کد خبر:137137
پ
بخش خصوصی
سرپرست سازمان توسعه تجارت خبر داد

راه‌اندازی انجمن ملی برند، توسط بخش خصوصی

سرپرست سازمان توسعه تجارت از راه‌اندازی انجمن ملی برند، توسط بخش خصوصی خبر داد.

سرپرست سازمان توسعه تجارت از راه‌اندازی انجمن ملی برند، توسط بخش خصوصی خبر داد.

 

*** راه‌اندازی انجمن ملی برند، توسط بخش خصوصی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، محمدرضا مودودی، اظهار کرد:

یکی از مسائلی که در اقتصاد ایران مغفول مانده و همین مساله هزینه‌هایی را برای کشور ایجاد کرده، نداشتن برندهای بزرگ اقتصادی در فضای بین‌المللی است.

سرپرست سازمان توسعه تجارت، افزود:

امروز در جهان برندهایی فعال هستند که نه تنها به اندازه نام کشورشان شهرت دارند که حتی در بسیاری از موارد بیشتر از این نام شهرت داشته و در بسیاری از نقاط دنیا معرف کشورشان هستند.

وی با بیان این‌ که ما در ایران هرگز شرایط را برای فعالیت چنین برندهایی فراهم نکرده‌ایم، توضیح داد:

با پیگیری‌های انجام شده انجمن ملی برند راه‌اندازی می‌شود که تلاش می‌کنیم پیگیری‌ سیاست‌های آن بیشتر در اختیار بخش خصوصی باشد و دولت تنها در حوزه فراهم کردن زیرساخت‌ها و طراحی سیاست‌های کلان به اجرای این طرح کمک کند.

مودودی ادامه داد:

امروز جهان حول برندهای بزرگ می‌چرخد، اگر زمانی امپراطوری‌های بزرگ و قدرت‌های نظامی مطرح بودند و در دهه‌های قبل میزان دسترسی به طلا یا راه‌اندازی زیرساخت‌های تولیدی اهمیت داشت، امروز برندها هستند که می‌توانند نام یک کشور را مطرح کنند.

 

*** اهمیت جایگاه برندی همچون بنز در اقتصاد جهان

 

سرپرست سازمان توسعه تجارت با اشاره به میزان اهمیت جایگاه برندی همچون بنز در اقتصاد جهان، توضیح داد:

فارغ از آن که وضعیت آلمان چگونه باشد یا یک کشور چه ارتباطاتی با دولت آلمان برقرار کند، برند بنز توانسته جایگاه خود را در حوزه کیفیت کالاها به اثبات برساند در چنین شرایطی این بنز است که تعیین می‌کند استانداردها در حوزه خودرو باید چگونه باشد و چه تعریفی از بازار ارائه خواهد شد.

وی به برخی نمونه‌های داخلی در اقتصاد ایران اشاره کرد و گفت:

وقتی اعلام شد که کارخانه ارج ورشکسته شده، این موضوع تعجب‌برانگیز بود زیرا ارج بیش از آن که یک کارخانه یا خط تولید باشد، توانسته خود را در بازار ایران ثابت کند، از این‌ رو حتی اگر یک کارخانه یا یک خط تولید نیز متوقف شود، این برند می‌تواند با بخش خصوصی در نقطه‌ای دیگر کار خود را ادامه دهد و همچنان سودآور باشد.

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، سرپرست سازمان توسعه تجارت در پایان، با بیان این‌ که باید زیرساخت‌های قانونی و چارچوب‌های فرهنگی برای گسترش نفوذ برندها در ایران تغییر کند، اظهار داشت:

این‌که ما در ایران یک کارخانه را به عنوان وثیقه بانکی می‌پذیریم اما ارزش یک برند را قبول نداریم، نشان‌دهنده لزوم ایجاد تغییرات کلان در نگاه به این مقوله است، امروز برای توسعه بازارهای صادراتی و افزایش نفوذ باید تلاش کرد برندهایی را ایجاد کنیم که در سطح جهان مطرح باشند و به این ترتیب امکان کنار گذاشتن‌شان با تحریم یا سایر محدودیت‌ها وجود نداشته باشد.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری ایسنا
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نه − پنج =

کلید مقابل را فعال کنید