کد خبر:134773
پ
اتاق فکر تولید
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت خبر داد

افت ۱۸ درصدی واردات کاغذ و مقوا در سال ۹۷

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت از افت ۱۸ درصدی واردات کاغذ و مقوا در سال ۹۷ خبر داد.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت از افت ۱۸ درصدی واردات کاغذ و مقوا در سال ۹۷ خبر داد.

 

*** افت ۱۸ درصدی واردات کاغذ و مقوا در سال ۹۷

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، فرشاد مقیمی در سلسله نشست‌های تخصصی پایش صنعت کشور با حضور نمایندگانی از انجمن مدیران صنایع کارتن و ورق، انجمن ‎کارفرمایی تولیدکنندگان پاکت‌های‌ کاغذی چند لایه سیمان‌ و ‌گچ، انجمن کارفرمایی تولیدکنندگان کاغذهای سایز شده و اتحادیه صادرکنندگان صنعت چاپ ایران، اظهار داشت:

براساس آمارهای اعلام شده، میزان تولید انواع واردات کاغذ و مقوا در سال ۹۷ نزدیک به یک میلیون تن بود که در مقایسه با سال ۹۶ افزایش داشته است.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت:

با توجه به شرایط اقلیمی، توسعه صنعت کاغذ در کشور با محوریت تولید از کاغذ باطله بوده است که با توجه به کمبود کاغذ باطله در کشور و نیاز تولیدکنندگان به این ماده اولیه، واردات ضایعات کاغذ به کشور با رعایت مسائل زیست‌محیطی با هماهنگی با سازمان حفاظت محیط زیست تسهیل خواهد شد.

 

*** چالش‌های صنعت کاغذ

 

وی پس از افت واردات کاغذ و مقوا کمبود مواد اولیه را مورد نیاز را یکی از مهمترین چالش‌های صنعت کاغذ برشمرد و ادامه داد:

در تلاشیم با تسریع در تامین مواد اولیه، فضا را برای تولید محصولاتی با ارزش افزوده بیشتر فراهم کنیم.

مقیمی ادامه داد: سهم سرانه مصرف انواع کاغذ و مقوا در کشور ۲۲ تا ۲۵ کیلوگرم است و حدود دو هزار و ۳۰۰ واحد صنعتی در زمینه صنایع کاغذ و فراورده‌های کاغذی دارای مجوز صنعتی هستند.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود:

مطابق آمارها، سال ۹۷ حدود ۱۷۰ هزار تن کاغذ و مقوا بسته‌بندی صادر شد، علاوه بر این صادرات جعبه کارتن در سال ۱۳۹۷ نزدیک به ۶۰ هزار تن بوده که نسبت به سال ۹۶ از آن ۴۱ درصد افزایش داشته است، مهمترین مشکل در حوزه کاغذ مربوط به کاغذ چاپ، تحریر و روزنامه است.

 

*** فعالیت ۶ هزار و ۴۰۰ واحد صنعتی در سراسر کشور در صنایع سلولزی

 

وی از افت واردات کاغذ و مقوا تصریح کرد: ۶ هزار و ۴۰۰ واحد صنعتی در سراسر کشور در صنایع سلولزی فعالیت می‌کنند که این تعداد هفت درصد ‌کل صنعت، ۴.۸ درصد از اشتغال صنعتی و پنج درصد از ارزش افزوده کل صنعت را تشکیل می‌دهد.

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، نمایندگان تشکل‌های تخصصی به موضوعاتی نظیر کمبود مواد اولیه و تسریع در تخصیص ارز، رفع موانع صادرات در برخی محصولات کاغذی نظیر دفترچه‌ مشق، پاکت و غیره، محدودیت صادرات سیمان به کشور عراق و اعمال عوارض از سوی از سوی کشور مذکور و تاثیر آن در تولید پاکت کاغذی و مشکلات زیست محیطی واردات ضایعات کاغذ به کشور و نیاز صنعتگران به این مواد اولیه مطرح شد.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × 2 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول