اخبار برگزیده

کد خبر:133805
پ
قیمت پایه میلگرد

اصلاح قیمت پایه میلگرد در نشست ستاد تنظیم بازار

در نشست ۲۴ تیر ستاد تنظیم بازار اصلاح قیمت پایه میلگرد در بورس کالا مورد بررسی قرار گرفت.

در نشست ستاد تنظیم بازار اصلاح قیمت پایه میلگرد در بورس کالا مورد بررسی قرار گرفت.

 

*** اصلاح قیمت پایه میلگرد در بورس کالا

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، برخی اعضای انجمن تولید‌کنندگان فولاد ایران از جمله تولید‌کنندگان بزرگ بخش‌خصوصی در نشست ستاد تنظیم بازار که ۲۴ تیر با حضور معاون صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت و مدیران بورس کالا، ایمیدرو، سازمان حمایت از تولیدکننده و مصرف‌کننده و سازمان بازرسی کل کشور برگزار شد به طرح مشکلات موجود پرداختند و بسیاری از دغدغه‌های تولید‌کنندگان در این جلسه مطرح شد و کلیات آن مورد موافقت قرار گرفت و برخی دیگر برای کارشناسی‌های بیشتر به کمیته‌های تخصصی مربوطه ارجاع داده شد.

اصلاح قیمت پایه میلگرد در بورس کالا از مواردی بود که با پیشنهاد انجمن (تولیدکنندگان فولاد) در این خصوص مورد بحث و تبادل‌نظر قرار گرفت و در نهایت مقرر شد این فرمول در کارگروه اصلی تنظیم بازار بررسی و درصورت تصویب، اعمال و اجرایی شود.در مورد واحد‌های نوردی، فرمول پیشنهادی انجمن، حداکثر قیمت پایه عرضه میلگرد در بورس کالا برابر با میانگین موزون قیمت معاملاتی شمش در یک هفته قبل به علاوه ۱۱ درصد در نظر گرفته شده که مبنای این فرمول یعنی محاسبه حداکثر قیمت پایه میلگرد براساس قیمت معاملاتی شمش مورد موافقت کمیته قرار گرفت.

 

*** ناتوانی تولیدکنندگان در تأمین مواد اولیه 

 

گرچه به‌دلیل اختلاف‌نظر اعضای کمیته، مقرر شد درصد پیشنهادی انجمن مورد بررسی کارشناسی وزارت صمت نیز قرار گیرد و پیشنهادهای لازم از سوی دبیرخانه کمیته به کارگروه اصلی تنظیم بازار ارائه شود که در صورت تصویب، این مورد هم اجرایی خواهد شد. یکی از مشکلاتی که در سال‌جاری اغلب تولید‌کنندگان با آن مواجه بودند، ناتوانی در تأمین مواد اولیه و موانعی بود که بر سر راه تولید‌کنندگان برای صادرات قرار داشت.

با کاهش قیمت پایه میلگرد در بورس کالا از یک سو و همچنین نامتناسب بودن نرخ شمش و عرضه اندک آن در بازار،‌ تولیدکنندگان نوردی خواستار اصلاح قیمت پایه در بورس کالا و متناسب بودن قیمت محصولات زنجیره فولاد شدند. از همین رو در جلسه‌ای با حضور معاون امور معدن و صنایع معدنی وزارت صمت خواستار اصلاح نرخ پایه شدند و کلیات آن یعنی اصلاح قیمت پایه مورد موافقت قرار گرفت؛ اما رقم پیشنهادی آن مورد تأیید قرار نگرفت و در جلسه دیروز ستاد تنظیم بازار نیز مطرح شد و برای اعلام نتیجه به کمیته تخصصی ارجاع داده شد.

 

*** تأکید بر اجرای سیاست همزمان عرضه داخلی و توسعه صادرات

 

بنا بر این گزارش، تداوم معاملات مچینگ ورق‌های فولادی نیز در کارگروه تنظیم بازار تصویب شده بود؛ اما شیوه‌نامه مچینگ و جزئیات آن هنوز تدوین نشده است. این شیوه‌نامه که توسط معاونت امور معدن و صنایع معدنی پیشنهاد شده بود، تدوین، بررسی و تصویب شد. بنابراین با تصویب کارگروه اصلی تنظیم بازار، مچینگ ورق‌های فولادی مجددا در بورس کالا برقرار می‌شود و صنایع پایین‌دستی فولاد نیز می‌توانند مواد اولیه مورد نیاز خود را از بورس کالا تأمین کنند.

درخصوص قراردادهای بلندمدت نیز مواردی مطرح شد که به‌رغم توافق اعضا بر سر کلیت موضوع، اختلاف‌نظرها پیرامون جزئیات و ابعاد آن زیاد بود؛ به‌ویژه اینکه حاضران بر سر این مسأله که در صورت قرارداد بلندمدت شرکت‌های تولیدکننده شمش با کارخانه نوردی، چه میزان از تعهد عرضه آن در بورس کالا کاهش یابد، توافق نداشتند. بنابراین مقرر شد این موضوع به‌گونه‌ای به کارگروه اصلی تنظیم بازار ارائه شود که این قراردادها اختیاری باشد و شرکت‌ها الزامی برای قرارداد بلندمدت نداشته باشند.

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، همچنین اعضای کمیته تخصصی تنظیم بازار فولاد بر اجرای سیاست همزمان عرضه داخلی و توسعه صادرات تأکید داشته و معتقد هستند صادرات فولاد کشور نباید هیچ محدودیتی داشته باشد، اما نحوه عرضه و چگونگی آن به جلسات آتی کمیته موکول شد.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × 1 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول