کد خبر:132884
پ
سند مشترک همکاری

امضای سند مشترک همکاری در زمینه رفاه و اشتغال میان ایران و سوریه

وزرای کار ایران و سوریه در زمینه رفاه و اشتغال سند مشترک همکاری امضا کردند.

وزرای کار ایران و سوریه در زمینه رفاه و اشتغال سند مشترک همکاری امضا کردند.

 

*** امضای سند مشترک همکاری میان ایران و سوریه

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، محمد شریعتمداری با اشاره به بازدید ریما قادری وزیر امور اجتماعی و کار سوریه از مراکز فنی و حرفه‌ای استان البرز، اظهار داشت:

خوشوقتیم که امروز همکاران ما به جمع‌بندی خوبی در زمینه سند همکاری مشترک دست یافته‌اند. یقیناً این سند ارزشمندی است که امضا شد و نقشه راه همکاری ما و شما طی پنج سال آینده خواهد بود.

وی به ویژگی‌های برنامه اقدام مشترک میان ایران و سوریه اشاره کرد و گفت:

این برنامه مشترک، آغاز عملی همکاری برای توسعه مناسبات دو جانبه در حوزه وظایف دو وزارتخانه است. علاوه بر این سند یاد شده بخش‌های مختلفی دارد که نشان از علاقه مشترک همکاری ما و شما است.

همچنین یک سند همکاری در زمینه فنی و حرفه‌ای نیز به عنوان یک سند جانبی ضمیمه این سند خواهد بود.

وی در ادامه افزود: همچنین امیدوارم ملاقاتی که با رئیس بنیاد شهید داشته‌اید مفید بوده باشد و در هیأت دولت تاکید می‌کنم تا ملاقاتی نیز با رئیس کمیسیون مشترک ایران و سوریه داشته باشید تا شناخت کاملی از توانمندی‌ها و فرصت‌های همکاری مشترک صورت گیرد.

 

*** اقدامات عملی برای تقویت روابط ایران و سوریه

 

ریما قادری وزیر امور اجتماعی و کار سوریه نیز با قدردانی از حسن میزبانی شریعتمداری گفت:

هر وقت به ایران سفر می‌کنم احساسم این است که در کشور خودم هستم و از میزبانی گرم و صمیمانه شما تشکر می‌کنم.

وی افزود: ما طی دو روز گذشته برنامه‌های فشرده بازدید میدانی داشتیم و اعتقاد عمیقی پیدا کردم که ایران در زمینه آموزش نیروی انسانی، بهزیستی و فنی و حرفه‌ای کارهای بسیار شایسته‌ای انجام داده است.

وی تصریح کرد: به عنوان وزیر کار سوریه از تلاش این وزارتخانه و سازمان‌های وابسته به خاطر توجه به جامعه و ارائه خدمات به آنها تشکر می‌کنم و آن را نتیجه حکمتی می‌دانیم که از ایران سراغ داریم و این نتیجه مدیریت درست است.

ریما قادری تصریح کرد: ما به یک نقشه راه و سند مشترک همکاری برای همکاری مشترک رسیدیم و تلاش خواهیم کرد تا اقدامات عملی برای تقویت روابط ایران و سوریه انجام دهیم و سطح روابط خود را توسعه دهیم.

وی افزود: نکات مشترک زیادی در زمینه مسائل اجتماعی و بازار کار وجود دارد و این اشتراکات کار ما را برای تقویت همکاری آینده تسهیل خواهد کرد.

وی خاطر نشان کرد: یقیناً شرایط برای هر دو کشور ایجاب می کند تا ما چالش‌ها را به فرصت‌ها تبدیل کنیم.

 

*** خودروی ایرانی «شام» در سوریه تولید می‌شود

 

در حاشیه این مراسم، ریمه قادری وزیر امور اجتماعی و کار سوریه در پاسخ به پرسشی یک خبرنگار مبنی بر این‌که که آیا بعد از پایان جنگ در سوریه، خودروی «شام» توسط ایرانی‌ها در آن کشور هنوز تولید می‌شود، گفت:

گرچه کارخانه‌های خودروسازی در سوریه بر اثر جنگ خساراتی متحمل شدند، اما بعد از جنگ سعی کردیم آنها را به مدار تولید برگردانیم و تلاش ما این است که خودروسازی در کشور سوریه ادامه داشته باشد. در حال حاضر خط تولید خودروی ایران «شام» در سوریه مشغول کار و تولید است.

وی گفت:‌ امیدواریم پیروزی نهایی نصیب ملت سوریه شود و کار و تولید در این کشور به حالت عادی برگردد.

 

*** برنامه مشترک همکاری میان دو کشور

 

گفتنی است بر اساس برنامه مشترک همکاری که به امضا وزرای کار دو کشور ایران و سوریه رسید ارتقای روابط دوجانبه مابین دو کشور و تبادل دانش، تجربه و همکاری‌های فنی بین دو وزارتخانه در حوزه‌های رفاه اجتماعی، توسعه روستایی، تامین سرمایه خرد، کار، اشتغال و کارآفرینی از جمله محوری‌ترین مواردی است که در این سند برآن تاکید شده است.

علاوه بر این تبادل تجارب در مورد روش‌ها و ابزار حمایت و توانمندسازی زنان سرپرست خانوار و ارائه خدمات به آنان همچنین توسعه برنامه‌های توانبخشی جامعه محور برای افراد دارای معلولیت و نیز آموزش مربیان سوری در حوزه توابخشی و نیز تبادل هیأت‌های کارشناسی در حوزه رفاه اجتماعی از دیگر محورهایی بود که دو طرف برآن تاکید کردند.

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، تبادل تجارب در زمینه تشکیل صندوق‌های مالی کوچک روستایی و بنگاه‌های کوچک و خرد و نیز همکاری در زمینه اشتغال و کارآفرینی بویژه فعال‌سازی بازار کار، آموزش‌های فنی و حرفه‌ای از جمله صنایع دستی و نیز تبادل هیأت‌های کارشناسی از دیگر مواد برنامه سند مشترک همکاری میان دو وزارتخانه است.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × یک =

کلید مقابل را فعال کنید