اخبار برگزیده

کد خبر:134230
پ
خودروسازان
دبیر انجمن قطعه‌سازان:

اگر بانک مرکزی تسهیلات خودروسازان را پرداخت نکند امیدی به تکمیل خودروهای ناقص نیست/قول معاون وزیر صمت محقق نخواهد شد/برای حل مشکل پیشنهاد داریم

دبیر انجمن قطعه‌سازان معتقد است اگر بانک مرکزی تسهیلات خودروسازان را پرداخت نکند، بعید است وعده معاون وزیر صنعت مبنی بر تکمیل خودروهای ناقص موجود در پارکینگ خودروسازان تا یک ماه آینده، محقق ‌شود اما برای حل مشکل پیشنهاد عملیاتی داریم.

دبیر انجمن قطعه‌سازان معتقد است اگر بانک مرکزی تسهیلات خودروسازان را پرداخت نکند، بعید است وعده معاون وزیر صنعت مبنی بر تکمیل خودروهای ناقص موجود در پارکینگ خودروسازان تا یک ماه آینده، محقق ‌شود اما برای حل مشکل پیشنهاد عملیاتی داریم.

 

***  مردم چشم‌انتظار خودروسازان، خودروسازان چشم‌انتظار بانک مرکزی

 

 به گزارش خبرگزاری صنایع، این روزها اخبار صنعت خودرو و مشکلات قطعه‌سازان همچنان در صدر اخبار صنعتی و اقتصادی کشور قرار دارد و حتی با اینکه دو نمایشگاه بزرگ الکامپ ۲۵ و فرصت‌های ساخت داخل و رونق تولید در حال برگزاری است، بازهم اخبار این حوزه جای خود را در اخبار ویژه خبرگزاری ها و رسانه‌ها از دست نداده است.

قطعه‌سازان و خودروسازان در حالی به نمایشگاه فرصت‌های ساخت داخل و رونق تولید آمدند که همچنان در تلاش هستند بانک مرکزی را متقاعد به پرداخت تسهیلاتی کنند که قرار بوده تا ماه گذشته به آن‌ها پرداخت شود، تسهیلاتی که معتقدند با دریافت آن، می‌توانند مشکل خودروهای ناقص موجود در پارکینگ‌های خود را حل و آنها را به مالکانشان تحویل دهند.

 

*** معاون وزیر صنعت و معترضان در نمایشگاه ساخت داخل

 

در روز دوم برگزاری نمایشگاه ساخت داخل و رونق تولید، برخی از مالکان خودروهایی که خودروهایشان بعلت کمبود قطعه در کف پارکینگ خودروسازان خوابیده، فرصت را برای دیدار، گفتگو و حتی اعتراض به معاون امور صنایع وزیر صنعت مغتنم شمرده و به سالن ۳۸ این نمایشگاه آمدند.

فرشاد مقیمی با درایت و صبوری کم‌نظیر پاسخ حدود ۱۰۰ معترض را تک به تک داد و در پایان به آنها وعده داد که بزودی اخبار خوبی از تولید و تحویل خودروهای ناقص دریافت خواهید کرد و حتی در خصوص یک خودرو نیز گفت، تا ۱۵ روز دیگر تولید این خودرو آغاز خواهد شد…
اما آیا واقعا این اتفاق خوشایند برای معترضین رخ خواهد داد یا خیر؟

 

*** معترضان در نمایشگاه، خودروسازان در مجلس

 

زمانی که برخی از مالکان خودروهای ناقص در نمایشگاه فرصت‌های ساخت داخل و رونق تولید دنبال اطلاع از زمان تحویل خودروی خود بودند، برخی دیگر جواب سوالشان را در نتایج جلسه‌ای جستجو می‌کردند که در کمیسیون تلفیق مجلس برگزار شده بود.

خودروسازان و قطعه‌سازان برای جلسه‌ای عازم کمیسیون تلفیق مجلس شده بودند تا شاید بتوانند با پادرمیانی اعضای فراکسیون پاسخگو، نمایندگان بانک مرکزی را متقاعد به پرداخت تسهیلات یکی از مصوبات دولت بکنند که ۳۱ خرداد ماه سال جاری منقضی شده است و اگر این اتفاق می‌افتاد، آنطور که قطعه‌سازان می‌گویند، مشکل خودروهای کف پارکینگ خودروسازان حل می‌شد.

برای اینکه بدانیم نتیجه این جلسه چند ضلعی به کجا رسیده و آیا با نتایج جلسه مورد نظر، وعده معاون امور صنایع وزیر صنعت محقق می‌شود یا خیر به سراغ دبیر انجمن قطعه‌سازان رفتیم که در این جلسه حضور داشته به امید اینکه بتوانیم خبر خوبی برای مالکان خودروهای ناقص داشته باشیم.

 

*** نتایج جلسه چندظلعی خودروسازان، قطعه‌سازان، بانک و مجلس

 

مازیار بیگلو در خصوص نتایج جلسه مذکور به خبرنگار خبرگزاری صنایع اینطور گفته است:
ما در این جلسه، اعتراض خود را نسبت به عملی نشدن مصوبه سال ۱۳۹۷ دولت که قرار بود ۸۴۴ میلیون یورو تسهیلات ارزی در آذرماه ۹۷ جهت حمایت از صنعت خودرو و قطعه‌سازی به تولیدکنندگان پرداخت شود، مطرح کردیم.

در مقابل بیان مشکلات، دلایل و اعتراض، معاون ریالی بانک مرکزی وعده داد که این مشکل برطرف شود ولی نکته قابل توجه اینجا بود که آقای کمیجانی بلافاصله پس از جلسه وعده خود را فراموش و در مصاحبه‌ای تأکید کرد، خودروسازان اگر منابع مالی جدید می‌خواهند باید از جای دیگری آن را تأمین کنند نه بانک مرکزی.

بیگلو در ادامه تصریح کرد:
برای اولین‌بار اینجا بود که احساس کردم علاوه‌بر تحریم‌های ضالمانه آمریکا علیه ایران، بخش خصوصی از داخل نیز مورد تحریم قرار گرفت و آینده ۵۵۰ هزار نفر از همکارانم در صنعت قطعه‌سازی به خطر افتاد.

 

*** دلایل اجرا نشدن مصوبه دولت

 

خبرنگار صنایع از بیگلو در خصوص دلایل اجرا نشدن مصوبه سال گذشته دولت نیز سوال کرد و وی اینگونه پاسخ داد:
دلیل اجرایی نشدن این مصوبه در واقع دستورالعمل اشتباه برای اجرای آن بود.

طبق این دستورالعمل، تمام ریسک افزایش قیمت ارز و عدم بازپرداخت تسهیلات به گردن بانک‌های عامل بود و دقیقا به همین علت بانک‌های عامل از اجرای آن خودداری کردند.

 

*** راه‌حل چیست؟

 

خبرنگار خبرگزاری صنایع در ادامه از دبیر انجمن قطعه‌سازان درخواست کرد راه‌ حل پیشنهادی انجمن متبوع و همکارانش را برای حل این مشکل مطرح کند و وی نیز از پیشنهادی صحبت کرد که آن را به معاون اول رئیس جمهور نیز ارائه دادند. وی در این خصوص گفت:
پیشنهاد ما برای حل مشکل، جایگزین شدن تسهیلات ریالی به جای تسهیلات ارزی برای پرداخت به صنعت خودرو است، البته این پیشنهاد را با معاون اول رئیس‌جمهور نیز مطرح کردیم.
آقای جهانگیری نیز این راه‌حل پیشنهادی را با مسئولان بانک مرکزی در میان گذاشت اما مسئولان بانک مرکزی بازهم همان رویکرد قبلی خود یعنی مخالفت با پرداخت را دنبال کردند و گفتند نمی‌شود مصوبه‌ای که تاریخ آن گذشته را اجرا کرد و باید مسیر تخصیص تسهیلات دوباره طی و از شورای پول و اعتبار مصوبه گرفته شود.

البته در این خصوص جدیدا یک امیدی بوجود آمده، زیرا وزیر صنعت درخواست تمدید مصوبه پرداخت تسهیلات را به بانک مرکزی ارسال کرده است و معاون ریالی بانک مرکزی در پاسخ قول داده که این مصوبه تمدید شود و ما هم امیدواریم که همینطور شود.

 

*** سرانجام ماجرا چیست؟

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، در پایان این گفتگو از دبیر انجمن قطعه‌سازان، سوال کردیم، با توجه به سیری که تاکنون طی شده، نظر و برخورد بانک مرکزی و تسهیلاتی که تاکنون پرداخت نشده است، آیا آن‌طور که معاون وزیر صنعت گفته، خودروهای ناقص موجود در پارکینگ خودروسازان تا یک ماه آینده تکمیل و به مالکانشان تحویل داده ‌می‌شود یا خیر؟
وی در پاسخ، صراحتا بیان داشت:
اگر تسهیلات مصوب دولت به تولیدکنندگان پرداخت نشود بعید است که ۱۸۰ هزار دستگاه خودرو ناقص در پارکینگ‌های ایران‌‌خودرو و سایپا، تکمیل و صحبت‌های معاون وزیر عملی شود.

 

 

انتهای پیام///

منبع
https://sanayepress.com
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × 5 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول