کد خبر:136856
پ
کیاموتورز
مدیرکل دفتر صنایع خودرو و نیرومحرکه وزارت صنعت خبر داد

تولید ۱۰۰۰ دستگاه سراتو پیش از خروج کیاموتورز

مدیرکل دفتر صنایع خودرو و نیرومحرکه وزارت صنعت از تولید ۱۰۰۰ دستگاه سراتو پیش از خروج کیاموتورز خبر داد.

مدیرکل دفتر صنایع خودرو و نیرومحرکه وزارت صنعت از تولید ۱۰۰۰ دستگاه سراتو پیش از خروج کیاموتورز خبر داد.

 

*** تولید ۱۰۰۰ سراتو پیش از خروج کیاموتورز

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، رضا مفیدی از تولید هزار دستگاه سراتو پیش از خروج کیاموتورز خبرداد و اظهار داشت:

شرکت کیا و اغلب شرکت‌های خارجی وفادار به تعهداتشان نیستند و ما کمتر شریک خارجی وفادار در این سال‌ها داشته‌ایم چه اروپایی و آسیایی بیشتر آن‌ها به دنبال منافع خود هستند و در چنین مواقعی از یکدیگر سبقت می‌گیرند که از این بازار خارج شوند و به بازارهای بزرگترشان که در آمریکا و دیگر کشورها است برسند.

مدیرکل دفتر صنایع خودرو و نیرومحرکه وزارت صنعت، افزود:

شرکت کیا نیز در سال‌های گذشته به تعهدات خود عمل نمی‌کرد، البته ما نیز مدتی است که از محصولات این شرکت تولید نداشته‌ایم، اما چون در این چند دهه مورد بی‌مهری شرکت‌های خودرو‌ساز خارجی بودیم طی مقاطعی مجموعه‌ها و قطعاتی را از قبل در انبارهای گروه سایپا ساماندهی کرده‌ایم.

وی، گفت: سعی کردیم برای ایفای بعضی از تعهدات معوق خودروسازها از خریداران محصولات رنو و برلیانس خواستیم اگر این محصول را می‌پسندند از این تعداد و فرصت پیش آمده استفاده کنند و سراتو را جایگزین خودروی مد‌نظرشان کنند و در گام بعدی نیز محصول تولید شده به صورت فروش نقدی و فوری واگذار شد.

 

*** وارد‌کننده‌ها ملزم به تامین قطعات و خدمات پس از فروش هستند

 

مفیدی در ادامه توضیح داد:

رفتن شرکت کیاموتورز و دیگر شرکت‌های خارجی، خاص این مقطع زمانی نیست؛ ما به هیچ یک از شرکای خارجی اعتمادی نداشته‌ایم و دیگر نمی‌توانیم به امید آن‌ها منتظر بمانیم.

مدیرکل دفتر صنایع خودرو و نیرومحرکه وزارت صنعت با اشاره به این که باید به کمک توان و محصولات داخلی نیاز بازار را تامین کنیم، گفت:

ما باید به این موضوع که بازارهای داخلی متزلزل و وابسته به شرکت‌های خارجی نباشد، فکر کنیم و اگر برای بخشی از جامعه خودروی خاصی خارجی نیاز داریم باید در حوزه صادرات محصولات داخلی‌مان نیز کار کنیم.

وی، افزود: ما امیدواریم پس از گذر از شرایط فعلی بتوانیم فرصت‌های متقابل را به وجود آوریم، یعنی اگر از محصولات چینی استفاده می‌کنیم؛ بتوانیم در بازارهایی که چین فعالیت می‌کند، سهم بگیریم و همچنین در سایر کشورهای دیگر باید این استراتژی را جدی بگیریم .

مفیدی با اشاره به این که تمامی تولید‌کنندگان خودرو اعم از شرکت‌های خودروسازی بزرگ، کوچک و متوسط و وارد‌کننده‌ها ملزم به تامین قطعات و خدمات پس از فروش هستند، توضیح داد:

تمامی این گروه‌ها متعهد هستند محصولاتی را که به بازار عرضه می‌کنند یا در اختیار مردم قرار می‌دهند، در دوره ضمانت کوتاه‌ مدت و بلندمدت نسبت به ارائه خدمات خود متعهد باشند.

 

*** ترخیص خودرهای که در گمرک مانده

 

مدیرکل دفتر صنایع خودرو و نیرومحرکه وزارت صنعت، ادامه داد:

آن‌ها باید در دوره وارانتی (ده سال) قطعات را نیز در اختیار مصرف‌کننده‌ها قرار دهند و همچنین خدمات پس از فروش و تامین قطعات ادامه به خریدران سراتو ادامه خواهد داشت از این رو مصرف‌کنندگان خودورهایی که تولید آن‌ها قطع شده است، متضرر نخواهند شد.

وی، توجه به این مسأله را از وظایف دفتر کنترل و نظارت‌های وزارت صمت برشمرد و افزود:

کارشناسان هنگام اعطای مجوز برای عرضه خودرو این موضوع را کنترل می‌کنند تا مشکلی پیش نیاید.

مفیدی، گفت: در وزارت صمت قصد و بنایی برای صدور مجوز برای خودروهای ساخته شده ( سی بی یو) نداریم.

مدیرکل دفتر صنایع خودرو و نیرومحرکه وزارت صنعت، با اشاره به ترخیص خودرهایی که در گمرک متوقف بودند و در این چند ماه از گمرک ترخیص شدند، بیان کرد:

این تعداد خودروی وارداتی، خودروهایی بودند که هزینه آن‌ها به طرف خارجی پرداخت شده بود و آن‌ها بیش از یک یا دو سال در گمرک متوقف بودند و از این رو با بررسی‌های دقیق موضوع در دستگاه‌های ذیربط پیگیری و تصمیم ترخیص اتخاذ شد؛ این گروه‌ها شامل خودروهایی چون آمبولانس، خودروهای آتش‌نشانی، خودروهای عمومی و تعدادی نیز خودروهای شخصی و سواری بودند.

وی، در خصوص تولید ۱۰۰۰ سراتو پیش از خروج کیاموتورز خبر داد و ادامه داد:

برای پرهیز از زیان بیشتر سرمایه‌گذاری مردم و شرکت‌های خصوصی، تصمیم گرفته شد مجوز محدود برای ترخیص این خودروها صادر شود البته؛ ما امیدواریم به سمتی برویم که گمرک از خودروهای وارداتی خالی شود و در آینده شاهد ورود قطعات ضروری برای صنعت خودرو کشور باشیم.

 

*** وضعیت صنعت خودرو کشور

 

مفیدی با تحلیل وضعیت صنعت خودرو کشور، گفت:

وضعیت صنعت خودرو، رو به رشد است و فرصت‌هایی که با عنوان محدودیت و تحریم برای صنعت خود به وجود آمده فرصت‌های خوبی است، قطعه‌سازان و نیروهای متخصص ما از این فرصت بایدحداکثر استفاده را ببرند و جبران مافات کنند.

مدیرکل دفتر صنایع خودرو و نیرومحرکه وزارت صنعت، گفت:

بخشی از کارشناسان حوزه صنعت معتقد بودند که ما در خودرو مزیت نداریم اما امروزه معتقدند صنعت خودرو به لحاظ سهم بازار، میزان اشتغال و به لحاظ ظرفیت‌های ایجاد شده یک مزیت است و باید از این فرصت استفاده کنیم.

وی با اشاره به برخی دلالان فرصت‌طلب در صنعت خودرو، افزود:

دلالی با سود غیر‌متعارف از نظر ما مذموم است؛ ولی دلال به مفهوم واسطه‌گر کالا و بازار نقش‌های مهمی را در جامعه ایفا کرده است.

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، مدیرکل دفتر صنایع خودرو و نیرومحرکه وزارت صنعت در پایان، اظهار داشت:

صنعت خودرو بر خلاف دیگر بخش‌ها که از لحاظ تحریم‌ها به تنگنا و مشکل برخورده است ؛مشکل خاصی ندارد جز این که باید به خودباوری بیشتر و به توانمندی‌های داخلی اتکا کنند.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 − 1 =

کلید مقابل را فعال کنید