کد خبر:136670
پ
بافت‌های صنعتی
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت خبر داد

ساماندهی بافت‌های صنعتی غیرمجاز تهران تا پایان سال ۹۸

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت از ساماندهی بافت‌های صنعتی غیرمجاز تهران تا پایان سال ۹۸ خبر داد.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت از ساماندهی بافت‌های صنعتی غیرمجاز تهران تا پایان سال ۹۸ خبر داد.

 

*** ساماندهی بافت‌های صنعتی غیرمجاز تهران تا پایان سال ۹۸ 

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، محسن صالحی‌نیا، اظهار داشت:

با توجه به شناسایی لکه‌های آلاینده صنعتی، طرح ساماندهی و شناسنامه‌دار کردن این واحدها را به کمیسیون زیربنایی دولت ارائه کرده‌ایم تا فعالیت این واحدها در قالب دسته‌بندی‌های مشخص بنا بر نوع صنایع و به‌طور قانونمند ساماندهی شود.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به این‌که بر اساس دسته‌بندی‌هایی که بعداً اعلام خواهد شد، این واحدهای صنعتی موظف هستند تا مقررات زیست‌ محیطی خود را به‌روزرسانی کنند، افزود:

این کار بر اساس نوع صنایع و میزان آلایندگی زیست‌ محیطی انجام می‌شود و این واحدها موظف به رعایت برخی ضوابط یا انجام اقدامات اصلاحی مانند استاندارد‌سازی‌ خروجی آلایندگی می‌شوند.

وی اضافه کرد: پراکندگی این بافت‌های صنعتی در استان تهران متنوع است و با اجرای این طرح، لکه‌های صنعتی که طی سال‌های مختلف در بافت مسکونی مستقر شده‌اند ساماندهی می‌شود، در واقع فعالیت این واحدها با رعایت ضوابط و مقررات مطابق با زمانبندی‌ که بعداً اعلام خواهد شد قانونمند می‌شود.

صالحی‌نیا تأکید کرد:

این طرح به کمیسیون تخصصی دولت ارائه و با ارائه طرح‌های مختلف توسط مهندسان ذیربط، پس از رفت و برگشت و تصویب نهایی اجرایی می‌شود.

 

*** بسترهای مناسب برای تولید و اشتغال‌زایی

 

رئیس هیأت مدیره و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران، یادآور شد:

این واحدها جزء صنوف و بنگاه‌های تولیدی هستند که به‌ مرور زمان به بافت شهری متصل شده و هنوز به‌رغم مشکلات سرمایه در گردش و ماشین‌آلات فعال هستند که با این ساماندهی، بسترهای مناسب برای تولید و اشتغال‌زایی مطابق ضوابط قانونی ایجاد خواهد شد.

وی افزود: ۴۷ بافت صنعتی در سطح استان تهران پراکنده‌اند و تعداد زیادی از این واحدهای صنعتی بدون مجوز در کنار یکدیگر قرار گرفته و رشد کرده‌اند؛ البته در میان آن‌ها واحدهای خیلی خوب و برند نیز وجود دارند که در کشور نمونه‌اند، اما برای دریافت مجوز کار و پروانه بهره‌برداری با مشکلات عدیده‌ای مواجه می‌باشند.

صابر پرنیان اظهار داشت: پیش‌بینی می‌شود با تصویب کلیات این طرح در هیأت دولت و مشخص شدن محدوده‌ها، ساماندهی این بافت‌های صنعتی تا پایان سال ۹۸ انجام شود.

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی تهران درباره جزئیات این طرح نیز تأکید کرد:

بعد از مصوبه دولت، تک‌تک این واحدها را پایش و نحوه برخورد با این بافت‌ها مشخص می‌شود.

وی با اشاره به این‌که ساماندهی این واحدها در چند محور صورت می‌گیرد، افزود:

با توجه به نوع فعالیت و مباحث زیست‌ محیطی، برخی از این واحدها باید به شهرک‌های صنعتی مصوب دولتی انتقال داده شوند، زیرا این واحدها در کنار زیستگاه‌های انسانی قرار داشته و با رشد شهرها به مناطق مسکونی چسبیده‌اند که باید برخی منتقل شده یا با کنترل‌های لازم، مجوز فعالیت دریافت کرده و برخی نیز تخریب شوند.

 

*** ساماندهی ۵ بافت صنعتی شهرستان پردیس

 

پرنیان با اشاره به این‌که پرونده این واحدهای صنعتی به هیأت دولت رفته و در کمیسیون زیربنایی دولت درحال بررسی است، اضافه کرد:

با تصویب هیأت دولت مبنی بر تبدیل این بافت‌ها به شهرک‌ صنعتی، این شرکت بر اساس نوع واحدهای استقرار یافته رصد و پالایش لازم را انجام داده و این واحدها منتقل کنترل آلودگی و یا تخریب می‌شوند.

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی تهران با اشاره به این‌که در مرحله نخست ساماندهی ۵ بافت صنعتی شهرستان پردیس در کمیسیون زیربنایی دولت تصویب شده و این کار حداکثر تا ۲ ‌ماه آینده صورت می‌گیرد، ادامه داد:

ساماندهی بقیه بافت‌های صنعتی تهران در چارچوب یک طرح و به‌صورت یک جا به دولت ارائه شده و طبق دستوری که معاون اول رئیس‌‌جمهوری به وزرای مربوط داده‌، با برگزاری جلسات بررسی این طرح، نتایج آن ابلاغ خواهد شد از آن پس دستگاه‌های مجری اجازه شکل‌گیری بافت‌های صنعتی غیرمجاز در استان تهران را نخواهند داد که با این روند تا پایان سال ۹۸ همه بافت‌های صنعتی غیرمجاز تهران ساماندهی می‌شود.

وی با بیان این‌که ساماندهی این بافت‌های صنعتی در ذیل برنامه جامع و آمایش سرزمین تهران صورت می‌گیرد، افزود:

در این ساماندهی همه ملاحظات شهرسازی و آمایش سرزمینی استان تهران لحاظ شده است، وقتی به این واحدها پروانه شهرک خصوصی داده می‌شود، موظف هستند تا با تشکیل هیأت مدیره از میان خودشان نسبت به ساماندهی، ارائه مجوز ساخت و توسعه اقدام کنند.

پرنیان افزود: با این ساماندهی، بافت‌های صنعتی مذکور از قانون شهرداری‌ها معاف شده و واحدهای شناسنامه‌دار می‌توانند به‌عنوان یک واحد صنعتی دارای مجوز به‌دنبال تولید باشند.

 

*** ساماندهی و قانونمند کردن بنگاه‌ها

 

وی با بیان این‌که برخی از بافت‌های صنعتی مانند ۱۰۰ واحد صنعتی جاجرود در بستر رودخانه‌ها فعالیت می‌کنند که باید حتماً انتقال داده شوند، گفت:

نباید چنین بافت صنعتی‌ در بستر رودخانه شکل می‌گرفت و با این انتقال، ساماندهی و قانونمند کردن بنگاه‌های مذکور، رونق تولید و اشتغال فراهم می‌شود در واقع این ساماندهی گام بلندی است که سال‌ها مورد غفلت قرار گرفته و اکنون استاندار تهران این موضوع را پیگیری و در کارگروه زیربنایی دولت مطرح کرده است.

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی تهران در پایان، اظهار داشت:

اگرچه برخی از این واحدها در شرق و شمال شرق تهران نیز وجود دارند، اما بیشتر واحدهای صنعتی مذکور در غرب، جنوب، جنوب شرق و جنوب غرب تهران است، مثلاً در شهرستان پردیس ۵ بافت صنعتی با حدود ۹ هزار واحد صنفی، صنعتی و میزان اشتغال ۷۵ هزار نفر وجود دارد، همچنین ۵ واحد در شهرستان قدس، ۴ واحد در شهرستان ورامین، شهر ری و سایر مناطق اطراف استان پراکنده و جمعاً ۲۲۵ هزار نفر در این واحدها مشغول به‌ کار هستند.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × چهار =

کلید مقابل را فعال کنید