کد خبر:133216
پ
اتاق فکر تولید
معاون امور صنایع وزیر صنعت عنوان کرد

تمرکز بر پیشبرد داخلی‌سازی قطعات خارجی/نهضت ساخت داخل یکی از استراتژی‌های توسعه صنعت

معاون امور صنایع وزیر صنعت با تاکید به تمرکز بر پیشبرد داخلی‌سازی قطعات خارجی، نهضت ساخت داخل را یکی از استراتژی‌های توسعه صنعت کشور عنوان کرد.

معاون امور صنایع وزیر صنعت با تاکید به تمرکز بر پیشبرد داخلی‌سازی قطعات خارجی، نهضت ساخت داخل را یکی از استراتژی‌های توسعه صنعت کشور عنوان کرد.

 

*** نهضت ساخت داخل یکی از استراتژی‌های توسعه صنعتی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، معاون امور صنایع وزارت صنعت تولید داخل را به عنوان یکی از استراتژی‌های توسعه صنعتی برشمرد و گفت:

برنامه‌های متعددی در راستای توسعه و تعمیق تولید داخل در کشور آغاز شده که دستاوردهای مناسبی نیز برای کشور به همراه داشته است.

وی با اشاره به بومی‌سازی تولید تجهیزات و قطعات در کشور توضیح داد:

نهضت ساخت داخل یکی از محوری‌ترین سیاست‌های وزارت صنعت است و محدود به سال ۹۸ نیست. تولید داخل رویکردی و سیاستی کلان است که باید همیشه به آن توجه کرد.

 

*** خودکفایی در برخی صنایع

 

وی به خودکفایی در برخی صنایع اشاره کرد و گفت:

در صنایعی همانند لوازم خانگی، پوشاک، صنایع غذایی، ریلی و دریایی اگرچه میزان توسعه تعمیق داخلی سازی به یک میزان نیست ولی به ظرفیت‌های بالایی در این صنایع رسیده‌ایم که باید از این مزیت برای رقابت‌پذیری و صادرات استفاده کنیم.

مقیمی شناسایی نیازهای خارجی دستگاه‌های دولتی به ویژه نیازهای صنعت خودرو، صنعت لوازم خانگی و پوشاک را از جمله اقدامات انجام شده در جهت حمایت صنایع داخلی برشمرد و گفت:

با شناسایی توانمندی‌های صنایع کشور، اقداماتی در راستای جلوگیری از خرید محصولات خارجی دارای مشابه داخل صورت گرفت که اصلاح تعرفه‌های صنعتی و ممانعت از ثبت سفارش محصولات خارجی دارای مشابه داخلی نظیر پیگیری جهت جلوگیری از ثبت سفارش فندرهای لاستیکی مورد نیاز سازمان بنادر و دریانوردی کشور و خرید خارجی شیرهای کنترلی برای طرح پالایش میعانات گازی از جمله این اقدامات بوده است.

به گفته معاون امور صنایع بررسی و اعلام شرکت‌های توانمند داخلی برای تامین ۷ قلم تجهیزات پیشرفته اعلامی مورد نیاز وزارت نفت و اعلام تخصیص نرخ ارز در مقابل صادرات برای واردات اسید سیتریک نیز از جمله اقداماتی است که توسط وزارت صنعت برای حمایت از تولید داخلی صورت گرفته است.

 

*** توسعه و تعمیق ساخت داخل

 

وی موضوعات مطروحه را تنها بخشی از سیاستگذاری وزارت صنعت، معدن و تجارت برای توسعه و تعمیق ساخت داخل عنوان کرد و افزود:

تداوم برگزاری نمایشگاه‌های دائمی شرکت‌های ساپکو، مگاموتور و سازه‌گستر و تدوام اقدامات اجرایی برای پیشبرد داخلی‌سازی قطعات خارجی نیز از جمله برنامه‌هایی که توسط این وزارتخانه در حال اجرا است.

به گفته مقیمی ما در صنایع مختلف از جمله خودروسازی، نساجی و پوشاک، فعالیت را با مونتاژ شروع کرده‌ایم تا جایی که درحال حاضر با تعمیق بخش تولید به طراحی و تولید کیفی در این بخش‌ها رسیده‌ایم.

وی با اشاره به اینکه صنعت در اختیار کسانی خواهد بود که تکنولوژی، ماشین‌آلات و دانش را داشته باشد، بیان کرد:

ما ظرفیت زیادی در حوزه ماشین‌آلات، طراحی و شرکت‌های دانش‌بنیان داریم و فقط توجه و نگاه به ساخت داخل باید در الویت باشد.

معاون امور صنایع در ادامه بیان کرد:

برای رفع موانع مشکلات پیرامون نخست باید توان داخل را بسنجیم و اگر با کسری مواجه بودیم، به سراغ خارج از کشور و واردات برویم و سعی کنیم که دانش نهایی را بدست آوریم.

 

*** تحریم‌ها، فرصت هستند

 

مقیمی با اشاره به شرایط امروزی کشور و تحریم‌های خاصی از آن به عنوان یک فرصت یاد کرد و گفت:

بنا بر فرمایشات رهبر معظم انقلاب اگر چه تحریم محدودیت‌هایی را به وجود آورده است ولی فرصت‌هایی را نیز به ارمغان آورده است که باید با آغوش باز به استقبال فرصت‌ها برویم.

وی با اشاره به تامین مواد اولیه، قطعات، تجهیزات و تولید تکنولوژی به عنوان یکی از سیاست‌های خاص وزات صمت و گفت:

ساخت داخل به عنوان محوری‌ترین سیاست مطرح است و ما بران پافشاری می‌کنیم و تحت فشارهای اقتصادی بر تولید داخل تاکید بیشتری داریم و اجازه نمی‌دهیم که کالاهایی که امکان ساخت داخل آن وجود دارد، وارد کشور شود و همانطور که اشاره شد، موضوعات ساخت داخل شناسایی و توانایی آن به کل کشور را صادر کرده و ثبت سفارشات را محدودتر کرده‌ایم.

 

*** سامانه الکترونیکی جامع ساخت داخل

 

معاون امور صنایع از بهره‌برداری و راه‌اندازی سامانه الکترونیکی جامع ساخت داخل درآینده‌ای نزدیک خبر داد و تاکید کرد:

از تمامی افراد، تولیدکنندگان در صنایع مختلف می‌خواهیم که هرآنچه که قابلیت تولید داخل را دارد با جزیات در این سامانه ثبت کنند و ما در جمع‌بندی با تشکل‌های غیردولتی و کسب صحت به لیست توانمندی‌های مان اضافه می‌کنیم.

 

*** برنامه‌ریزی برای کاهش میزان واردات مواد اولیه خارجی دارای مشابه داخلی

 

مقیمی یکی دیگر از سیاست‌های وزارت صمت در حمایت از ساخت داخل را برنامه‌ریزی برای کاهش میزان واردات مواد اولیه خارجی دارای مشابه داخلی با اصلاح تعرفه‌ها، اختصاص ارز نیمایی و ارزحاصل از صادرات به صنایع عنوان کرد و گفت:

با این سیاست‌ها سعی در صیانت از تولید داشته و تلاش می‌کنیم با تسهیل فرآیند فضای و کسب وکار، انگیزه تولید داخل را افزایش دهیم.

وی با اشاره اینکه ساخت داخل محدود به وزارت صنعت، معدن و تجارت نیست، گفت:

این سیاست نباید محدود به این وزارت‌خانه باشد و باید محور نخست بسیاری از دستگاه‌ها و ارگان‌هایی ازجمله وزارت نیرو، بهداشت و جهاد کشاورزی که ظرفیت بزرگی برای حمایت از ساخت داخل دارند، باشد.

 

*** تعامل با بانک مرکزی برای تامین سرمایه در گردش واحدهای صنعتی

 

مقیمی از تعامل با بانک مرکزی برای تامین سرمایه در گردش واحدهای تولیدی خبرداد و گفت:

پبسیاری از واحدهای جدید گشایش یافتند و بسیاری از واحدهای فعال، فعال‌تر شدند و بسیاری از واحدهای تولید که به دلیل فشارها کمر خم کرده بودند دوباره به چرخه تولید بازگشتند.

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، معاون امورصنایع وزیر صنعت، در پایان از تمام تولیدکنندگان خواست که بیشتر به کیفیت تولید داخل توجه کنند و با مدیریت هزینه تمام شده، از رعایت استاندارد محصولات خود نکاهند و شرایط برای بهبود کیفیت و نوسازی و بازسازی واحدهای خود مطابق با تکنولوزی روز دنیا به وجود بیاروند تا نویدی را برای صنعت و موسسات جهانی و بسترساز افزایش رشد اقتصادی در کشور باشند.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × پنج =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول