کد خبر:132984
پ
طرح ملی پوشاک
مدیرعامل صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری صنایع کوچک خبر داد

صدور حدود ۱۰۰ میلیارد تومان ضمانت‌نامه برای فاز اول طرح ملی پوشاک در ۵ استان کشور

مدیرعامل صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری صنایع کوچک، صدور حدود ۱۰۰ میلیارد تومان ضمانت‌نامه برای فاز اول طرح ملی پوشاک در ۵ استان کشور خبر داد.

مدیرعامل صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری صنایع کوچک، صدور حدود ۱۰۰ میلیارد تومان ضمانت‌نامه برای فاز اول طرح ملی پوشاک در ۵ استان کشور خبر داد.

 

*** اجرای طرح ملی پوشاک

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، محمدحسین مقیسه اظهار داشت:

اجرای طرح ملی پوشاک با بودجه و اعتبارات تخصیصی از سوی سازمان برنامه و بودجه و مشارکت چندین نهاد دولتی و خصوصی سبب رونق چشمگیر در صنعت نساجی کشور خواهد شد.

وی با بیان اینکه ۱۰۰ میلیارد تومان ضمانت‌نامه برای طرح ملی پوشاک صادر می‌شود گفت:

با تأیید نهایی سازمان برنامه‌وبودجه برای تخصیص اعتباری (طبق تبصره ۱۸ منابع مالی‌)، بخش قابل‌توجهی از افزایش سرمایه صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری صنایع کوچک به این طرح اختصاص داده خواهد شد.

رئیس هیات‌مدیره صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری صنایع کوچک با اشاره به افزایش سرمایه این صندوق برای اجرای طرح ملی پوشاک بیان کرد:

یکی از پایه‌های اصلی تسریع عملیاتی سازی، سازمان برنامه‌ و بودجه است که با ایفای نقش آن، اجرای این طرح در مناطق محروم و کم برخوردار در اولویت قرار خواهد گرفت.

 

*** اجرای فاز اول طرح ملی پوشاک در ۵ استان کشور

 

مقیسه با بیان اینکه پایلوت طرح ملی پوشاک در ۵ استان به اجرا در می‌آید و در هر استان ۲۰ کارگاه تولیدی فعالیت می‌کند افزود:

در نخستین فاز اجرایی این طرح ۱۰۰ میلیارد تومان ضمانت‌نامه برای واحدهای مشارکت‌کننده صادر خواهد شد و در مراحل بعدی این مقدار افزایش پیدا می‌کند.

وی ادامه داد: وزارتخانه‌های کار، تعاون و رفاه اجتماعی و صنعت، معدن و تجارت، سازمان برنامه‌ و بودجه و انجمن پوشاک و صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری صنایع کوچک در طرح ملی پوشاک مشارکت خواهند داشت.

سهم مشارکت این صندوق در اجرای این طرح، صدور ضمانت‌نامه برای واحدها مربوطه است.

مدیر عامل صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری صنایع کوچک در پاسخ به این سوال که با چه مکانیزمی قادر به ارزیابی میزان اثر بخشی ضمانت‌نامه‌های صادره هستید، افزود:

چندین سال فعالیت مستمر و وجود کارشناسان خبره و با انگیزه، این صندوق را تبدیل به نهادی حرفه‌ای کرده است.

مقیسه تصریح کرد: بنابراین صندق ضمانت نه تنها در مرحله اعتبار سنجی تقاضاها، بلکه تمام مراحل بعد از صدور ضمانت‌نامه‌ها را نیز به دقت رصد و نظارت می‌کند و با ارائه مشورت و بعضا تذکر در تلاش است تا تسهیلات دریافتی، در بخش‌های مرتبط و موثر هزینه شود.

 

*** بررسی عملکرد و میزان اثربخشی بنگاه‌های صنعتی

 

در حقیقت اصلی‌ترین معیار ارزیابی ما، بررسی عملکرد و میزان اثربخشی بنگاه‌های صنعتی، پیش و پس از صدور ضمانت‌نامه است.

به باور مدیرعامل صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری صنایع کوچک، همکاری شایسته دستگاه‌های یادشده و اجرای کامل الگوی این طرح منجر به تحولی عظیم در صنعت نساجی و پوشاک خواهد کشور شد؛ به‌طوری‌که این بخش از صنعت، جایگاه ویژه‌ای را برای ایران در جهان به ارمغان خواهد آورد.

وی در خصوص علل و دغدغه‌های مشارکت صندوق در این طرح، افزود:

نگرانی‌هایی در خصوص بازگشت وجوه حاصل از تامین مالی بانک عامل وجود دارد، به همین منظور سیاست‌گذاران خواستار ورود صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری صنایع کوچک شدند.

رئیس هیات‌مدیره صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری صنایع کوچک بیان کرد:

این نهاد با صدور ضمانت‌نامه برای واحدهای مشارکت‌کننده، بستر مناسب و اطمینان خاطری را برای دیگر عناصر درگیر ایجاد می‌کند. اما مشکل اصلی صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری صنایع کوچک، برای اجرای وظایف خود در این طرح به‌ کفایت سرمایه مربوط می‌شود.

 

*** افزایش منابع مالی صندوق توسعه ملی 

 

مقیسه گفت: به منظور رفع این مشکل سازمان برنامه ‌و بودجه در نظر دارد، منابع مالی این صندوق را افزایش دهد تا با احتساب ضرایبی سنجیده و منطقی، عهده‌دار تعهدات خود باشیم.

وی در ادامه افزود: طرح ملی پوشاک برای عملیاتی شدن، در نخستین گام، توسط شورای عالی راهبردی مورد کارشناسی قرار گرفته و پس از آن باید به تایید و تامین مالی بانک عامل برسد.

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، رئیس هیات‌مدیره صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری صنایع کوچک در پایان، اظهار داشت:

صندوق تنها موظف به تامین وثیقه است که در اجرای چنین طرح‌هایی در لایه‌های سوم و چهارم اجرایی‌سازی پروژه‌ها قرار می‌گیرد. اگر چه حجم زیادی از ریسک و تعهدات اجرای چنین طرح‌هایی بصورت طبیعی متوجه این صندوق خواهد بود اما ما به اجرای موفقیت‌آمیز و اثر بخش آن سخت خوش‌بین هستیم.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده − 12 =

کلید مقابل را فعال کنید