کد خبر:133867
پ
ضرورت توجه بیشتر نظام بانکی به رونق تولید
رئیس کل بانک مرکزی خبر داد

تامین مالی واحدهای تولیدی / افزایش فعالیت فعالان اقتصادی کشور در شرایط تحریم

رئیس کل بانک مرکزی ضمن اشاره به ارائه راهکاری برای تامین مالی واحدهای تولیدی از افزایش فعالیت فعالان اقتصادی کشور در شرایط تحریم خبر داد.

رئیس کل بانک مرکزی ضمن اشاره به ارائه راهکاری برای تامین مالی واحدهای تولیدی از افزایش فعالیت فعالان اقتصادی کشور در شرایط تحریم خبر داد.

 

*** افزایش فعالیت فعالان اقتصادی کشور در شرایط تحریم 

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، عبدالناصر همتی که به منظور بررسی وضعیت پولی و ارزی به استان اصفهان سفر کرده است، در دیدار با اعضای اتاق بازرگانی و فعالان اقتصادی این استان، با بیان اینکه علی رغم شرایط تحریم، طی یک سال اخیر، فعالیت فعالان اقتصادی بیش از پیش افزایش یافته است،‌ گفت:

با توجه به این شرایط، فعالان اقتصادی باید از این فرصت استفاده کنند تا تهدید را به فرصت تبدیل کنیم. خوشبختانه در حال حاضر و با اقدامات دولت، فشارهای دشمن خنثی شده است و امیدواریم با تدبیر و حمایت فعالان اقتصادی به نتایج بهتری دست یابیم.

 

*** شوک ارزی تخلیه شده و شاخص‌های اقتصادی رو به اصلاح است

 

همتی با اشاره به اینکه از دو ماه قبل به دلیل تخلیه شوک ارزی، شاخص های اقتصادی رو به اصلاح است،‌ عنوان کرد که نرخ تورم و بیکاری نیز رو به کاهش است.

به گفته رئیس کل بانک مرکزی در سال گذشته ۴٢ میلیارد دلار و در سه ماه و نیم گذشته ١٢ میلیارد دلار تأمین ارز برای واردات صورت گرفته است و بخش مهمی از آن را صادرکنندگان تأمین کرده‌اند.

 

*** واردات قطعات خودرو باید محدود شود

 

رئیس شورای پول و اعتبار با بیان اینکه مجموعه اقدامات بانک مرکزی، روند بازار ارز را رو به ثبات برده است، تأکید کرد:

با همت صادرکنندگان وابستگی‌هایمان به ارز نفتی کم شده است، همچنین در صنعت خودروسازی نیز بهتر است واردات را محدود و صنعت داخلی قطعات و خودروسازی را تقویت کنیم.

همتی در بخش دیگری از سخنان خود در خصوص سیاست‌های ارزی بانک مرکزی گفت:

بانک مرکزی در تعیین نرخ ارز دخالتی نمی کند چرا که معتقدیم شاخص‌های اقتصادی و بازار، نرخ ذاتی ارز را تعیین خواهند کرد.

وی با اشاره به تولید ملی و لزوم حمایت از آن گفت: مبنای ارزش پول ملی، تولید ملی است پس باید در این مسیر به جد تلاش و گام برداریم.

 

*** کنترل نقدینگی 

 

رئیس کل بانک مرکزی در ادامه به تشریح سیاست‌های پولی پرداخت و گفت:

تمام تلاش بانک مرکزی، کنترل نقدینگی است ضمن آنکه بدلیل افزایش نرخ ارز، واحدهای تولیدی دچار کمبود نقدینگی شده‌اند، بر این اساس بانک مرکزی با درک این شرایط گام‌های مهمی در این مسیر برداشته است.

وی افزود: سال جاری نیز کنترل نقدینگی از اهداف اصلی بانک مرکزی است و با این سیاست امیدواریم شاهد آثار تورمی و نوسان نرخ ارز نباشیم.

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، رئیس کل بانک مرکزی در پایان با بیان اینکه از روش‌های مختلف درصدد تامین مالی واحدهای تولیدی هستیم تاکید کرد:

اولویت اصلی بانک مرکزی کنترل نقدینگی و همچنین تامین ارز برای تامین کالاهای اساسی است.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 − پنج =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول