اخبار برگزیده

کد خبر:133398
پ
ساخت داخل
رئیس کمیته معدن مجلس شورای اسلامی عنوان کرد

نمایشگاه نهضت ساخت داخل عامل موثری برای همگامی ارگان‌های مرتبط با یکدیگر

رئیس کمیته معدن مجلس شورای اسلامی نمایشگاه نهضت ساخت داخل را عامل موثری برای همگامی ارگان‌های مرتبط با یکدیگر دانست.

رئیس کمیته معدن مجلس شورای اسلامی نمایشگاه نهضت ساخت داخل را عامل موثری برای همگامی ارگان‌های مرتبط با یکدیگر دانست.

 

*** نمایشگاه نهضت ساخت داخل عامل موثری برای همگامی ارگان‌های مرتبط با یکدیگر

 

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، داریوش اسماعیلی در خصوص نمایشگاه ساخت داخل، اظهار داشت:

اصل مطلب در استفاده از پتانسیل‌ها و ظرفیت‌های داخل و ساخت داخل، در درجه نخست نیازمند عزم مسئولین است که اراده کنند و بپذیرند و به دنبال این مهم باشند، در درجه دوم نیز همراهی و همگامی مردم است.

رئیس کمیته معدن مجلس شورای اسلامی با اشاره به جهت‌گیری‌های مثبت انجام شده در راستای تولید داخل توضیح داد:

جهت‌گیری‌های مثبت و خوبی درباره نهضت ساخت داخل از سوی وزارت صمت و شخص وزیر انجام شده است و ما نیز امیدواریم که این مسأله محقق شود.

وی با اشاره به این که تا اسباب و وسایل فراهم نشود، تحقق این کار بسیار سخت خواهد بود افزود:

امیدواریم با ایجاد یک انسجام داخلی و همراهی و معاونت‌های وزارت صمت و با یکدیگر بتوانیم در این جهت حرکت کنیم.

 

*** تجهیز و نوسازی ماشین‌آلات معدنی

 

اسماعیلی ادامه داد: نباید فراموش کنیم آنچه که لازم داریم این نمایشگاه نیست، نمایشگاه برگزار می‌شود و شرکت‌ها مختلف توانمندی‌های خود را به نمایش می‌گذارند؛ متخصصان، فناوران و تولید‌کنندگان به این نمایشگاه می‌روند و مذاکراتی انجام می‌شود و با آخرین متدها آشنا می‌شوند و امکانات ساخت داخل بررسی می‌شوند؛ و ارزیابی من در این زمینه‌ها مثبت است اما؛ تاکید دارم که این موضوعات نباید به این نمایشگاه‌ها بسنده شود.

رئیس کمیته معدن مجلس شورای اسلامی با اشاره به تجهیز و نوسازی ماشین‌آلات معدنی تاکید کرد:

بزرگترین مشکلی که ما در حوزه صنایع معدنی داریم تجهیز و نوسازی ماشین‌آلات معدنی است، ماشین‌آلاتی که در معادن فعال هستند، فرسوده و بروز نیستند و این ماشین‌آلات در دنیا دیگرکمتر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

*** چالش میان فعالان بخش تولید معدن با محیط زیست

 

وی با اشاره به ظرفیت جابه جایی ذخایر معدنی در کشور گفت:

ماشین‌آلاتی امروزه در جهان استفاده می‌شود که ۴۰۰ تا ۵۰۰ تن جا به جا می‌کند و ما حداکثر وزنی که می‌توانیم از ذخائر معدنی جابه جا کنیم از ۱۵۰ تن تجاوز نمی‌کند.

اسماعیلی از وزارت صمت و ایمیدرو خواست که براساس نقشه معدنی ایران و در همان راستا عمل کنند؛ ودر طول برگزاری نمایشگاه مذاکراتی داشته باشند، تا شرکت‌ها بدانند که چگونه می‌توانند از معادن پشتیبانی کنند که آنها اقدام به نوسازی ماشین‌آلات کنند.

رئیس کمیته معدن مجلس شورای اسلامی با چالش میان فعالان بخش تولید معدن با محیط زیست اشاره کرد و گفت:

سازمان محیط زیست وظیفه صیانت از محیط زیست را داراست و بخش فعال در معادن نیز به دنبال تولید هستند تا کشور را به خودکفایی برسانند.

گاهی برخوردهایی بین این ارگان به وجود می‌آید که با تکنولوژی‌های روز این برخوردها قابل حل است، و آن نیازمند آشنایی هر دو طرف با این تکنولوژی‌ها است.

 

*** خودکفایی در تکنولوژی های ترن هوایی

 

وی ادامه داد: امروز خوشبختانه توانمندی در شرکت‌های دانش‌بنیان و ساخت داخل بسیار بالاست، در حوزه حفاری در معادن در کشور این شرکت‌ها ماشین‌آلات قابل حملی را تولید کردند که آسیب به محیط زیست را کاهش می‌دهد، قطعات این ماشین‌آلات با دست قابل حمل است و نیاز به احداث جاده و تردد ماشین‌های سنگین در محیط زیست نیست.

اسماعیلی بیان کرد: نمایش این گونه ماشین‌آلات آشنایی هر دو مجموعه فعالان بخش معدن و محیط زیست را به همراه خواهد داشت، که در کنار آشنایی به مطالبات خود نیز برسند.

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، رئیس کمیته معدن مجلس شورای اسلامی در پایان، با اشاره به خودکفایی در تکنولوژی‌های ترن‌هوایی برای حمل مواد استخراج شده در معادن اظهار داشت:

برای حمل مواد استخراج شده دیگر نیاز به جاده و ماشین‌های سنگین نخواهد بود با ریل‌های هوایی که تکنولوژی آن داخل ایران میسر شده و تولید می‌شود می‌توان مواد استخراج شده را با کاهش ضربه به محیط زیست انجام داد، این مسائل می‌تواند برای بخش معدن و محیط زیست و منابع طبیعی مفید باشد و مهم است که دولت حمایت کند.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × 5 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول