اخبار برگزیده

کد خبر:133590
پ
صنایع معدنی
وزیر صنعت، معدن و تجارت خبر داد

انقلاب صنعتی در راه است/سرمایه‌گذاری ۳.۵ میلیارد دلاری در ۲۷ طرح معدنی و صنایع معدنی کشور

وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به در پیش‌رو بودن انقلاب صنعتی در کشور  از سرمایه‌گذاری ۳.۵ میلیارد دلاری در ۲۷ طرح معدنی و صنایع معدنی کشور خبر داد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به در پیش‌رو بودن انقلاب صنعتی در کشور از سرمایه‌گذاری ۳.۵ میلیارد دلاری در ۲۷ طرح معدنی و صنایع معدنی کشور خبر داد.

 

*** سرمایه‌گذاری ۳.۵ میلیارد دلاری در ۲۷ طرح معدنی و صنایع معدنی کشور

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، رضا رحمانی در مراسم راه‌اندازی طرح بزرگ مجتمع آلومینیوم جاجرم اظهار داشت:

سال ۹۸ طبق برنامه محوری طراحی شده در وزارت صنعت، معدن و تجارت که به تایید رئیس‌جمهور نیز رسیده است؛ تحقق انقلاب معدنی در سطح کشور در دستور کار قرار دارد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود:

با توجه به ظرفیت‌های بزرگ معدنی و صنایع معدنی در استان خراسان‌شمالی، شاهد بهره‌برداری از مجتمع بزرگ آلومینیوم جاجرم در این استان هستیم که در فاز نخست ۴۰ هزار تن تولید شمش آلومینیوم به ظرفیت تولید کشور اضافه خواهد کرد.

وی با اشاره به برنامه جامع وزارت صنعت، معدن و تجارت برای تحقق اهداف نهضت ساخت داخل، توسعه صادرات، توسعه فناوری و بهبود فضای کسب و کار، افزود:

امروز افتتاح این واحد در راستای دستیابی به اهداف توسعه‌ای وزارت صمت در حوزه معادن و صنایع معدنی وارد چرخه تولید می‌شود.

 

*** تولید ۸۰۰ تن آلومینیوم

 

رحمانی خاطرنشان کرد:

در افق ۱۴۰۴ تولید ۸۰۰ تن آلومینیوم پیش‌بینی شده است که امروز با افتتاح این واحد و افتتاح واحد آلومینیوم جنوب که بزودی محقق می‌شود؛ به این هدف پیش از موعد تعیین شده دست می‌یابیم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت اضافه کرد:

مجتمع آلومینیوم جاجرم تنها واحد تولید‌کننده آلومینای کشور می‌باشد که ۳۰ درصد نیاز کشور را تامین می‌کند و خوشبختانه این واحد طی ماه‌های گذشته و با همت همه کارگران و کارکنان آن نقش ارزنده‌ای در حفظ تولید و تامین نیاز کشور به این محصول ایفا کرده‌اند.

وی آغاز بهره‌برداری از مجتمع بزرگ آلومینیوم جاجرم را آغازگر طرح انقلاب معدنی و صنایع معدنی کشور قلمداد کرد و گفت:

مفتخرم که امروز به میمنت ولادت با سعادت حضرت ثامن‌الحجج(ع) این واحد وارد مدار تولید شمش آلومینیوم می‌شود.

 

*** طرح اکتشاف ۳۰۰ هزار کیلومتر در دستور کار ایمیدرو

 

رحمانی ادامه داد: حوزه اکتشاف را نقطه اول انقلاب معدنی در کشور می‌دانیم و با عنایت به تاکیدات ویژه رئیس‌جمهور برای توسعه برنامه‌های اکتشافی در حوزه معادن، امروز اعلام می‌کنم که طرح اکتشاف ۳۰۰ هزار کیلومتر مربع در دستور کار سازمان ایمیدرو قرار دارد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد:

فقط ۲۷۰ هزار کیلومتر مربع اکتشاف معادن در کشور انجام گرفته است که بخش عمده‌ای از آن نیز در دولت یازدهم و دوازدهم بوده است.

وی با اشاره به برنامه فعال‌سازی معادن کوچک در کشور، گفت:

این برنامه در استان‌های محروم و استان‌هایی که معادن کوچک در آن‌ها مستقرند، اجرا خواهد شد و از همه افراد توانمند و حتی همه مردم دعوت می‌کنیم برای فعال‌سازی این معادن پیشقدم شوند.

 

*** سفر رئیس‌جمهور به استان خراسان‌شمالی

 

رحمانی اعلام کرد: تولید کنسانتره مس، آهن و آلومینیوم هدف این طرح است که توسط شرکت‌های بزرگ و در قالب قرارداد‌های بلند مدت خرید محصولات تولیدی تضمین خواهد شد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت:

به مناسبت سفر رئیس‌جمهور به استان خراسان‌شمالی ۱۰ معدن در قالب طرح حمایت از معادن کوچک شروع به کار کردند.

وی از برنامه جامع همکاری مشترک شرکت‌های بزرگ معدنی و صنایع معدنی کشور خبر داد و اظهار داشت:

این شرکت در راستای تحقق اهداف توسعه‌ای معادن کشور در یک همپوشانی جامع فعالیت مشترک پای کار آمده‌اند و کمک حال وزارت صنعت، معدن و تجارت در این بخش خواهند بود.

 

***  ۲۷ طرح بزرگ معدنی و صنایع معدنی در حال اجرا

 

رحمانی اعلام کرد:

یکی از سیاست‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت در بخش معدن این است که به جای توزیع سود، سود حاصله را در برنامه‌های توسعه‌ای معادن در طرح‌های زیر ساختی و مناطق محروم سرمایه‌گذاری کند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود:

 ۲۷ طرح بزرگ معدنی و صنایع معدنی با بیش از ۳٫۵ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری در حال اجرا هستند که از می‌توان از واحد آلومینیوم جنوب با ۱٫۲ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری در همین چارچوب نام برد که سال ۹۸ به بهره‌برداری خواهد رسید.

وی گفت: کشور اکنون در تولید فلزات استراتژیک در شرایطی است که که زنجیره ارزش توازن در این زمینه تکمیل شده است.

وزیر صمت گفت: در مجتمع آلومینیوم جاجرم با ۱۷۰۰ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری انجام شده و برای ۴۰۰ نفر اشتغال مستقیم و ۱۶۰۰ نفر اشتغال غیر‌مستقیم ایجاد کرده است.

 

*** توسعه صنایع آلومینا و آلومینیوم

 

رحمانی افزود:

همزمان با افتتاح این واحد، واحدهای فولاد آریای صبا در اسفراین، طرح تولید اسید‌سولفوریک در شرکت کیمیایی نوین‌ شمال در بجنورد، طرح فرآوری برنج در منطقه ویژه اقتصادی بجنورد برای اولین‌ بار در این منطقه، شرکت دانش‌بنیان آلفا آلومینای شهرستان گرمه نیز مورد بهره‌برداری قرار گرفتند.

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، وزیر صنعت، معدن و تجارت در پایان، اظهار داشت:

توسعه صنایع آلومینا و آلومینیوم می‌تواند موتور محرک توسعه اقتصادی و صنعتی استان خراسان‌شمالی باشد که انشاءالله به زودی محقق می‌شود.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده − 10 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول