کد خبر:132877
پ
فولاد در صادرات

یکه‌تازی فولاد در صادرات صنایع معدنی

با توجه به تحریم‌های ظالمانه آمریکا، دولت دوازدهم در سال سوم برنامه ششم توسعه، اولویت را به بخش صادرات اختصاص داده که یکه‌تازی فولاد در صادرات صنایع معدنی در این خصوص چشمگیر است.

با توجه به تحریم‌های ظالمانه آمریکا، دولت دوازدهم در سال سوم برنامه ششم توسعه، اولویت را به بخش صادرات اختصاص داده که یکه‌تازی فولاد در صادرات صنایع معدنی در این خصوص چشمگیر است.

 

*** یکه‌تازی فولاد در صادرات صنایع معدنی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، بخش معدن و صنایع معدنی بیش از ۲۵ درصد ارزش صادرات غیر‌نفتی را به خود اختصاص می‌دهد و در میان اقلام این بخش در چند سال اخیر فولاد حرف اول را می‌زند و در حالی که پیش از شروع به کار دولت یازدهم (نیمه ۱۳۹۲) ارزش صادرات فولاد (خام و محصولات) به حدود ۲۰۰ میلیون دلار می‌رسید، اما اکنون فراتر از چهار میلیارد دلار ارزش صادرات این بخش ثبت شده و در واقع رشد بالغ بر ۲۰ برابر شکل گرفته است.

امروز دست اندرکاران بر این اعتقادند که وجود امکاناتی مانند ذخایر سنگ‌آهن، انرژی و نیروی کار ارزان سبب شده تا تولید فولاد کشور با مزیت همراه باشد و در بازارهای صادراتی قابل رقابت باشد، چنان چه در داخل کشور رویه صادرات با منع و محدویت روبرو نشود، صادرکنندگان این بخش نسبت به چگونگی راهیابی به بازارهای هدف آگاهند.

بهرام سبحانی رئیس انجمن تولید‌کنندگان فولاد ایران معتقد است:

تحریم‌ها نمی‌تواند تأثیر زیادی بر صادرات بخش معدن و صنایع معدنی کشورمان داشته باشد و با بهره‌برداری بهینه منابع موجود می‌توانیم با چین در بازار فولاد رقابت داشته باشیم.

 

 *** امکان صادرات حداقل ۱۰ میلیون تن فولاد

 

برآورد می‌شود چنانچه امسال حداقل ۲۵ میلیون تن فولاد در کشور تولید شود، باتوجه به شرایط رکودی در بخش ساختمان و مسکن و کاهش حجم طرح‌های عمرانی نسبت چند سال قبل، پس از جذب ۱۵ تا ۱۶ میلیون تن فولاد در بازار داخل، حداقل امکان صادرات ۱۰ میلیون تن وجود دارد.

رسول خلیفه سلطانی دبیر انجمن تولید‌کنندگان فولاد ایران افزود:

امروز فولاد ایران از لحاظ قیمتی به عنوان ارزان‌ترین فولاد در سطح جهان محسوب می‌شود و در بین کشورهای جهان فقط چینی‌ها قادر به رقابت با کشورمان هستند و در واقع می‌توان سال ۹۸ از مزیت صادراتی این بخش به خوبی بهره‌برداری کرد.

آمار وزارت صنعت و معدن گویای آن است که سال ۱۳۹۷ در مجموع  ۹ میلیارد و ۲۲۶ میلیون دلار صادرات بخش معدن و صنایع معدنی تحقق پیدا کرد که جایگاه این بخش را نشان می‌دهد.

خداداد غریب پور  فروردین ماه سال ۹۸ اظهار کرد:

ارزش صادرات زنجیره فولاد با دستیابی به رقم ۴.۱ میلیارد دلار، رتبه نخست را در این بخش داشت.

 

*** ارزآوری معدن و صنایع معدنی تا سطح ۱۲ تا ۱۵ میلیارد دلار

 

رئیس هیأت عامل سازمان توسعه ونوسازی معادن وصنایع معدنی ایران (ایمیدرو) پیش‌بینی کرد:

امسال ارزش صادرات بخش فولاد به ۳.۵ میلیارد دلار برسد و واردات این بخش هم به ۳.۳ میلیارد دلار برسد که نشان دهنده تراز تجاری مثبت است.

سال ۹۷ کل تولید فولاد خام (میانی) به رقم ۲۴ میلیون و ۶۷۰ هزار تن رسید که در مقایسه با ۲۱ میلیون و ۸۸۴ هزار تن عملکرد سال ۹۶ رشد ۱۳ درصدی یافت.

فعالان بخش معدن و صنایع معدنی ایران بر این اعتقادند که در زمان تحریم مخاطره صادرات وجود دارد و در واقع هزینه را بالاتر خواهد برد، اما می‌توان صادرات را تداوم بخشید و پیش از این معدن و صنایع معدنی تا سطح ۱۲ تا ۱۵ میلیارد دلار ارزآوری داشته‌اند.

مجموع صادرات غیرنفتی سال ۹۷ به وزن ۱۱۷ میلیون و ۲۲۸ هزار تن به ارزش ۴۴ میلیارد و ۳۱۰ میلیون دلار رسید، سال ۹۶ نیز ۱۳۲ میلیون و ۸۸۲ هزار تن به ارزش ۴۶ میلیارد و ۹۸۲ میلیون دلار بود، مقایسه عملکرد سال ۹۷ با سال ۹۶ از نظر وزن و ارزش به ترتیب ۱۲ و ۵.۷ درصد کاهش نشان می‌دهد.
رئیس‌جمهوری آمریکا در ادامه رفتارهای خصمانه با مردم ایران، ۱۸ اردیبهشت با صدور فرمان اجرایی، بار دیگر تحریم‌هایی را علیه بخش آهن، فولاد، آلومینیوم و مس ایران اعمال کرد.

صادرات زنجیره فولاد در سال ۹۷ با ۱۷ درصد رشد نسبت به سال ۹۶ به چهار میلیارد و ۱۱۸ میلیون و ۱۱۰ هزار دلار رسید.

 
*** گمانه‌زنی به آمارهای صادرات ۹۶ و ۹۷

 

بر پایه آمار انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران، صادرات فولاد خام (میانی) در سال ۹۷ به رقم چهار میلیون و ۸۹۹ هزار تن رسید که در مقایسه با رقم ۶ میلیون و ۸۷۲ هزار تن عملکرد سال ۹۶، کاهش ۲۹ درصدی داشت، اما در عین حال ۵۸.۲ درصد از کل صادرات این بخش مربوط به صدور شمش فولادی (اسلب، بیلت و بلوم) بود.

هم‌چنین کل محصولات فولادی صادر شده سال۹۷ به رقم ۲ میلیون و ۹۸۷ هزار تن رسید که نسبت به یک میلیون و ۶۲۳ هزار تن عملکرد سال ۹۶، رشد ۸۴ درصدی محقق شد.

جداول آماری مورد بررسی نشان می‌دهد که بالاترین میزان رشد صادرات محصولات سال۹۷ مربوط به ورق پوششدار بود که از ۶۱ هزار تن در سال ۹۶ به رقم ۱۷۲ هزار تن در سال ۹۷ رسید که رشد ۱۸۲ درصدی را نشان می‌دهد، هرچند که سهم این بخش ۲ درصد از کل صادرات را نشان می‌دهد.

علاوه بر این بیشترین میزان کاهش نیز مربوط به صادرات فولاد خام با رقم ۲۹ درصد در سال ۹۷ است و در واقع رویکرد به سمت کالای نهایی است.

 

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، براساس آمارهای انجمن مزبور، پارسال صادرات تیرآهن، میلگرد، مقاطع فولادی، ورق سرد و پوششدار به ترتیب ۴۵، ۱۷۷، ۱۶۵، ۱۱۵ و ۱۸۲ درصد رشد نسبت به سال ۹۶ داشت و ورق گرم کاهش پنج درصدی را ثبت کرد.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 + 2 =

کلید مقابل را فعال کنید