کد خبر:133713
پ
محمد مسیحی
معاون سازمان امور مالیاتی

وزارت صمت اطلاعات خود را به سازمان امور مالیاتی نداده است

بر اساس اعلام معاون سازمان امور مالیاتی وزارت صمت اطلاعات خود را به این سازمان نداده است.

بر اساس اعلام معاون سازمان امور مالیاتی وزارت صمت اطلاعات خود را به این سازمان نداده است.

 

*** درآمد مالیاتی سال ۹۸

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، محمد مسیحی در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما با بیان اینکه سال ۹۷، ۱۰۹ هزار میلیارد تومان و سال ۹۶، رقم ۹۷ هزار میلیارد تومان مالیات وصول شد، اظهار داشت:

درآمد مالیاتی سال ۹۸ به جز دریافت عوارض، به میزان ۱۴۱ هزار میلیارد تومان پیش‌بینی شده است که در مقایسه با سال ۹۷ افزایش ۳۰ درصدی دارد.

وی گفت: اگر راهی به جز دریافت مالیات برای اداره کشور وجود داشت آن را انجام می‌دادیم اما اکنون ناچاریم مالیات بگیریم.

معاون سازمان امور مالیاتی افزود: تاکید این سازمان حمایت همه جانبه از تولیدکنندگان شناسنامه‎دار است اما مبارزه بی امان با فرار مالیاتی را در دستور کار قرار داده‎ایم.

مسیحی گفت: اخذ ۱۴۱ هزار میلیارد تومان درآمد مالیاتی را مجلس شورای اسلامی تصویب کرده است و سازمان امور مالیاتی مجری قانون است؛ اخذ معوقات مالیاتی و مبارزه با فرار مالیاتی از راهکارهای تامین رقم پیش‌بینی شده درآمد مالیاتی در بودجه سال ۹۸ است.

معاون سازمان امور مالیاتی گفت: ۳۰ درصدی که در قانون برای افزایش درآمدهای مالیاتی کشور پیش‌بینی شده است مربوط به همه بخش‌ها از جمله بازرگانی، خدمات، املاک و … است و فقط مربوط به بخش تولید نیست.

 

*** دریافت مالیات از سود تولیدکنندگان 

 

مسیحی افزود: ۱۰ درصد افزایش درآمد مالیاتی کشور از محل عملکرد و ۶۰ درصد افزایش درآمدهای مالیاتی از محل مالیات بر ارزش افزوده است.

وی گفت: در قانون مالیات‌ها حمایت‌های بسیار خوبی از بخش تولید شده است و ما از سود تولیدکنندگان مالیات می‌گیریم.

معاون سازمان امور مالیاتی افزود: متاسفانه اقتصاد کشور از پدیده‌های نادرستی مانند قاچاق و تولیدات زیر پله‌ای رنج می‌برد مشکل اقتصاد و بخش تولید کشور را فقط نمی‌توان با کاهش مالیات حل کرد.

مسیحی گفت: ارزان‌سازی نهاده‌های تولید، تامین نقدینگی و سرمایه در گردش بخش تولید از جمله راهکارهای بهبود وضع اقتصاد کشور است.

 

*** وزارت صنعت هنوز ریزداده‌های خود را به سازمان مالیات ارائه نکرده است

 

وی با بیان اینکه مالیات بر ارزش افزوده عیار اقتصاد ایران را مشخص می‌کند، افزود:

در ماده ۱۶۹ قانون مالیات‌های مستقیم دستگاه‌ها و فعالان اقتصادی مکلفند ریز داده‌های خود را به سازمان امور مالیاتی ارائه دهند اما وزارت صنعت، معدن و تجارت تاکنون به این قانون کامل تمکین نکرده است اما قول داده این کار را انجام دهد.

معاون سازمان امور مالیاتی گفت: اگر این اطلاعات ارائه شود از بخش دلالی و غیر دولتی مالیات‌های بهتری گرفته می‌شود و می‌توانیم از تولید حمایت کنیم.

وی افزود: بر اساس قانون بدهی مالیاتی تولیدکنندگان را تا ۳۶ ماه تقسیط کرده‌ایم و اکنون نیز با ضوابطی این بدهی به ۶۰ ماه تقسیط شده است؛ باید موازنه کیفی برای دریافت مالیات و حمایت از تولید داشته باشیم.

معاون سازمان امور مالیاتی افزود: بحث رسیدگی همزمان به مالیات بر ارزش افزوده و مالیات مستقیم را از سال گذشته آغاز کرده‌ایم.

وی با بیان اینکه فعالان اقتصادی در زمان خرید باید مالیات بر ارزش افزوده بپردازند؛ گفت: این فعالان در زمان عرضه کالا و خدمات باید این مالیات را دریافت کنند.

مسیحی افزود: برای شرکت‌ها پیش از بهره‌برداری پیش‌بینی کرده‌ایم مالیات بر ارزش افزوده‌ای که برای نهاده‌ها پرداخت کرده‌اند قابلیت استرداد داشته یا به عنوان اعتبار قابل انتقال به دوره‌های بعد باشد.

معاون سازمان امور مالیاتی گفت: مالیات بر ارزش افزوده با روش کنونی در ۱۶۰ کشور به دور از مبانی اقتصادی و میزان توسعه یافتگی اجرا می‌شود و در همه این کشورها فعالان اقتصادی وظیفه دارند کالایی که عرضه می‌کنند به نام خریدار صورت حساب صادر و مالیات بر ارزش افزوده را از خریدار دریافت کنند.

وی افزود: اگر خریداری تمکین نمی‌کند فعالان اقتصادی کشور آن را به سازمان امور مالیاتی اعلام کنند.

 

*** افزایش مالیات، تولید را نابود می‌کند

 

بهرام شکوری عضو اتاق بازرگانی ایران نیز در این برنامه گفت: در حالی که بخش صنعت و معدن رشد اقتصادی منفی دارد افزایش مالیات تولید را در کشور با مشکلات بیشتری رو به رو می‌کند.

وی افزود: کاهش مالیات موجب رونق تولید می‌شود اما اگر بخواهیم مالیات‌ها را افزایش دهیم ممکن است سال‌های آینده دیگر تولیدی در کشور وجود نداشته باشد.

شکوری گفت: در حالی که کشور را گران اداره می‌کنند می‌خواهند همه هزینه‌ها را از بخش تولید تامین کنند.

عضو اتاق بازرگانی ایران افزود: آسیب پذیری تولید در کشور بالاست و باید نرخ مالیاتی در این حوزه کاهش یابد.

وی گفت: زمانی که فعال اقتصادی می‌خواهد در کشور سرمایه گذاری کند نه بانک‌ها از وی حمایت می‌کنند و نه شرکت خارجی می‌آید اما باید برای خریدهای خود ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده بپردازد.

شکوری افزود: تولید کنندگان انتظار کمک تسهیلاتی از دولت ندارند اما می‌خواهند مالیات عملکرد با مالیات ارزش افزوده یکی شود و دولت که توان پرداخت تسهیلات را به تولید کنندگان ندارد مالیات بر ارزش افزوده را هر زمانی که واحد تولیدی به بهره‌برداری رسید محاسبه کند و آن را به تولیدکننده بازگرداند.

عضو اتاق بازرگانی ایران گفت: به سرمایه‌گذاران اجازه داده شود ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده‌ای که در زمان خرید پرداخت می‌کنند در تولیدشان سرمایه‌گذاری کنند.

وی از سازمان امور مالیاتی درخواست کرد که مسئله چرخه مالیات بر ارزش افزوده را حل کند.

 

*** عدالت مالیاتی در کشور وجود ندارد

 

احمد تشکینی مدیر کل اقتصادی و سیاست‌های تجاری وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز در این برنامه گفت: در دنیا ابزارهای مالیاتی خود تنظیم هستند و خود را با اقتصاد هماهنگ می‌کنند.

وی با بیان اینکه نظام مالیاتی و تولید رابطه دو طرفه و تعاملی دارند، افزود:

در ازای دریافت مالیات باید به بخش تولید خدمات نیز ارائه شود اما اکنون ابزارهای هدایت منابع به بخش تولید وجود ندارد؛ نباید به فعالیت‌های تولیدی به عنوان محل کسب درآمد نگاه شود.

مدیرکل اقتصادی و سیاست‌های تجاری وزارت صنعت، معدن و تجارت افزود: در سال ۹۷ و ۹۸ این وزارتخانه همه تلاش خود را برای کاهش فشار مالیاتی بر بخش تولید انجام داد اما عدالت مالیاتی در کشور وجود ندارد و از تولیدکنندگان شناسنامه‌دار به آسانی مالیات گرفته می‌شود اما از دیگران نمی‌توانیم مالیات بگیریم.

وی گفت: وزارت صنعت هر اطلاعاتی که سازمان امور مالیاتی بخواهد در اختیارش قرار می‌دهد.

تشکینی افزود: مالیات بر ارزش افزوده در اصل برای مصرف کننده است و ساز و کارهای آن باید در کشور برای تحقق این موضوع فراهم شود.

 

*** صنعتگران واقعی کشور بی پناه رها شده‌اند

 

سید محمد بحرینیان صنعتگر و پژوهشگر توسعه نیز در این برنامه با بیان اینکه کشور ما بر اساس روزمرگی حرکت می‌کند و راهبرد ندارد، گفت:

در حالی که بخش ساخت در سال ۹۰، ۹۴ هزار میلیارد تومان ارزش افزوده نا خالص داشته است ۶۱.۸۲ درصد کل مالیات کشور را پرداخت کرده اما بخش خدمات که ۲۹۸ هزار میلیارد تومان ارزش افزوده ناخالص داشته ۲۲.۱ درصد از کل مالیات کشور را داده است.

وی افزود: درباره بسیاری از صنعتگران واقعی کشور عدالت رعایت نمی‌شود و آنها بی پناه رها شده‌اند.

بحرینیان گفت: در کره جنوبی در سال ۲۰۱۱ میلادی ساخت صنعتی ۱۳.۶ درصد کل مالیات این کشور را پرداخت کرده در حالی که بخش خدمات ۶۹.۲ درصد را داده است.

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، صنعتگر و پژوهشگر توسعه در پایان اظهار داشت:

در این کشور مانده تسهیلات ارائه شده به بخش ساخت صنعتی در سال ۲۰۱۷ میلادی ۳۶.۸ درصد بوده اما در ایران از سال ۸۵ سهم مانده تسهیلات بخش صنعت و معدن از کل تسهیلات ۲۸.۶ درصد، در سال ۹۰، ۲۲.۸ درصد و در سال ۹۵، ۱۸.۵ درصد بوده است.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 − دو =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول