جایگاه ژئواستراتژیک و ژئواکونومیک کشورهای ساحلی در سطح منطقه و بین‌المللی پیوندهای تاریخی و فرهنگی قوام یافته در بستر قرن‌ها را زمینه‌ای منحصر به فرد برای بناسازی پیوندهای روزآمد تجاری صنعتی دانست.

 

*** ایران آماده گسترش همکاری‌های صنعتی و تجاری با کشورهای خزر

 

نماینده وزارت صمت ایران در این نشست همچنین با اشاره به بیش از ۲۷۰۰ کیلومتر مرز آبی ایران با دریای خزر استراتژی وزارت صمت را فعال‌سازی مضاعف ظرفیت استان‌های ساحلی برای تسریع و افزایش تبادلات صنعتی تجاری اعلام کرد.

وی همچنین با اشاره به وجود مناطق ویژه و آزاد اقتصادی ایران در حریم دریای خزر، این زمینه را از موضوعات مهمی برشمرد که می‌تواند با تجربه خوب ایران ایده‌های مناسبی برای سرعت‌بخشی به همکاری‌های کشورهای منطقه در پی داشته باشد.

معاون وزیر صمت با اعلام آمادگی کامل کشورمان در حوزه گسترش روابط صنعتی، معدنی و تجاری با کشورهای این منطقه همچنین از اراده ایران برای حداکثر تعامل در زمینه های فناوریهای نو، معدنی، کشاورزی و گردشگری خبر داد.

 

*** نشست دو روزه وزرای اقتصادی کشورهای ساحلی خزر

 

نشست دو روزه وزرای اقتصادی کشورهای ساحلی خزر (FCEE) با حضور قربانقلی بردی محمدوف رئیس‌جمهور ترکمنستان و وزرا، مقامات کشورهای حوزه خزر و نیز سایر کشورها و نهادهای بین‌المللی از قبیل W.T.O، بانک جهانی … در ترکمنستان در حال برگزاری است.

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، معاون اول رئیس‌جمهور ایران نیز برای شرکت در این نشست به ترکمنستان سفر کرده است.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 + 3 =

کلید مقابل را فعال کنید