کد خبر:133994
پ
فرشاد مقیمی
معاون امور صنایع وزیر صنعت ، معدن و تجارت

سهم ۹۷ درصدی محصولات دارویی ایرانی از بازار مصرف/ تامین ۶۷ درصد مواد اولیه تولید دارو در کشور

معاون امور صنایع وزارت صنعت با اشاره به سهم ۹۷ درصدی محصولات دارویی ایرانی از بازار مصرف از تامین ۶۷ درصد مواد اولیه تولید دارو در کشور خبر داد.

معاون امور صنایع وزارت صنعت با اشاره به سهم ۹۷ درصدی محصولات دارویی ایرانی از بازار مصرف از تامین ۶۷ درصد مواد اولیه تولید دارو در کشور خبر داد.

 

*** بررسی وضعیت صنعت تولید دارو در کشور

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، فرشاد مقیمی در نشست پایش صنایع کل کشور که با بررسی وضعیت صنعت تولید دارو در کشور برگزار شد، اظهار داشت:

این صنعت در کشور یکی از مهمترین اواویت‌های نظام بوده و با سلامت و جان مردم ارتباط مستقیمی دارد و وزارت صنعت، معدن و تجارت آمادگی دارد با حمایت از این صنعت، بسترها را برای توسعه تولید ملی در این‌ زمینه فراهم کند.
وی با اشاره به تامین ۶۷ درصد مواد اولیه تولید دارو در کشور خاطر نشان کرد:

کاهش وابستگی ارزی به کشورهای خارجی و توسعه و تعمیق ساخت داخل یکی از الزامات بوده و در این راستا برنامه‌های حمایتی برای داخلی‌سازی محصولات با کیفیت و دارای توجیه اقتصادی پیش‌بینی شده است.

 

*** سهم ۹۷ درصدی محصولات دارویی ایرانی از بازار مصرف

 

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به سهم ۹۷ درصدی محصولات دارویی ایرانی از بازار مصرف تصریح‌ کرد:

با توجه به اظهارات انجمن سهم خوبی در بازار مصرف و داخلی‌سازی مواد اولیه تولید دارو وجود دارد و این بستر می‌تواند جهشی برای پوشش تمام بازار مصرف دارو در کشور باشد.

مقیمی در پایان در خصوص مشکلاتی نظیر نبود هماهنگی مناسب میان دستگاه‌های مرتبط، بهره‌برداری نکردن کامل شهرک تخصصی دارویی برکت بدلیل موضوعات زیست محیطی نکاتی ارائه و مقرر شد با دستگاه مربوطه در سطح کلان نشست‌هایی برگزار و راهکارهای اجرایی برای تسریع در توسعه تولید این شهرک صنعتی اتخاذ شود.

 

*** حمایت از توسعه و تعمیق ساخت داخل در صنعت دارو

 

مقیمی در ادامه در خصوص مشکلات تامین ارز مورد نیاز برای واردات مواد اولیه تولید دارو و حمایت از توسعه و تعمیق ساخت داخلی این صنعت با ارائه راهکارهایی برای رفع مشکلات و چالش‌های این صنعت خاطر نشان کرد:

وزارت صنعت، معدن و تجارت با اعلام فراخوان به همه دستگاه‌ها و تشکل‌ها اقدام به شناسایی نیازمندی‌های صنعتی کشور کرده و در این راستا نخستین نمایشگاه فرصت‌های ساخت داخل و رونق تولید از ۲۷ تا ۳۰ تیرماه در محل نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران برگزار می‌شود.

معاون امور صنایع از نمایندگان تشکل‌های تخصصی صنعت دارو خواست تا میزی از نیازهای تولید خود را در این نمایشگاه و یا نمایشگاه‌های به نمایش بگذارند تا با حضور سرمایه‌گذاران و صنعتگران امکان تامین محصولات دارویی و مواد اولیه این صنعت با تکیه بر توان داخلی بیش از گذشته فراهم شود.

 

*** وضعیت صنعت دارو و تبیین پتانسیل‌های مستتر در این صنعت

 

مهدی صادق نیارکی مدیرکل صنایع غیر فلزی وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز در پایان با تشریح وضعیت صنعت دارو و تبیین پتانسیل‌های مستتر در این صنعت از ایجاد بسترهای برای تسریع در رفع مشکلات واحدهای صنعتی خبرداد و اعلام کرد:

با هماهنگی وزارت بهداشت، سازمان محیط زیست و همچنین سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران، مشکلات مطروحه بررسی و تصمیمات لازم در جهت تبیین استانداردهای مورد تایید سازمان محیط زیست و تسریع در بهره‌برداری از شهرک تخصصی در حوزه صنعت دارو اتخاذ خواهد شد.

 

انتهای پیام///

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 − 10 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول