کد خبر:133648
پ
خودروسازان
عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس در گفت‌وگو اختصاصی با خبرگزاری صنایع

خودروسازان هرچه سریع‌تر بدهی خود را به قطعه‌سازان پرداخت کنند/خصوصی‌سازی تنها راه حل نجات صنعت خودروسازی کشور

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با تأکید بر اینکه خودروسازان هرچه سریع‌تر باید بدهی خود را به قطعه‌سازان پرداخت کنند، خصوصی‌سازی را تنها راه نجات صنعت خودرو‌سازی کشور دانست.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با تأکید بر اینکه خودروسازان هرچه سریع‌تر باید بدهی خود را به قطعه‌سازان پرداخت کنند، خصوصی‌سازی را تنها راه نجات صنعت خودرو‌سازی کشور دانست.

 

*** عضو کمیسیون صنایع و معادن در گفت‌وگو با خبرگزاری صنایع

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، قطعه‌سازان این روزها با مشکلات شدید مالی روبرو هستند و از آنجا که نتوانستند طلب‌های خود را از خودروسازان وصول کنند، در وضعیت بسیار بدی بسر می‌برند تا جایی که دبیر انجمن قطعه‌سازان در این خصوص هشدار داده و گفته اگر روند اینگونه ادامه پیدا کند به احتمال زیاد برخی از قطعه‌سازان باید واحد تولیدی خود را تعطیل کنند و بسیاری از کارکنان این واحدها نیز تعدیل خواهند شد.

اینجاست که سه قوه بصورت عام و وزارت صمت بصورت خاص باید به میدان بیایند تا از نابودی این صنعت جلوگیری کنند.

در همین رابطه خبرنگار مجلس خبرگزاری صنایع گفتگویی را با یکی از اعضای کمیسیون صنایع و معادن مجلس ترتیب داده و با وی در خصوص راهکار رهایی قطعه‌سازان از مشکلات امروز گفتگو کرده است که بخشی از این گفتگو را در ادامه ملاحظه خواهید کرد.

 

*** خودروسازان برای رفع مشکلات چه باید بکنند؟

 

محمدرضا منصوری با اشاره مشکلات زیاد قطعه‌سازان در حال حاضر، اظهار داشت:

ابتدا باید تکلیف خود را با خودروسازان مشخص کنند که بدهی خود را پرداخت کنند؛ زیرا وام‌های زیادی را دریافت کرده‌اند و این وام‌ها را نیز پرداخت نکرده‌اند و با توجه به این موضوع ممکن است یک فاجعه رخ دهد.

وی در ادامه تاکید کرد:

در خصوص خودروسازان باید، املاک مازاد، درآمدهایشان و شعبه‌هایی که در خارج از کشور دارند، تعیین تکلیف و مشخص شود تا بدهی خود به قطعه‌سازان را پرداخت کنند و این اجرای این کار مهم نیازمند نظارت یک نهاد حاکمیتی است.

 

*** راه حل مشکلات خودروسازان

 

این عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس در پاسخ به این سوال که آیا نمی‌توان با پرداخت تسهیلات مشکلات خودروسازان را حل کرد، گفت:

این مشکل تنها با پرداخت وام و تسهیلات حل نمی‌شود، بهترین راه این است خودروساز بدهی خود را به قطعه‌ساز بدهد و متأسفانه این بدهی بسیار زیاد است و اگر وام گرفته شود و مثل ۴۰ سال گذشته هیچ خروجی نداشته باشد، امکان دارد برای خودرو‌سازان نیز اتفاقی مشابه ثامن الحجج و بانک‌های قرض الحسنه‌ای دیگر رخ دهد.

 

*** خصوصی‌سازی صنعت خودروسازی کشور/ رئیس جمهور به میدان بیاید

 

وی در ادامه پیرامون راه حل رفع مشکلات خودروسازان، تصریح کرد:

همان‌گونه که رهبر معظم انقلاب اسلامی فرمودند، باید خصوصی‌سازی صورت بگیرد و فرد صاحب سرمایه‌ای که بتواند سرمایه‌ تزریق کند، این شرکت‌ها را از دولت تحویل بگیرد.
وی در ادامه اضافه کرد:
برنامه‌ای در این خصوص ارائه شده است اما دولتی‌ها بهانه‌های زیادی برای اجرا نکردن این برنامه می‌آورند و اجرای این برنامه از سوی دولت، اقتدار رئیس جمهور را می‌طلبد که وارد عمل شود و این برنامه را اجرایی کند.

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس در پایان با اشاره به اقدامات مجلس در این خصوص، اظهار داشت:
ما در مصوبه قانونی مشخص کرده‌ایم خودروسازی‌ها تا یک سال آینده باید به بخش‌خصوصی واگذار شوند، البته بخش‌خصوصی اهلیت‌دار و شایسته که بدنبال آن شاهد صنعتی شکوفا و تولید خودروهایی باشیم که مصرف‌کنندگان از آن رضایت داشته باشند.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × 2 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول