کد خبر:133948
پ
عرضه مسکن
وزیر راه و شهرسازی عنوان کرد

اجرای برنامه ملی تولید و عرضه مسکن در جهت کاهش التهابات بازار مسکن

وزیر راه و شهرسازی اجرای برنامه ملی تولید و عرضه مسکن در جهت کاهش التهابات بازار مسکن را ضروری عنوان کرد.

وزیر راه و شهرسازی اجرای برنامه ملی تولید و عرضه مسکن در جهت کاهش التهابات بازار مسکن را ضروری عنوان کرد.

 

*** افزایش سطح اعتبار جامعه مهندسی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، محمد اسلامی در بیست و دومین اجلاس هیأت عمومی سازمان نظام مهندسی ساختمان با بیان اینکه جامعه مهندسی ما در این برهه زمانی نیاز به افزایش سطح اعتبار و اعتمادآفرینی روزافزون دارد، اظهار داشت:

دوره‌ای که به مهندسی به عنوان کسب و کار نباید نگاه کرد بلکه کشور نیاز به یک حرکت جهشی دارد تا در توسعه اقتصادی پیشرو باشد.

وی افزود: سازمان نظام مهندسی باید به یک سازمان معیار، پیشتاز و پیشرو تبدیل شود تا اعتماد به آن در همه بخش‌های دولتی و غیردولتی روزافزون باشد. سازمان «خوددرگیر» هیچگاه در مسیر رشد قرار نمی‌گیرد.

وزیر راه و شهرسازی یادآور شد: روزآمد کردن قابلیت‌های مهندسی با استفاده از توانایی شرکت‌های دانش‌بنیان در حوزه صنعت ساختمان و تجاری سازی نوآوری‌های این شرکت‌ها اقدامی است که جامعه مهندسی به آن نیاز دارد.

 

*** نیاز کشور به تولید سالانه ۶۰۰ هزار واحد مسکن

 

اسلامی با تاکید بر اینکه روزهای پر تنش نظام مهندسی نیز پشت سر گذاشته شده و از سال جاری نباید در این سازمان تنش داشته باشیم، اظهار داشت:

نظام مهندسی باید به پشتیبانی طرح‌های دولت، به کمک اجرای برنامه اقدام ملی، تولید و عرضه مسکن بیاید تا رونق اقتصادی ایجاد کند.

به گفته وزیر راه و شهرسازی سالانه نیازمند احداث حداقل ۴۰۰ هزار واحد مسکونی شهری و ۲۰۰ هزار مسکن روستایی هستیم تا جامعه هدف بتواند به مسکن مورد نیاز دست یابد. از همه مهمتر باید شرایطی فراهم شود تا ساخت و سازها توسط عناصر دارای صلاحیت انجام شود.

وی با اشاره به وجود خانه‌های خالی نیز گفت: سوداگرانی که با هدف سودجویی وارد ساخت و ساز شده‌اند و نتیجه اقدامات آنها وجود حجم زیاد خانه‌های است، به تله مالی برای اقتصاد کشور تبدیل شده‌اند. در نظر داریم برای آنها شرایط ساخت و ساز را سخت‌تر کنیم تا احداث مسکن به صورت شخصی‌ساز یا سفارشی‌ساز باشد.

 

*** برنامه ملی تولید و عرضه مسکن

 

اسلامی با تاکید بر اینکه التهابات بازار مسکن عمدتاً خارج از حوزه مسکن بوده و از نرخ ارز تبعیت کرده است، ادامه داد:

اما رفع کمبود مسکن برای جامعه هدف که استطاعت خرید آن را داشته باشند و همچنین اجرای برنامه ملی تولید و عرضه مسکن که از سوی وزارت راه و شهرسازی تعریف شده، می‌تواند به کاهش التهابات بازار مسکن کمک کند و جامعه مهندسی نیز می‌تواند به صورت مشارکت در ساخت، در برنامه اقدام ملی تولید و عرضه مسکن، سرمایه‌گذاری کنند.

وزیر راه و شهرسازی خاطرنشان کرد: شرایط عرضه زمین از سوی دولت برای سازنده سهل و آسان شده و همچنین پشتیبانی تسهیلاتی نیز برای وی فراهم شده است ضمن اینکه امکان ایجاد شهرک‌های مسکونی با تراکم پائین در حوزه کلانشهرها فراهم شده است.

 

*** از نیروی کار ماهر ایرانی در ساخت و ساز تهی شدیم

 

وی با بیان اینکه در تهران و از دیگر کلانشهرها نیروی کار در بخش ساختمان و تاسیسات عمدتاً غیرایرانی است و از نیروی ماهر ایرانی تهی شده‌ایم، گفت: نیاز داریم تا در جهت توسعه نیروی کار ماهر و تربیت آن اقدام عاجل انجام شود و به برنامه‌ریزی جدی نیاز داریم.

اسلامی یادآور شد: مرکز تحقیقات، راه، مسکن و شهرسازی با همکاری معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی در جهت تدوین مقررات مورد نیاز برای توسعه بخش ساختمان، بکارگیری تکنولوژی روز، کاهش اتلاف انرژی و رونق تولید، قدم‌هایی برداشته است.

وزیر راه و شهرسازی یکی دیگر از مسائل مهم امروز کشور را کنترل نکردن شهرسازی عنوان کرد و افزود:

متاسفانه علیرغم آنکه زمان زیادی در وزارت راه و شهرسازی و شورای عالی شهرسازی و معماری برای بررسی و تصویب طرح‌های جامع شهرها گذاشته می‌شود اما این طرح‌ها اثربخش نیست و در عمل اتفاق دیگری می‌افتد. نتیجه آن گسترش بی‌رویه شهرها، ترافیک، آلودگی هوا و عوارض ناشی از بارگذاری‌های نامناسب است. صدور پروانه‌ها نیز گزینشی بوده و در ساخت و ساز شاهد ناهنجاری هستیم.

 

*** تدوین آئین‌نامه کنترل شهرسازی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، وزیر راه و شهرسازی در پایان تصریح کرد:

از همین رو به زودی آئین‌نامه کنترل شهرسازی را تدوین کرده و بر روی فرایند صدور پروانه اثر خواهیم گذاشت. همچنین باید لایحه درآمد پایداری شهرداری‌ها هرچه سریعتر تعیین تکلیف شود تا درآمد و بودجه شهرداری‌ها از محل صدور پروانه‌های ساخت و ساز قطع شود.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده − هجده =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول