کد خبر:133853
پ
بخش خصوصی

تفویض بخشی از اختیارات به تشکل‌های بخش خصوصی / ممنوعیت واردات ۱۴۴۸ قلم کالا به کشور

وزیر صتعت، معدن و اجرات با اشاره به تفویض بخشی از اختیارات به تشکل‌های بخش خصوصی از ممنوعیت واردات ۱۴۴۸ قلم کالا به کشور خبر داد.

وزیر صتعت، معدن و اجرات با اشاره به تفویض بخشی از اختیارات به تشکل‌های بخش خصوصی از ممنوعیت واردات ۱۴۴۸ قلم کالا به کشور خبر داد.

 

*** فلسفه و اهمیت رونق تولید

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، رضا رحمانی در نشست با فعالان اقتصادی شهرستان تربت جام، اظهار داشت:

طی چندین سفری که به شهرستان‌های مختلف خراسان داشتم خوشبختانه انسجام و همدلی خوبی میان مردم و همه فعالان اقتصادی وجود دارد که کاملا قابل تقدیر است.

وی ادامه داد: پیش شرط توفیق همه ما در کشور ایجاد همین زمینه‌های همدلی و همکاری برای آبادانی کشور است.

رحمانی با اشاره به اینکه امسال سال رونق تولید است واین یک راهبرد اساسی در کشور است ، گفت:

رهبر معظم انقلاب در مورد این راهبرد توضیحات مبسوطی ارائه فرمودند؛ ایشان در چندین سخنرانی عمومی فلسفه و اهمیت رونق تولید را تشریح نموده و همواره تاکید دارند که در صورت بها دادن به تولید بیکاری جوانان رفع، فقر و مسائل معشیتی مردم حل می‌شود، ارزش پول ملی حفظ و وابستگی به بیگانگان از بین می‌رود و همینطور موارد بسیار مهمی از این دست که با تعابیر مختلف همواره مطرح فرموده‌اند.
رحمانی بیان کرد: رهبر معظم انقلاب تحقق رونق تولید را به عنوان تکلیفی بر دوش همه عوامل مسئول، دستگاه‌ها، بخش خصوصی و همه آحاد مردم گذشته‌اند؛ وزارت صنعت، معدن و تجارت به نوعی در دنباله‌روی از اهداف رونق تولید در خط مقدم این جبهه قرار گرفته است.

 

*** دستیابی به اهداف رونق تولید

 

وی ادامه داد: برای دستیابی به اهداف رونق تولید قوای سه‌گانه و نهادها با همه ارکان و اجزای خود در صحنه حاضر شده‌اند که نمونه آن را در حضور نمایندگان این دستگاه‌ها و نهادها در همین جلسه شاهد هستیم که به نوعی همه پای کار هستند.
وزیر صمت مطرح کرد: به این موضوع باور قلبی دارم که اگر تولید را در کشور جدی بگیریم مشکلات دیگر قابل حل‌تر هستند و البته که فارغ از هرگونه برنامه یا پیشنهاد، باید اولاً باور و اعتقاد لازم جهت تحقق اهداف رونق تولید در میان مسئولان تصمیم‌گیرنده برای حوزه تولید ایجاد شود، امروز هرکسی مسئولیتی در حوزه صنعت بر عهده می‌گیرد باید شبانه‌روز خود را وقف خدمت کند.

 

*** محور اصلی برنامه‌ها در وزارت صنعت، معدن تجارت

 

وی با اشاره به بازدید از واحد فولاد در تربیت حیدریه گفت:

اقتصاد مقاومتی، خودکفایی، اشتغال‌زایی، خدمت به مردم، مقابله با تهاجم اقتصادی را در این واحد و در یکجا می‌توانستیم مشاهده کنیم.
رحمانی با اشاره به ساخت داخل به عنوان محور اصلی برنامه‌ها در وزارت صنعت، معدن تجارت گفت:

ما امسال ساخت داخل ، توسعه بخش معدن و صنایع معدنی، توسعه صادرات، توسعه فناوری را اولویت خود قرار دادیم.

 

*** برگزاری نمایشگاه فرصت‌های ساخت داخل

 

رحمانی با اشاره به برگزاری نمایشگاه ساخت داخل در تیرماه گفت:

برگزاری نمایشگاه فرصت‌های ساخت داخل در راستای منویات رهبری و با دعوت از همه گروه‌های موثر در رفع نیازمندی‌های صنعتی کشور از ۲۷ تیر ماه برگزار خواهد شد.
وی با اشاره به شرکت‌های حاضر در این نمایشگاه بیان کرد:

شرکت‌هایی که نیازمندی‌های صنعتی و معدنی کشور را بومی‌سازی می‌کنند و مانع واردات نمونه‌های مشابه خارجی به کشور می‌شوند به جد و با بهره‌گیری از همه ابزارهای ممکن مورد حمایت قرار خواهیم داد.

 

*** ممنوعیت واردات ۱۴۴۸ قلم کالا به کشور

 

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: در سال گذشته ممنوعیت واردات هزار و ۳۳۹ قلم انواع کالا به کشور از طرف وزارت صنعت، معدن و تجارت و در ثبت سفارش‌ها اعمال شده بود که در سال رونق تولید تا کنون و بنابر گزارش‌های دریافتی مبنی بر تولید نمونه مشابه داخلی، برای ۱۴۸ قلم کالای دیگر نیز ممنوعیت واردات لحاظ کردیم.

 

*** کارخانه فولاد تربت حیدریه زمینه‌ساز تولید مشاغل و دانش‌های جدید در منطقه

 

وی در بخش دیگری از سخنانش اظهار داشت: با توجه به احداث واحد صنعتی تولید فولاد در تربت حیدریه با ظرفیت تولید بیش از ۲ میلیون تن، این واحد علاوه بر ایجاد اشتغال مستقیم، در بسیاری از زمینه‌های مرتبط مشاغل و دانش‌های جدیدی را ایجاد خواهد کرد که می‌تواند به توسعه اقتصادی منطقه کمک شایان توجهی نماید.
وی افزود: ضروری است تدارکات این واحد از همین شهرهای اطراف و خود استان انجام گیرد و همچنین اولویت جذب نیرو نیز طبق سیاست‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت باید از خود مردم منطقه باشد.
رحمانی حجم سرمایه‌گذاری انجام گرفته در فولاد تربت حیدریه را بالغ بر ۲ هزارو ۷۰۰ میلیارد تومان اعلام کرد و گفت:

در صورت تکمیل زنجیره تولید فولاد در این منطقه، در آینده شاهد سرمایه‌گذاری‌های بیشتری نیز خواهیم بود که امکان اشتغال بیش ار ۱۰ هزار نفر را به طور مستقیم و غیر مستقیم فرآهم خواهد آورد.

 

*** تولیدکنندگان فرماندهان جنگ اقتصادی هستند

 

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت:

حدود ۱۴ ماه است که جنگ اقتصادی ناجوانمردانه‌ای به کشور ما تحمیل شده که معاش و امنیت مردم را نشانه رفته است؛ در این شرایط همه تولیدکنندگان ما فرماندهان این جنگ اقتصادی به شمار می‌آیند که با تمام وجود درحال ایستادگی و مقاومتند؛ باید به همه آنها دست مریزاد گفت و از آنها تقدیر کرد.

 

*** تفویض بخشی از اختیارات به تشکل‌های بخش خصوصی

 

وی اعلام کرد: بخشی از اختیارات وزارت صنعت، معدن و تجارت که منع قانونی نداشته و قابلیت تفویض دارد، احصاء شده و به زودی به تشکل‌های بخش خصوصی از جمله خانه صنعت، معدن و تجارت، انجمن‌های تخصصی و اتاق بازرگانی و صنایع و معادن واگذار خواهد شد.

 

*** توسعه صادرات بر اساس رعایت مازاد تولید

 

رحمانی خاطرنشان کرد: صادرات هر کالایی به خصوص کالاهای ضروری کشور مشروط بر رعایت مازاد تولید و در صورت تامین نیاز داخلی، آزاد است.
وی اضافه کرد: هم‌اکنون در بخش فولاد، ۲٫۵ برابر نیاز داخلی تولید انجام می‌شود و لازم است همه ظرفیت‌های صادراتی در این بخش فعال شود و همچنین در صنایعی مثل سیمان، پتروشیمی، کاشی و سرامیک، لوازم خانگی و …؛ نیز این شرایط حاکم است.

 

*** لزوم راه‌اندازی شهرک‌های صنعتی تخصصی

 

وزیر صمت اظهار داشت: برای هم‌افزایی تولیدات و بهینه‌سازی بازار محصولات تولیدی، باید به سمت احداث شهرک‌های صنعتی تخصصی در سطح کشور حرکت کنیم و با توجه به تغییرات موجود در صنایع مختلف در سال‌های آتی، این موضوع دارای اهمیت بیشتری در آینده خواهد بود.
وی افزود: در مناطق کم‌برخوردار و محروم در واگذاری زمین‌ها و زیر ساخت‌های لازم شهرک‌های صنعتی، بیشترین مساعدت در حق سرمایه‌گذاران در دستور کار می باشد.

 

*** احیای بازار سوغات مشهد

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، وزیر صنعت، معدن و تجارت در پایان با اشاره به نفوذ کالاهای غیر ایرانی به بازارهای سوغات شهر زیاتی مشهد، اظهار داشت:

مشخصا تیمی را برای ساماندهی این موضوع تعیین کردیم که قدم‌های خوبی نیز برداشته شده و حتما برای حصول نتیجه پیگیری‌های جدی خواهیم کرد.

 

 

انتهای پیام///

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 1 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول