کد خبر:136803
پ
تابش
رئیس سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان بیان کرد

طراحی سامانه اطلاع‌رسانی قیمت کالا و خدمات برای رصد و پایش دقیق‌تر بازار

رئیس سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان، طراحی سامانه اطلاع‌رسانی قیمت کالا و خدمات را برای رصد و پایش دقیق‌تر بازار دانست.

رئیس سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان، طراحی سامانه اطلاع‌رسانی قیمت کالا و خدمات را برای رصد و پایش دقیق‌تر بازار دانست.

 

*** طراحی سامانه اطلاع‌رسانی قیمت کالا و خدمات برای رصد و پایش دقیق‌تر بازار 

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، عباس تابش، اظهار داشت:

قیمت اقلام مورد نظر به صورت روزانه توسط سازمان‌های صمت استان‌ها و یا با دستورالعمل‌های معین سازمان حمایت تهیه و اطلاع‌رسانی می‌شوند.

رئیس سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان، افزود:

یکی از ضروریات مورد تاکید رئیس‌جمهور و وزیر صنعت، معدن و تجارت شفاف‌سازی و اطلاع‌رسانی قیمت انواع کالا و خدمات به صورت آنلاین به مصرف‌کنندگان بود که در همین قالب سامانه اطلاع‌رسانی قیمت کالا و خدمات طراحی و به صورت آزمایشی راه‌اندازی شده است.

وی ادامه داد: در گام نخست، اطلاعات ۱۰۰ قلم کالای اساسی و ضروری اولویت‌دار موجود در سبد مصرف خانوار در این سامانه ثبت شده و با هدف اطلاع‌رسانی به مصرف‌کنندگان علاوه بر نرخ‌های حداقل و حداکثر موجود در سطح بازار، عرف قیمتی این اقلام نیز برای مقایسه و ایجاد شفافیت برای مصرف‌کنندگان در سامانه منتشر می‌شود.

تابش، تصریح کرد: مصرف‌کنندگان با توجه به اطلاعات موجود در این سامانه از بازه قیمتی موجود در بازار اطلاع حاصل کرده و می‌توانند بیشینه قیمت مورد انتظار این اقلام را بر‌اساس هزینه‌های تولید و قیمت‌های مصوب مشاهده کنند.

رئیس سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان، اعلام کرد:

امکانی در سامانه ایجاد شده است که مصرف‌کنندگان در صورت مشاهده مغایرت قیمت انواع اقلام کالایی به آنجا مراجعه و شکایات خود را جهت رسیدگی ثبت و پیگیری نمایند.

 

*** مشکلات نقدینگی واحدهای تولیدی

 

وی در مورد قیمت عرف مورد لحاظ در این سامانه، توضیح داد:

قیمت عرف به عنوان حداکثر قیمت مورد انتظار یا مصوب کالا بر اساس نهاده‌های تولید و بررسی بهای تمام شده در سامانه ثبت شده است.

تابش، افزود: به دلیل شرایطی از قبیل موجودی قبلی واحدهای صنفی در مواردی که کالا با افزایش قیمت مواجه شده است، عرضه بیش از تقاضای موجود در جامعه، مرتفع شدن مشکلات نقدینگی واحدهای تولیدی، کاهش درصد سود اعمالی عوامل توزیع و تخفیفات متعارف؛ امکان وجود کالایی با قیمت پایین‌تر از قیمت عرف نیز وجود دارد که این به منزله اشکال در سامانه تلقی نمی‌شود.

رئیس سازمان حمایت، خاطر نشان کرد:

به مرور زمان و با هدف ایجاد بانک اطلاعاتی قیمت منسجم و در راستای افزایش رفاه مصرف‌کنندگان و همچنین برای جلیوگیری از سوء استفاده‌های احتمالی برخی عوامل تامین و توزیع؛ فهرست کالاهای مورد نظر در سامانه اطلاع‌رسانی قیمت کالا و خدمات افزایش خواهد یافت.

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، رئیس سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان در پایان، اظهار داشت:

کالاهای وارداتی با ارز دولتی که مشمول اخذ قیمت تکلیفی از سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولید‌کنندگان هستند نیز در این سامانه بارگذاری و اصلاع‌رسانی لازم به مردم خواهد شد.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

7 − چهار =

کلید مقابل را فعال کنید