کد خبر:132756
پ
اتاق فکر تولید
معاون امور صنایع وزیر صنعت خبر داد

فعال‌سازی ۲ هزار واحد راکد و نیمه‌فعال صنعتی

معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت از فعال‌سازی ۲ هزار واحد راکد و نیمه‌فعال صنعتی خبر داد.

معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت از فعال‌سازی ۲ هزار واحد راکد و نیمه‌فعال صنعتی خبر داد.

 

*** احیای واحد های راکد و نیمه‌فعال صنعتی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، فرشاد مقیمی اظهار داشت:

در سالی که از سوی رهبر معظم انقلاب اسلامی به نام رونق تولید نامگذاری شده است، دولت برای تحقق شعار سال، در راستای احیای واحد راکد و نیمه‌فعال صنعتی اهتمام دارد.

وی در خصوص تامین مواد اولیه واحدهای صنعتی نیز اذعان کرد:

برخی واحدهای تولیدی با نبود مواد اولیه مواجه هستند که در صورت رفع نشدن این مشکل، کالا را سفارش دهند و اگر مشابه داخلی آن وجود داشته باشد، از طریق وزارت صنعت، معدن و تجارت تامین می‌شود.

 

*** تامین نیازهای صنعتی در داخل کشور

 

مقیمی در خصوص تامین نیازهای صنعتی در داخل کشور عنوان کرد:

هم‌اکنون بومی کردن برخی قطعات که در صنعت خودروسازی از آنها استفاده می‌شود در یکی از شرکت‌های ارومیه انجام می‌شود که قیمت تمام شده آنها، یک سوم قیمت تمام شده واردات خارج از کشور است.

معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت در ادامه افزود:

یکی از مهمترین موضوعات مهم وزارتخانه، تولید و داخلی کردن کالای خانگی است و در این رابطه، هم‌اکنون طرح‌های مختلفی احصاء شده که بتوان در موضوعات مختلف جایگزینی داخلی را پیدا کرد.

در حوزه لوازم خانگی، خوشبختانه پروژه‌ها همانند یخچال و لوازم صوتی با برنامه به پیش رفته و هم اکنون نیز این موضوع یکی از پروژه‌های اقتصاد مقاومتی به شمار می‌رود.

 

*** ۷ محور اصلی وزارت صنعت برای رونق تولید

 

مقیمی همچنین بیان کرد: وزارت صنعت و معدن برای تحقق رونق تولید دارای هفت سرفصل است اما مهمترین آن در حوزه تولید، بحث مربوط به ساخت داخل است و پروژه‌هایی برای تولید داخل در رشته‌های مختلف مثل صنعت خودرو، لوازم خانگی، نساجی و پوشاک تعریف شده است.یعنی در مجموعه صنعت، محوری‌ترین برنامه، بسته‌ای از پروژه‌هایی است که می‌تواند کشور را از واردات محصولات نهایی، مواد واسطه و مواد اولیه که برای حوزه تولید استفاده می‌شود بی‌نیاز کند.

مقیمی در خصوص فعال‌سازی واحد های نیمه‌فعال و راکد صنعتی اذعان کرد:

وزارتخانه از ابتدای سال حداقل دو هزار واحد صنعتی را در کشور هدف‌گذاری کرده است و تاکنون ۱۲۲ واحد به سمت فعال‌سازی حرکت کرده و این واحدها حدود ۱۹ هزار نفر اشتغال جدید ایجاد کرده‌اند.

همچنین مقیمی ادامه داد: وزارت صنعت، معدن و تجارت، پروژه‌ها را با توجه به موضوع پروژه‌های داخلی‌سازی تعریف کرده، البته چهار هزار پروژه و چهار هزار واحد افزایش ظرفیت در واحد راکد و نیمه‌فعال صنعتی در نظر گرفته شده است.

 

*** جلوگیری از واردات محصولات مواد اولیه

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، معاون امور صنایع وزیر صنعت در پایان، اظهار داشت:

در بحث زیرظرفیت‌ها نیز حداقل چهار هزار واحد راکد و نیمه‌فعال صنعتی در نظر گرفته شده و اقدامات آنها نیز دنبال می‌شود تا بتوانند به ظرفیت برسند و مهمترین برنامه نیز بحث مربوط به جلوگیری از واردات محصولات مواد اولیه و مصارف واسطه بوده که امکان تولید آن در داخل کشور وجود دارد و در این رابطه نیز هزار و ۵۲۱ تعرفه ممنوع و مدیریت هزار و ۳۴۳ طرح به شدت اعمال می‌شود

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 − دو =

کلید مقابل را فعال کنید