خبرنگار :
پ
معاون طرح و برنامه وزارت صمت در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صنایع تشریح کرد

نقش وزارت صنعت در حمایت از کارخانه‌های نوآوری+فیلم

معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، نقش این وزارتخانه را در حمایت از کارخانه‌های نوآوری تشریح کرد.

 

*** نقش وزارت صنعت در حمایت از کارخانه‌های نوآوری

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، سعید زرندی در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صنایع با اشاره به وظیفه کارخانه‌های نوآوری و اینکه چه کسانی در این کارخانه‌ها فعالیت می‌کنند، اظهار داشت:

چند سالی است که در جهان نوعی تفکر در خصوص تبدیل کارخانه‌های قدیمی به مکانی برای استارت آپ‌ها و شرکت‌های نوآورانه شکل گرفته است که البته در خصوص کارخانه نوآوری تجاری نیز این اتفاق افتاده است.

در این رویکرد با حفظ فضای قدیمی کارخانه، فضای مناسب مشترک کاری با عنوان کارخانه نوآوری ایجاد می‌شود.

معاون طرح و برنامه وزارت صمت در خصوص نکات مثبت این طرح، اطهار داشت:

قرارگیری گروه‌های مختلف نوآوری و شتاب‌دهی در کنار یکدیگر و تجمع شرکت‌های متعدد استارت‌آپی به منظور هم‌افزایی و حضور سرمایه‌گذاران، از نکات مثبت کارخانه‌های نوآوری دانست.

وی افزود: این مرکز همچنین به یکی از نیازهای اصلی کشور یعنی صادرات می‌پردازد که در صورت استفاده این مرکز از توان و ظرفیت استارت‌آپ‌ها به منظور ایجاد نگاهی نو، می‌تواند الگوی متفاوتی برای سایر کارخانجات باشد.

 

 

*** برنامه‌های وزارت صمت در خصوص حمایت از کارخانجات نوآوری

 

زرندی با اشاره به برنامه‌های وزارت صمت برای حمایت از کارخانه‌های نوآوری، گفت:

سعی بر این است که از دیدگاه انقلاب صنعتی چهارم یا همان انقلاب فناوری، شرکت‌ها را با تحولات و تکنولوژی‌های مرتبط با رقیبان خود در این عرصه، آشنا کنیم و باید بدانیم اگر استارت آپ‌ها تکمیل شوند ولی صنعتی برای پذیرش آن‌ها وجود نداشته باشد، فعالیتشان ناقص می‌ماند.

وی در ادامه تصریح کرد: نگاه وزارت صمت در این حوزه بر این است که شرکت‌های صنعتی را به حوزه نوآوری و تکنولوژی نزدیک‌تر کند، البته موضوعات مختلفی در خصوص شرکت‌های بزرگ نیز در حال پیگیری می‌باشد.

معاون طرح و برنامه وزارت صمت راهکار توسعه کارخانه‌های نوآوری را اینگونه بیان کرد:

اگر فضای کارخانجات صنعتی تعطیل شده در اختیار استارت‌آپ‌ها قرار گیرد می‌تواند به الگویی مشخص در زمینه افزایش تعداد کارخانجات نوآورانه تبدیل شود.

 

*** ورود استارت‌آپ‌ها به فضای واقعی صنعت

 

زرندی در خصوص اقدام مهم اما انجام نشده پیرامون کارخانجات نوآوری نیز گفت:

ورود استات آپ‌ها به فضای واقعی صنعت اقدامی صورت نگرفته در خصوص کارخانه‌های نوآوری است که وزارت صمت با برگزاری جلساتی با معاونت علمی، وزارت ارتباطات و استارت‌ آپ‌ها، به دنبال تسهیل ورود استات آپ‌ها به فضای واقعی صنعت است.

وی در پاسخ به این سوال که آیا امکان تأسیس کارخانه‌های نوآوری در سایر استان‌ها نیز وجود دارد، گفت:

امکانات مکانی برای تأسیس آن وجود دارد اما باید ظرفیت‌های استارت آپی این استان‌ها را بررسی و متناسب با ظرفیت آنان برنامه‌ریزی شود.

 

 

*** محور اصلی فعالیت‌های آتی وزارت صمت در سال آینده

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، معاون طرح و برنامه وزارت صنعت در پایان با اشاره به محور اصلی فعالیت‌های آتی وزارت صنعت، معدن و تجارت در سال آینده، اظهار داشت:

در سال آینده اجرای برنامه‌های مختلفی را در دستور کار داریم اما تغییرات مبتنی بر تکنولوژی محور اصلی فعالیت‌های آتی وزارت صنعت، معدن و تجارت در سال ۱۳۹۹ خواهد بود.

 

در ادامه می‌توانید گزارش تصویری این گفتگو را ملاحظه فرمایید:

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
دریافت ویدیو
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × پنج =

کلید مقابل را فعال کنید