کد خبر:137239
پ
توان نظامی
بر اساس جدیدترین رتبه بندی پایگاه گلوبال فایرپاور:

برتری سه رتبه‌ای توان نظامی ایران نسبت به رژیم صهیونیستی

بر اساس جدیدترین رتبه‌بندی توان نظامی پایگاه گلوبال فایرپاور جایگاه ایران سه رتبه از رژیم صهیونیستی بالاتر است.

بر اساس جدیدترین رتبه‌بندی توان نظامی پایگاه گلوبال فایرپاور جایگاه ایران سه رتبه از رژیم صهیونیستی بالاتر است.

 

*** جدیدترین رتبه بندی توان نظامی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، بر اساس جدیدترین رتبه‌ندی توان نظامی پایگاه گلوبال فایرپاور (Global Firepower) در سال ۲۰۱۹، ارتش اسرائیل در رده هفدهم قدرتمندترین ارتش‌های جهان قرار دارد.
اسرائیل بعد از کشورهایی مانند آمریکا، روسیه، چین، هند و برخی قدرت های اروپایی مانند آلمان، انگلیس و فرانسه قرار دارد اما نسبت به سال ۲۰۱۸ یک پله سقوط کرده است.
اما، از میان سی کشور، از جمله مصر، برزیل و ژاپن، اسرائیل هنوز یک سر و گردن بالاتر قرار دارد بویژه با توجه به جمعیت اندکی بیش ازهشت میلیون نفری خود.

 

*** برتری سه رتبه‌ای ایران نسبت به رژیم صهیونیستی

 

شاخص گلوبال فایرپاور همچنین بودجه دفاعی اسرائیل را نوزده میلیارد و ششصد میلیون دلار اعلام کرده است، یعنی بیش از بسیاری از کشورهایی که در رده های یک تا بیست این رده بندی قرار دارند.
شاید نکته قابل توجه این شاخص آن است که اسرائیل در جایگاه پایین تری نسبت به دشمن منطقه‌ای خود یعنی ایران قرار دارد. جایگاه ایران در حالی بهتر از جایگاه اسرائیل به لحاظ توان نظامی است که جمهوری اسلامی ایران زیر فشار تحریم های بین المللی قرار دارد.
گلوبال فایرپاور اعلام کرد اسرائیل ۱۷۰ هزار پرسنل فعال در تمامی شاخه‌های نیروهای مسلح خود دارد و حدود ۴۴۵ هزار نفر هم ذخیره هستند و این بدان معنا است که تنها هفت ممیز سه دهم جمعیت اسرائیل در ارتش این کشور نقش دارند.
در مقایسه با ایران، که به طور مشابه حدود ۸۷۳ هزار نیروی فعال و ذخیره دارد، فقط یک ممیز یک درصد از کل جمعیت این کشور در قوای مسلح حضور دارند.

 

*** ایران در رده پانزدهم این رده بندی

 

کشورهای مسلمان مانند پاکستان، مصر، ترکیه و اندونزی نیز در رده بهتری نسبت به اسرائیل قرار دارند.
گلوبال فایرپاور برای ارزیابی خود از ۵۵ مؤلفه استفاده می کند تا در این ارزیابی کشورهای کوچکتر یا به لحاظ فناوری پیشرفته‌تر هم بتوانند با کشورهای بزرگ‌تر رقابت کنند.
ثبات مالی یک کشور نیز به عنوان یک عامل تعیین کننده در نظر گرفته می‌شود و شاید همین مسئله باعث تعجب بیشتر ما شود که چرا با وجود شرایط اقتصادی ضعیف، ایران همچنان در رده پانزدهم این رده‌بندی است.

 
*** رده بندی‌ بر اساس حجم ارتش

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، در پایان گزارش رتبه بندی توان نظامی«گلوبال فایرپاور» آمده است:
رده بندی‌ها بر اساس حجم ارتش، تعداد تسلیحاتی که یک کشور ممکن است داشته باشد و سایر عواملی چون جغرافیا، منابع طبیعی و صنایع محلی انجام می شود.
تسلیحات هسته‌ای یا ذخایر هسته‌ای در این رده‌بندی در نظر گرفته نشده اند. اما، قدرت‌هایی که هسته‌ای هستند امتیازاتی در این ارزیابی دریافت می‌کنند.

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 − دو =

کلید مقابل را فعال کنید