کد خبر:136460
پ
سامانه رصد کالا
مدیرکل دفتر امور خدمات بازرگانی وزارت صمت

رصد چهار کالای اساسی در سامانه رصد کالا

مدیرکل دفتر امور خدمات بازرگانی وزارت صمت از رصد چهار کالای اساسی در سامانه رصد کالا خبر داد.

مدیرکل دفتر امور خدمات بازرگانی وزارت صمت از رصد چهار کالای اساسی در سامانه رصد کالا خبر داد.

 

*** رصد چهار کالای اساسی در سامانه رصد کالا

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، محمد قبله با اشاره به رصد چهار کالای اساسی برنج، روغن، چای و شکر در سامانه رصد کالا اظهار داشت:

با توجه به ابلاغیه اخیر رئیس‌جمهور در خصوص رصد کالاهای اساسی قرار بر این شده است که تمامی کالاهای اساسی اعم از کالاهایی که ارز دولتی به آنها تعلق می‌گیرد یا بر اساس نظر ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز کالاهای قاچاق‌پذیر محسوب می‌شوند در زنجیره تامین کالا از بدو ورود یا تولید و نهایت به مصرف کننده، رصد شود.

وی با اشاره به اینکه اولویت این کالاها را ستاد مبارزه با قاچاق کالا در تبصره ۴ ماده قانونی ١٨ مشخص کرده است، گفت: این ماده قانونی توسط رئیس‌جمهور ابلاغ شده است و پس از ابلاغ این دستورالعمل وارد کنندگان، تولیدکنندگان چهار کالای روغن، برنج، چای و شکر موظف به ثبت اطلاعات خود در سامانه رصد کالا شده‌اند.

مدیرکل دفتر امور خدمات بازرگانی به اجرای این طرح پیش از ابلاغ رئیس‌جمهور درخصوص تامین لاستیک اشاره کرد و گفت: سال گذشته به دلیل مشکلاتی که برای تامین لاستیک در کشور به وجود آمد قرار شد لاستیک نیز رصد شود.

 

*** سامانه رصد زنجیره تأمین کالاهای اساسی

 

وی ادامه داد: برای نخستین‌بار در کشور و به صورت پایلوت، سامانه رصد زنجیره تأمین کالاهای اساسی با هدف اطلاع و بازرسی از وضعیت تولید، قیمت و توزیع کالاها به صورت سیستمی در هرمزگان اجرایی شد که نتایج خوبی در بر داشت.

وی در ادامه گفت: در حال حاضر با فروشگاه‌های زنجیره‌ای و تعاونی‌های مصرف شرکت‌های پخش سراسری کالا منتخب این طرح را آغاز کرده‌ایم.
وی هدف‌گذاری اصناف منتخب را ۱۵ هزار صنف عنوان کرد که در سراسر کشور فعال هستند.
قبله در بخش دیگری از صحبت‌هایش از برگزاری بیش از ۲۰ جلسه آموزشی برای فعالان بخش برنج، چای، روغن ،شکر و لاستیک خبر داد و گفت:

تاکنون بیش از هزار ۸۰۰ فعال در این حوزه آموزش دیده‌اند و با اضافه شدن گوشت قرمز و حبوبات به سامانه رصد کالا این آموزش‌ها دوباره از سر گرفته خواهد شد.
قبله ادامه داد: در تامین کالا هم واردکننده هم تولیدکننده مدنظر است.

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، مدیرکل دفتر امور خدمات بازرگانی وزارت صمت در پایان با اشاره به اینکه بعضی از اطلاعات سامانه رصد کالا محرمانه و در اختیار مدیران ارشد کشور برای تصمیم‌گیری است، اظهار داشت:

نکاتی که نیاز عموم مردم است از طریق لینک سامانه به آدرس ۲۴٫ir در اختیار عموم مردم قرار خواهد گرفت.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 − یک =

کلید مقابل را فعال کنید