اخبار برگزیده

کد خبر:134030
پ
زیست محیطی
معاون دفتر حفاظت و حمایت منابع طبیعی سازمان جنگل‌ها

تدوین برنامه جامع با رعایت مسائل زیست محیطی در بخش معدن‌کاوی 

معاون دفتر حفاظت و حمایت منابع طبیعی سازمان جنگل‌ها از تدوین برنامه جامع با رعایت مسائل زیست محیطی در بخش معدن‌کاوی خبر داد.

معاون دفتر حفاظت و حمایت منابع طبیعی سازمان جنگل‌ها از تدوین برنامه جامع با رعایت مسائل زیست محیطی در بخش معدن‌کاوی خبر داد.

 

*** بازسازی زیست محیطی ۲۰ هزار هکتار از عرصه‌های تخریب شده معدن 

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، علی خادم آستانه اظهار داشت: این سازمان برای احیا و بازسازی عرصه‌های تخریب شده از مشارکت فعالان معدنی و علاقه‌مندان به منابع طبیعی و محیط زیست بهره برده و برنامه‌ریزی قابل توجهی را برای جلب مشارکت در این راستا انجام داده است.

معاون دفتر حفاظت و حمایت منابع طبیعی سازمان جنگل‌ها، اظهار داشت:

تاکنون مساحتی حدود ۲۰ هزار هکتار از عرصه‌های تخریب شده معدن با مشارکت فعالان معدنی و قانون اصلاح معادن در قالب بذرپاشی، مرتع‌کاری و درختکاری ترمیم و بازسازی شده است.

به گفته خادم با برنامه‌ریزی‌های انجام شده از سوی ادارات کل منابع طبیعی استان‌ها، اصلاح و بازسازی ۶۰ هزار هکتار از عرصه‌های آسیب دیده ناشی از فعالیت معدنی از امسال توسط معدن‌کاران در دستور کار قرار گرفته است.

 

*** تدوین برنامه جامع با رعایت مسائل زیست محیطی، در بخش معدن‌کاوی 

 

وی با بیان اینکه ایران روی یکی از کمربندهای اصلی کوه‌زایی جهان واقع شده و سرشار از منابع غنی و ارزشمند زیرزمینی است، تصریح کرد:

با این وجود، سازمان جنگل‌ها نخستین وظیفه‌اش را حفاظت از آب، خاک و پوشش گیاهی می‌داند و در قبال واگذاری این عرصه‌های ارزشمند که ودیعه خداوندی است وسواس و حساسیت بیشتری را در دستور کار قرار داده است.

معاون دفتر حفاظت و حمایت سازمان جنگل‌ها در ادامه از تدوین برنامه جامع با رعایت مسائل زیست محیطی و منابع طبیعی در بخش معدن‌کاوی خبر داد و افزود:

بر اساس این برنامه ضمن برداشت منطقی و عاقلانه از مواد معدنی، عرصه‌های منابع طبیعی باید به بهترین شکل حفاظت و صیانت شوند.

به گفته معاون دفتر حفاظت و حمایت سازمان جنگل‌ها سالانه ۸ هزار فقره استعلام برای فعالیت‌های معدنی به منابع طبیعی سراسر کشور می‌رسد که این موضوع نیازمند سنجش و بررسی محدوده‌های استعلامی منابع طبیعی و قوانین مربوط به آن است.

 

*** سامان‌بخشی معادن شن و ماسه 

 

این مسئول پیگیری‌کننده معدن در دفتر حفاظت و حمایت گفت:

در سال‌های اخیر رقم قابل توجهی از سوی معدن‌کاران به عنوان حقوق دولتی به حساب دولت واریز شده است که قرار بود ۱۰ تا ۱۲ درصد آن سهم سازمان جنگل‌ها برای احیا و بازسازی عرصه‌های تخریب شده باشد اما متاسفانه تاکنون نزدیک به دو درصد از آن به سازمان جنگل‌ها داده شده است.

وی در بخش دیگری از سخنانش به سامان‌بخشی معادن شن و ماسه اشاره کرد و گفت:

با همکاری سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری و وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) مناطق مختلفی از منابع طبیعی تحت عنوان سایت‌های معادن برای برداشت مصالح ساختمانی به‌ویژه شن و ماسه در سراسر کشور در حال تعیین است که این موضوع موجب پیشگیری از پراکنده‌کاری و کاهش آثار تخریبی ناشی از فعالیت‌های معدنی می‌شود.

 

*** شمار زیاد معادن غیر فعال در کشور 

 

معاون دفتر حفاظت و حمایت منابع‌طبیعی، توجه به خاک «سطح الارض» را یکی دیگر از موارد قابل توجه سازمان جنگل‌ها برشمرد که در گذشته به آن توجه نمی‌شد و در ردیف خاک‌های باطله هنگام معدن‌کاوی از دسترس خارج می‌شد.

خادم، خاک «سطح الارض» را خاک زراعی مرغوب در سطح زمین نام برد که قادرند با ذخیره آب به حمایت از گیاه بپردازند تا گیاه بتواند در آن رشد و نمو کند و معدن‌کاران موظف شدند این خاک‌ها را هنگام معدن‌کاوی از سطح زمین جمع‌آوری و برای بازسازی به منابع طبیعی تحویل دهند.

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، معاون دفتر حفاظت و حمایت منابع‌طبیعی در پایان به وجود تعداد زیادی از معادن غیر فعال در کشور اشاره کرده و گفت:

برای این معادن در گذشته از سوی منابع طبیعی و زیست محیطی مجوز صادر شده و اکنون غیر فعال هستند و سازمان جنگل‌ها به وزارت صمت توصیه دارد به جای آوردن استعلام‌های جدید نسبت به راه‌اندازی و فعال کردن این معادن اقدام کند.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک + 10 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول