کد خبر:136273
پ
کالای اساسی
معاون بازرسی سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان خبر داد

نظارت هفتگی بر ۵ قلم کالای اساسی در سطح بازار

معاون بازرسی سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان از نظارت هفتگی بر ۵ قلم کالای اساسی در سطح بازار خبر داد.

معاون بازرسی سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان از نظارت هفتگی بر ۵ قلم کالای اساسی در سطح بازار خبر داد.

 

*** نظارت هفتگی بر ۵ قلم کالای اساسی 

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، شهرام میرآخورلو از برنامه‌ریزی دولت برای نظارت بر بازار کالاهای اساسی خبر داد و با بیان این که مردم به زودی تغییرات قیمتی در بازار را مشاهده خواهند کرد، اظهار داشت:

با تصمیم دولت، هر هفته ۵ قلم کالای اساسی اولویت‌دار از سوی وزارت صمت تعیین و در سراسر کشور بازار این اقلام با دقت رصد می‌شود.

معاون بازرسی سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان، افزود:

یکی از وظایفی که سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان بر عهده دارد، حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان است که یکی از مولفه‌های آن آگاهی و اطلاع از مشخصات کالا است به نحوی که درج قیمت واقعی بر روی کالا یا خدمت باید صورت گیرد.

وی با تاکید بر این که عرضه هیچ کالایی بدون برچسب قیمت از این پس در بازار پذیرفته نخواهد شد، بیان کرد:

تمامی کالاهایی که در سطح عرضه وجود دارند باید برچسب قیمت داشته باشند و اگر این کار انجام نشود، شائبه گران‌فروشی و سایر تخلفات در واحد صنفی و فروشگاه‌ها ایجاد می‌شود و با این موارد به شدت برخورد خواهد شد.

 

***  وزارت صمت با قدرت در حوزه تنظیم بازار

 

 میرآخورلو ادامه داد: برخی واحدهای صنفی طی هفته‌های گذشته با ظاهرسازی، وانمود می‌کنند که در حال ارائه تخفیف‌های ویژه بر روی برخی کالای اساسی هستند اما در حقیقت موجبات ضرر و زیان مصرف‌کنندگان را فراهم کرده‌اند؛ نرخ سود واحدهای تولیدی و حاشیه سود عمده‌فروشی‌ها و خرده‌فروشی‌ها بسته به نوع کالا و خدمت کاملاً مشخص است و ضوابط مرتبط با خود را دارد، بنابراین برخی کالاها از سوی فروشگاه‌ها یا واحدهای صنفی با تخفیف‌های غیرواقعی و صوری عرضه شده و در نهایت قیمتی که کالا به مصرف‌کننده اعطا می‌شود همان نرخ واقعی بر اساس قیمت تمام شده و حاشیه سود منطقی است؛ بنابراین ظاهرسازی و وانمود کردن به ارائه تخفیف، یک تخلف است و به شدت با آن برخورد می‌شود.

معاون بازرسی سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان، گفت:

پیش‌فروش و فروش‌های اقساطی نیز ضوابط خاص خود را دارند و واحدهای صنفی نمی‌توانند هر رفتاری را در زمینه اعلام قیمت داشته باشند، این در شرایطی است که برخی کالای اساسی رقابتی بوده و قیمت آن‌ها بر اساس مکانیزم عرضه و تقاضا تعیین می‌شود، اما به هر حال رقابت باید در جهت حمایت از حقوق مصرف‌کننده باشد نه در جهت افزایش قیمت که منجر به سود بیشتر تولیدکننده می‌شود؛ ضمن این که هر حراجی که رخ می‌دهد باید با مجوز مرکز امور اصناف و بازرگانان وزارت صمت شکل گیرد.

وی ادامه داد: بر اساس تصمیم رئیس‌جمهور وزارت صمت با ساختار جدیدی با قدرت وارد حوزه تنظیم بازار شده و از این پس بازار را زیر ذره‌بین خود قرار خواهد داد به شکلی که مردم آثار ملموس آن را به زودی احساس خواهند کرد.

 

*** قیمت مرغ برای مصرف‌کننده ۱۲۹۰۰ تومان

 

میرآخورلو خاطرنشان کرد:

به عرضه کنندگان کالا نیز هشدار می‌دهیم تا حتماً قیمت کالا را بر روی آن درج کنند چرا که درج نشدن قیمت به هیچ عنوان پذیرفته شده نیست.

وی در خصوص قیمت مرغ، افزود:

بر اساس مصوبه ستاد تنظیم بازار، قیمت مرغ برای مصرف‌کننده ۱۲۹۰۰ تومان در سراسر کشور است و هیچ واحد صنفی و فروشگاهی حق عرضه مرغ با قیمت بالاتر از ۱۲۹۰۰ تومان را ندارد و بر همین اساس نظارت بر بازار با جدیت صورت خواهد گرفت و از طریق سازمان‌های صنعت معدن و تجارت استان‌ها موضوع پیگیری می‌شود.

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، معاون بازرسی سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان در پایان، با بیان این که سامانه ۱۲۴ نیز ظرف دو سال اخیر فعال نبوده و ارتباط مصرف‌کنندگان با آن برقرار نبوده است، اظهار داشت:

۴ اولویت دیگر بازرسی در هفته جاری مرتبط با شکر، برنج، روغن موتور و لاستیک است و همه استان‌ها در این رابطه مکلف به تشدید بازرسی‌ها در این ۵ اولویت هستند ضمن این که توصیه می‌کنیم مصرف‌کنندگان نیز تخلفات را حتماً گزارش داده و در سامانه www.124.ir ثبت کنند.

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج + 17 =

کلید مقابل را فعال کنید