کد خبر:136868
پ
چالش‌های سیستم بانکی
رئیس کل بانک مرکزی خبر داد

تصویب دستورالعمل اجرایی نحوه امهال مطالبات بانک‌ها و مؤسسات اعتباری

رئیس کل بانک مرکزی از تصویب دستورالعمل اجرایی نحوه امهال مطالبات بانک‌ها و مؤسسات اعتباری خبر داد.

رئیس کل بانک مرکزی از تصویب دستورالعمل اجرایی نحوه امهال مطالبات بانک‌ها و مؤسسات اعتباری خبر داد.

 

*** تصویب دستورالعمل اجرایی نحوه امهال مطالبات بانک‌ها و مؤسسات اعتباری

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، عبدالناصر همتی، در یادداشتی در صفحه اینستاگرام خود، اظهار داشت:

روزگذشته در چارچوب سلسله برنامه‌ها و اقدامات بانک مرکزی برای اصلاحات لازم در نظام بانکی و پولی، شورای پول و اعتبار دستورالعمل اجرایی نحوه امهال مطالبات بانک‌ها و مؤسسات اعتباری را که قبلا به تأئید شورای فقهی بانک مرکزی رسیده بود، تصویب کرد.

وی افزود: در این دستور العمل اشکالات مطرح در مورد ملاحظات شرعی و الزامات فقهی عقود را برطرف و تلاش شده است که با اجرای آن تصویری صحیح از مطالبات غیر جاری بانک‌ها ارائه و طبقه‌بندی مطالبات و نحوه شناسایی درآمدها در چارچوب رویه‌ای واحد در بانک‌ها، عملیاتی شود.

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، رئیس کل بانک مرکزی در پایان ابراز امیدواری کرد که این اقدام مهم که بعد از گذشت بیش از سه دهه از تصویب قانون عملیات بانکی بدون ربا، عملیاتی خواهد شد، بتواند ضمن رعایت ملاحظات شرعی و الزامات فقهی مطرح در عقود بانکی، در افزایش شفافیت صورت‌های مالی بانک‌ها و ساختار ترازنامه آنها مؤثر باشد.

 

*** تصمیم شورای فقهی بانک مرکزی درباره امهال مطالبات غیرجاری در موسسات اعتباری

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، عضو شورای فقهی بانک مرکزی چندی پیش از تصویب امهال مطالبات غیرجاری در موسسات اعتباری در شورای فقهی بانک مرکزی خبر داده و گفته بود: این امر در دستور کار شورای پول و اعتبار قرار دارد.

حجت‌الاسلام سید عباس موسویان درباره تصمیم شورای فقهی بانک مرکزی در جلسه اخیر این شورا درباره امهال مطالبات غیرجاری در موسسات اعتباری، اظهار داشت:

با توجه به مباحثی که در بانکداری اسلامی و بانکداری بدون ربا به ویژه در ایران به صورت جدی مطرح است، درباره شیوه امهال بدهی‌های غیر جاری در موسسات اعتباری در شورای فقهی بانک مرکزی تصمیم گیری شد.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × 3 =

کلید مقابل را فعال کنید