کد خبر:132833
پ
سامانه جامع تجارت
رئیس مرکز توسعه تجارت الکترونیکی خبر داد

رونمایی از سامانه جامع تجارت/ایجاد بستری جهت تعامل با نظام ارزی کشور

رئیس مرکز توسعه تجارت الکترونیکی از ایجاد بستری جهت تعامل با نظام ارزی کشور با رونمایی از سامانه جامع تجارت خبر داد.

رئیس مرکز توسعه تجارت الکترونیکی از ایجاد بستری جهت تعامل با نظام ارزی کشور با رونمایی از سامانه جامع تجارت خبر داد.

 

*** رتبه بندی فعالان اقتصادی در سامانه جامع تجارت

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، رئیس مرکز توسعه تجارت الکترونیکی صبح امروز در همایش آشنایی با ساز و کارهای ثبت اطلاعات صورت‌های مالی در رتبه بندی فعالان اقتصادی با بیان اینکه سامانه جامع تجارت بستری را فراهم کرده تا بازرگانان با یک بار ثبت نام بتوانند در تعامل با نظام ارزی کشور قرار گیرند، اظهار کرد:

در این سامانه، تجار و بازرگانان می‌توانند درخواست دریافت ارز، اظهار منشا ارز و اعلام نیازهای ارزی خود را داشته باشند.

علی رهبری اظهار داشت: سامانه جامع تجارت توانسته ارتباطات لازم را بخش عظیمی از دستگاه های دولتی برقرار کرده و با آنها تبادل اطلاعات صورت دهد؛ البته در تبادل اطلاعات با گمرک، مشکلاتی وجود دارد که در حال حل شدن است.

 

*** سامانه جامع تجارت درگاه واحد تعامل بازرگانان با حکومت

 

وی افزود: سامانه جامع تجارت قراراست در حوزه تجاری، درگاه واحد تعامل بازرگانان و تجار با لایه‌های حاکمیتی بوده و دستگاه‌های حاکمیتی نیز از طریق آن با تجار ارتباط داشته باشند.

این مقام مسئول در وزارت صنعت، معدن و تجارت خاطرنشان کرد:

اگر قرار است شرایط بحرانی را حاکمیت کنیم، لازم است پرونده ها را به صورت الکترونیکی مدیریت نماییم. به نحوی که تمام اسناد و مدارک در گردش اطلاعات میان دستگاه های دولتی قرار گیرند.

وی از پیشرفت پروژه دولت الکترونیک خبر داد و گفت:

هنوز در این رابطه کار طولانی در پیش است اما گام هایی برداشته شده که در راستای شفافیت بسیار مهم به شمار می روند.

در قالب سامانه جامع تجارت به عنوان بخشی از دولت الکترونیک، گام مهم دیگری در حال برداشتن است که بر مبنای آن صورت های مالی به عنوان مهمترین سند برای بررسی وضعیت مالی شرکت ها در سامانه قرار می گیرد تا بتوان وضعیت اعتباری شرکت ها در حوزه مالی را سنجید و از اطلاعات آن به عنوان مبنای مهم تصمیم گیری لایه های مختلف حاکمیت استفاده کرد.

 

*** رتبه بندی فعالان اقتصادی

 

رهبری تصریح کرد: چنانچه این صورت مالی در سامانه بارگذاری شود دولت به راحتی قادر خواهد بود تصمیم بگیرد که آیا به فلان شرکت ارز ۴۲۰۰ تومانی و یا تسهیلات بانکی بدهد یا خیر و یا حتی می‌تواند اجازه صادرات برای برخی از شرکت‌ها را صادر و برای برخی دیگر را متوقف کند.

رئیس مرکز توسعه تجارت الکترونیکی خاطرنشان کرد: باید سیستمی را داشته باشیم که بر مبنای آن، تاریخچه عملیات تجاری هر یک از بازرگانان و تجار را ثبت و نمره‌گذاری کنیم تا بتوانیم فعالان اقتصادی را رتبه بندی کرده و عملیات تجاری کشور را شفاف کنیم. پس از آن، مبنای تصمیم گیری دولت درارائه تسهیلات، سیستمی خواهد بود.

 

*** تفکیک منابع بین بازرگانان سالم و ناسالم

 

وی با بیان اینکه، کسی که ارز گرفته و تعهدات خود را به انجام نرسانده است، تاریخچه رفتارش در این سامانه مشخص خواهد بود،بیان کرد:

در واقع سامانه جامع تجارت با زیربخش ثبت صورت‌های مالی این امکان را فراهم خواهد آورد که توزیع منابع بین بازرگانان سالم و ناسالم تفکیک شده و سیستم رتبه‌بندی هم اعمال شود.

رهبری ادامه داد: امکان بروز رسانی رتبه بازرگانان را هم فراهم کرده‌ایم و مشخص است که هر یک از آنها چه بدهی‌هایی به دولت دارند. پس نهضت پرداخت بدهی های دولتی به راه خواهد افتاد.

 

*** امتیازات فراوان در سامانه اعتبار سنجی

 

رئیس مرکز توسعه تجارت الکترونیکی تأکید کرد: سامانه اعتبار سنجی امتیازات فراوانی دارد که در قالب آن می‌توان سقف تخصیص ارز برای یک بازرگان را هم تعیین کرد. ضمن اینکه تعهدات شرکت‌ها در قالب مالیات و نظام ارزی نیز مشخص شده و برای ثبت سفارش نیز سقف تعیین گردد.

 

به گزارش خبرگزای صنایع، رئیس مرکز توسعه تجارت الکترونیکی در پایان از در دست اجرا بودن پروژه‌هایی همچون رتبه بندی صرافان، ترخیص‌کاران و حق‌العمل‌کاران در کنار رتبه‌بندی واحدهای کسب و کار الکترونیکی خبر داد و اظهار کرد:

مفهومی به نام آبرو و اعتبار را به نظام تصمیم‌گیری حاکمیت اضافه کرده و توزیع عادلانه منابع را بین فعالان اقتصادی سالم و ناسالم صورت خواهیم داد.

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

7 + 20 =

کلید مقابل را فعال کنید