کد خبر:136991
پ
استخراج بیت‌کوین
سخنگوی صنعت برق ایران تشریح کرد

دو راهکار وزارت نیرو برای تأمین برق استخراج بیت‌کوین

سخنگوی صنعت برق ایران، دو راهکار وزارت نیرو برای تأمین برق استخراج بیت‌کوین را تشریح کرد.

سخنگوی صنعت برق ایران، دو راهکار وزارت نیرو برای تأمین برق استخراج بیت‌کوین را تشریح کرد.

 

*** دو راهکار وزارت نیرو برای تأمین برق استخراج بیت‌کوین

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، مصطفی رجبی مشهدی در خصوص راهکار وزارت نیرو برای تامین برق مراکز استخراج بیت کوین، اظهار داشت:

وزارت نیرو دو راهکار برای تأمین برق مراکز استخراج بیت‌کوین پیشنهاد دارد که این مراکز می‌تواند برق مورد نیاز خود را به قیمت ریالی برق صادراتی از شبکه سراسری تحویل بگیرند.

سخنگوی صنعت برق ایران، ادامه داد:

روش دوم این است که این مراکز برق مورد نیاز خود را از طریق احداث نیروگاه‌های جدید تأمین کنند که البته لزوما احداث نیروگا‌ه‌های بزرگ مد‌نظر نیست.

وی با بیان این که این مراکز می‌توانند به احداث نیروگاه‌های مقیاس کوچک و حتی تجدید‌پذیر اقدام و از برق آن برای استخراج بیت‌کوین استفاده کنند، افزود:

این نیروگاه‌ها می‌توانند مستقل از شبکه سراسری برق اقدام به تولید کنند و نرخ سوخت آن‌ها نیز با هفت دهم درصد گاز صادراتی محاسبه شود، بنابراین این مراکز می‌توانند مستقل از شبکه سراسری برق اقدام به استفاده از انرژی و سپس استخراج بیت‌کوین اقدام کنند.

رجبی مشهدی، گفت:

مراکز استخراج رمزارزها در ساعات پیک مصرف که زمان بحرانی تأمین برق در کشور است، نمی‌توانند از شبکه سراسری برق استفاده کنند؛ بر این اساس نصب کنتورهای هوشمند برای این مراکز در برنامه قرار گرفته و اطلاع‌رسانی لازم در این زمینه به مراکز تولید بیت‌کوین صورت خواهد گرفت.

سخنگوی صنعت برق ایران، با اشاره به ابلاغ آیین‌نامه استخراج بیت‌کوین از سوی معاون اول رئیس‌جمهور، گفت:

بر این اساس مقرر شده است تا مراکز استخراج رمزارزها با رسمیت یافتن این کسب‌و‌کار و اخذ مجوز از وزارت صمت بتوانند فعالیت خود را شروع کنند.

 

*** تدوین مقررات و دستورالعمل‌ها برای شرکت‌های برق منطقه‌ای

 

 وی، خاطرنشان کرد:

وزارت نیرو در حال تدوین مقررات و دستورالعمل‌ها برای شرکت‌های برق منطقه‌ای و توزیع برق است تا یک رفتار مشابه با این مراکز داشته باشند.

رجبی مشهدی، افزود:

قیمت صادرات برق قرار است توسط وزارت نیرو محاسبه شود و در حال بررسی این موضوع هستیم تا شرایط دقیق‌تری برای ماینرها و استخراج‌ بیت‌کوین طراحی کنیم.

سخنگوی صنعت برق ایران، بیان کرد:

انتظار می‌رود که تمامی کسانی که در این کسب‌و‌کار مشغول به فعالیت هستند، هر چه زودتر برای دریافت مجوز اتصال به شبکه، به شرکت‌های برق منطقه‌ای و توزیع برق مراجعه کنند.

وی تصریح کرد: آیین‌نامه استخراج بیت‌کوین ، فرآورده‌های پردازشی رمزنگاری‌ شده توسط معاون اول رئیس‌جمهور ابلاغ شد و از این پس تعرفه برق استخراج فرآورده‌های پردازشی رمزنگاری شده با قیمت متوسط ریالی برق صادراتی با نرخ تسعیر سامانه نیما محاسبه خواهد شد.

بنابراین گزارش، با توجه به مصوبه استخراج رمز ارز در هیأت دولت اعطای مجوز فعالیت استخراج رمز ارز به وزارت صنعت واگذار و الزام شد تجهیزات مورد نیاز دارای برچسب انرژی و از تجهیزات به روز در این زمینه باشند.

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، اسماعیل زاده مدیرکل دفتر توسعه و کاربرد فناوری اطلاعات وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز شرایط دریافت این مجوز را فعالیت شخصیت حقوقی با موضوع مرتبط در زمینه فناوری اطلاعات و جذب متخصصین این حوزه دانسته و گفته بود که دستوالعمل اعطای مجوز فعالیت در این حوزه درحال تدوین است که پس از تکمیل و تصویب اطلاع‌رسانی خواهد شد.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری فارس
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 − 12 =

کلید مقابل را فعال کنید