کد خبر:133668
پ
شناسنامه فنی و ملکی
رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان خانه تهران خبر داد

راه‌اندازی سامانه شناسنامه فنی و ملکی ساختمان برای برج‌های تهران

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان خانه تهران از راه‌اندازی سامانه شناسنامه فنی و ملکی ساختمان برای برج‌های تهران خبر داد.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان خانه تهران از راه‌اندازی سامانه شناسنامه فنی و ملکی ساختمان برای برج‌های تهران خبر داد.

 

*** سامانه شناسنامه فنی و ملکی ساختمان

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، محمد طاهری در نشست هم‌اندیشی بررسی شناسنامه فنی و‌ملکی ساختمان با بیان اینکه یکی از اهداف تصویب قانون نظام مهندسی و کنترل کیفیت ساختمان حفظ سرمایه ملی و رعایت مقررات ملی ساختمان از سوی کارفرما و سازنده است، اظهار داشت: شأن و جایگاه حقوقی و تقویت کیفیت ساختمان‌ها در قالب شناسنامه فنی و ملکی ساختمان ایجاد می‌شود.

وی گفت: شناسنامه فنی‌و ملکی یک سند ارزشی برای تمامی ساختمان‌ها به شمار می‌رود که قانون‌گذار با تصویب قانون نظام مهندسی آن را الزامی کرد.

 

*** تضمین کیفیت واحد مسکونی

 

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان خانه تهران افزود:

در صدور شناسنامه‌فنی و ملکی ساختمان تمامی مراحل ساخت و تأییدیه‌های آن از سوی تمامی دستگاه‌های اجرایی نشان داده می‌شود؛ در این شناسنامه علاوه بر نقشه‌های ساختمان تضمین کیفیت واحد مسکونی نیز از سوی دستگاه‌های بیمه ارائه می‌شود و همزمان با بهره‌برداری از واحد مسکونی در اختیار خریدار و مالک ساختمان قرار داده می‌شود و سایر مراجع نیز از جمله شهرداری‌ها و شورای شهر نیز باید در تهیه این شناسنامه همکاری‌های لازم را انجام دهند.

طاهری ادامه داد: در سالهای گذشته علاوه بر کوتاهی نهادهای مدیریتی در اجرای شناسنامه فنی‌و ملکی ساختمان سازمان نظام مهندسی هم ضعف‌های بسیار بزرگی در اجرای این شناسنامه فنی و ملکی داشته است.

 

*** لزوم صدور شناسنامه فنی و ملکی

 

به گفته وی در گذشته این شناسنامه با عنوان یک سند ارزشی صادر نمی‌شد و به عنوان یک کالای مصرفی و سرمایه‌ای شناخته نمی‌شد اما خوشبختانه در چند ماه اخیر علاوه بر آنکه سازمان نظام مهندسی در اجرای آن اقدامات لازم را انجام داده است، سایر نهادها و دستگاه‌های اجرایی نیز همکاری‌های لازم را انجام داده‌اند.

طاهری اظهار داشت: در گذشته صدور شناسنامه فنی و ملکی به صورت دستی و کاغذی بود، اما هم‌اکنون با راه‌اندازی سامانه شناسنامه فنی و ملکی ساختمان در قالب اداری و مردمی صدور این شناسنامه الزامی شده و هم‌اکنون تمامی دستگاه‌های اجرایی موظف هستند نظرات و تأییدیه‌های خود را در این سامانه وارد کنند.

 

*** بیمه تضمین کیفیت

 

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان خانه تهران تاکید کرد:

از زمانی که عملیات ساختمان به پایان می‌رسد عملیات شناسنامه فنی‌و ملکی ساختمان نیز به پایان می‌رسد و همزمان با تحویل واحد مسکونی شناسنامه نیز ارائه می‌شود.

طاهری همچنین گفت: یک سامانه الکترونیکی ساختمان شناسنامه فنی وملکی ساختمان در قالب اداری است و تمامی کارکنان و ناظران نظام مهندسی به این دسترسی دارند سامانه دیگری نیز راه‌اندازی شده است که تمامی مردم، نهادها، کارکنان و مالکان می‌توانند وارد این سامانه شوند و بیمه تضمین کیفیت این سامانه را ملاحظه کنند.

 

*** تمامی برج‌های نوساز تهران دارای شناسنامه فنی و ملکی هستند
 

وی با اشاره به حادثه پلاسکو، افزود: در حادثه پلاسکو به دلیل آنکه این ساختمان و مجتمع تجاری شناسنامه فنی‌و ملکی را نداشت نتوانستیم به موقع وارد ساختمان شده و به افراد حادثه دیده امدادرسانی کنیم اما هم‌اکنون تمامی برج‌های نوساز تهران دارای شناسنامه فنی‌و ملکی هستند و در این شناسنامه تمامی جزئیات ساختمان و نقشه‌های کلی دیده شده است.

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان خانه تهران در پایان اظهار داشت:

دو سامانه کاملاً مجزا برای ساختمان‌های تهران در نظر گرفته شده که خوشبختانه تمامی دستگاه‌ها در صدور این شناسنامه‌ها همکاری‌های لازم را انجام می‌دهند.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ده − سه =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول