خبرنگار :
پ
سرپرست سازمان توسعه تجارت در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صنایع خبر داد

بهره‌وری از ظرفیت‌ها و فرصت‌های سرمایه‌گذاری قاره آفریقا/ تشکیل ستاد آفریقا با حضور معاون اول رئیس‌جمهور+فیلم

سرپرست سازمان توسعه تجارت با تاکید بر لزوم بهره‌وری از ظرفیت‌ها و فرصت‌های سرمایه‌گذاری قاره آفریقا از تشکیل ستاد آفریقا با حضور معاون اول رئیس‌جمهور خبر داد.

 

*** استفاده از ظرفیت‌ها و فرصت‌های سرمایه‌گذاری قاره آفریقا 

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، محمدرضا مودودی در حاشیه همایش بزرگ شرق آفریقا و در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صنایع، اظهار داشت:

فرصت‌هایی که در آفریقا (به‌ویژه برای ایران) وجود دارد حول محور سرمایه‌گذاری است. گرچه با توجه به اینکه ایران در بخش محصولات و مصالح ساختمانی دارای پتانسیل است، می‌توانیم در بخش صادرات برخی محصولات، مانند قیر به کشورهای در حال توسعه آفریقایی که به تامین مصالح ساختمانی نیازمند هستند، مذاکراتی را با این کشورها داشته باشیم.

در مجموع، ایران در بسیاری از محصولات کشاورزی، صنایع غذایی، مشتقات نفتی و … ظرفیت‌های خوبی برای صادرات دارد.

 

*** تاسیس پایگاه‌هایی در شرق آفریقا به منظور استفاده از فضای سرمایه‌گذاری آفریقا

 

وی در ادامه با بیان اینکه بهترین بخش برای توسعه همکاری‌ها با آفریقا استفاده از ظرفیت این قاره برای سرمایه‌گذاری و حضور پایدار در این قاره است، اظهار داشت:

باید با تاسیس پایگاه‌هایی در شرق آفریقا (که پتانسیل توسعه صادرات و توسعه تجارت در کل آفریقا را داشته باشد) بتوانیم از فضای سرمایه‌گذاری آفریقا حداکثر بهره را بکنیم.
در شرایط فعلی با توجه به اینکه ایران جزو تجارت جهانی و اتحادیه‌های منطقه‌ای نیست، مشکلات ناشی از تحریم، (مانند مشکل ارتباطات بانکی، حمل و نقل و کشتی‌رانی و همچنین مسائل مربوط به تعرفه‌ها) باعث افزایش هزینه تجارت کشور شده که باید برای این مشکلات راهکارهایی پیش‌بینی کرد.

 

 

*** تشکیل ستاد آفریقا

 

سرپرست سازمان توسعه تجارت در ادامه با تاکید بر اینکه کشور آفریقا برای توسعه تجارت کشور همواره کشور مهمی محسوب می‌شود، اظهار داشت:
آفریقا پتانسیل‌های بسیار بالایی برای توسعه بازارهای ایران دارد. لذا با همین نگرش، ستاد آفریقا با حضور معاون اول رئیس‌جمهور تشکیل شده است و سازمان توسعه تجارت نیز به صورت ویژه از تشکیل این ستاد با هدف حراست از فرصت‌های صادراتی آفریقا در راستای توسعه تجارت کشور حمایت می‌کند.

وی در ادامه گفت:

با توجه به اینکه بخش خصوصی نیز مشارکتی جدی در بحث استفاده از فرصت‌ها و ظرفیت‌های آفریقا دارد، لذا لزوم شناسایی صحیح این ظرفیت‌ها بیش از پیش احساس می‌شود تا از این طریق بتوانیم علاوه بر غلبه به مشکلاتی که امروز در کشور وجود دارد، سهم تجارت خارجی را نیز ارتقا دهیم.

 

*** مهم‌ترین نتیجه همایش شرق آفریقا

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، سرپرست سازمان توسعه تجارت در پایان و با بیان اینکه مهم‌ترین نتیجه همایش شرق آفریقا، تغییر نگاه‌ها نسبت به قاره آفریقا است، اظهار داشت:
ما اعتقاد داریم که رشد صنعتی در قاره آفریقا در حال شکل‌گیری است.

بخش صنعت این قاره به شدت در حال توسعه است؛ بنابراین انتظار می‌رود با برگزاری این‌چنین نشست‌ها و با توجه به ظرفیت‌های موجود تصویر ذهنی دوطرف نسبت به یکدیگر تغییر پیدا کرده و در گام بعد به مشارکت دوجانبه منتهی شود.

 

در ادامه می‌توانید گزارش تصویری این گفتگو را ملاحظه فرمایید:

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
دریافت ویدیو
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یازده + 18 =

کلید مقابل را فعال کنید