کد خبر:132602
پ
شرکت‌های پخش کالا
معاون دفتر خدمات بازرگانی وزارت صنعت، معدن و تجارت خبر داد

رصد شرکت‌های پخش کالا تا رسیدن به دست مصرف کننده

معاون دفتر خدمات بازرگانی وزارت صنعت، معدن و تجارت با اشاره به فعالیت سامانه مویرگی توزیع کالا، از رصد کالا در شرکت‌های پخش تا رسیدن به دست مصرف‌کننده خبر داد.

معاون دفتر خدمات بازرگانی وزارت صنعت، معدن و تجارت با اشاره به فعالیت سامانه مویرگی توزیع کالا، از رصد کالا در شرکت‌های پخش تا رسیدن به دست مصرف‌کننده خبر داد.

 

*** رصد شرکت‌های پخش کالا تا رسیدن به دست مصرف‌کننده

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، حمید محله‌ای در حاشیه رونمایی از سامنه مویرگی توزیع کالا اظهار داشت:

این سامانه در راستای ابلاغیه رئیس‌جمهور در سال ۹۷ مبنی بر رصد کالاهایی که با ارز نیمایی و ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تأمین می‌شود انجام شد.

معاون دفتر خدمات بازرگانی وزارت صنعت، معدن و تجارت با اشاره به فعالیت‌های انجام گرفته در این زمینه توضیح داد:

دراین راستا ما کارهای ویژه‌ای را انجام دادیم، شبکه‌های توزیع و راه‌های مختلف توزیع و گروه‌بندی کالا انجام شده است ودستورالعمل‌های مربوطه توسط وزیرصمت ابلاغ شد و به تناسب آن دستورالعملی از ستاد مبارزه با قاچاق کالا با هماهنگی وزرات صمت انجام شده که توسط ریاست جمهوری ابلاغ شد.

این‌ها زیرساخت‌های قانونی بودند و در کنار این به صورت موازی ما با تمامی شبکه‌ها و کلونی‌های توزیع جدا جدا برنامه ریختیم.

 

*** شرکت‌های پخش وجه صنعتی خدمات توزیع هستند

 

وی با اشاره به حضور شرکت‌های پخش به عنوان مهم‌ترین زنجیره در این سامانه بیان کرد:

شرکت‌های پخش وجه صنعتی خدمات توزیع هستند یا به نوعی شرکت‌های لجستیکی هستند که مجموعه‌ای از کارهای که نیاز است برای توزیع کالا یا عرضه کالا در سطح خرده‌فورشی باشد انجام می‌دهند یعنی انبار، ناوگان حمل و فروشنده و بازار‌یاب دارند.

محله‌ای ادامه داد:این فرصت خوبی را برای دولت و برای شرکت‌ها فراهم می‌کرد که اطلاعات ذی قیمت را در شبکه توزیع وجود دارد را به سامانه توزیع جامع تجارت وصل کنیم.

 

*** پخش ۸۵ تا ۱۰۰ بعضی از کالاها به صورت مویرگی

 

معاون دفتر خدمات بازرگانی وزارت صمت گفت:

این سامانه در قالب سامانه مدیریت توزیع کالا انجام شد، البته باید بگویم که در حوزه فروشگاه‌های زنجیره‌ای هم‌چنین امکانی وجود دارد ولی در زیر مجموعه خرده‌فروشی قرار می‌گیرد که در حوزه وارد‌کنندگان نیز قابل رصد است.

این فرایند به نسبت نوع کالا شیوه آن متفاوت است ولی شرکت‌های پخش بعضا ۸۵ تا ۱۰۰ بعضی از کالاها را به صورت مویرگی توزیع می‌کنند چرا در حال حاضر در کشور و توزیع عمده‌فروشی در کشور به صورت محدود برای بعضی از برند‌های خاص شده است .

وی با اشاره به حور کالاهای تند مصرف در سوپرمارکت‌ها گفت:

در سوپرمارکت‌ها خود صاحب کالا، کالاها را تحویل می‌دهد بنابراین شما از بازار خرید نمی‌کنید و در مغازه نمی‌گذارید، ما از این اتفاق و فرایند توزیع استفاده کردیم و این سامانه را طراحی کردیم.

معاون دفتر خدمات بازرگانی وزارت صنعت، معدن و تجارت افزود:

این سامانه به سامانه جامع تجارت متصل است و درحال حاضر برای گروه کالاهای چون شکر، روغن، برنج و .. فعالیت می‌کند.

 

*** مکانیزم راستی آزمایی اطلاعات

 

محله ای توضیح داد: ما باید ابتدا شرکت‌های پخش را شناسایی می‌کردیم که اندازه، مختصات و آن‌ها چیست و آیا انبارها مورد تایید است و ناوگان آن‌ها چه قدر است و که تمامی این اطلاعات را درقالب توزیع مجوز دریافت کردیم.

وی درباره مکانیزم راستی آزمایی اطلاعات افزود:

ما یک مکانیزم کلی داریم در سامانه جامع تجارت؛ و قتی یک بسته اطلاعاتی تولید می‌شود یا از مبدا واردات است یا تولید، این به عنوان شروع ما است و این شروع مقدار ارزش آن مشخص است و با اسناد موازی همانند، گمرک، بارنامه، میزان تولید شرکت‌ها مشخص می‌شود که چه قدر کالا ترخیص شده است؛ ولی این اطلاعات باید مستهلک شوند در شبکه توزیع؛ در این محله شرکت‌های پخش باید بگویند.

که این کالا در این انبار است یا باید بگویند که فروختم به شخص حقیقی که کد ملی دارد یا شخص حقوقی که شناسه شرکت دارد و براساس وب سرویس راستی ازمایی می‌شوند.

معاون دفتر خدمات بازرگانی وزارت صنعت، معدن و تجارت افزود:

اگر تمامی کالاهایی که تولید شده یا وارد شده را در این سامانه وارد کنید این نشان دهنده این است که شما شفاف عمل کرده‌اید.

 

*** فعالیت سامانه مویرگی توزیع کالا

 

محله‌ای بیان کرد: این سیستم‌ها هیچ وقت انتها ندارند و باید چند نکته را درنظر داشت که اطلاعات با چه هزینه‌ای و با چه زمانی تولید می‌شود و ما نباید بخش خصوصی را اینقدر در گیر ورود اطلاعات کنیم که هزینه آن از تولید بیشتر شود و فرایند توزیع را پس بزند.

وی به عنوان مهم‌ترین کاراز فعالیت روی فرایند‌ها یاد کرد و افزود:

زمانی که ما این اطلاعات را از شرکت‌های پخش و با این سامانه جمع‌آوری می‌کنیم هزینه آن به مراتب کمتر از اطلاعات یک واحد صنفی سنتی که می‌خواهد در سامانه ما ورود اطلاعات کند، کمتر است.

 

 به گزارش خبرگزاری صنایع، معاون دفتر خدمات بازرگانی وزارت صنعت، معدن و تجارت در پایان، درباره فعالیت سامانه مویرگی توزیع کالا اظهار داشت:

در حال حاضر به نقطه صد نرسیده‌ایم چرا که این سیتم‌ها ازمایش شود و مشکلات آن‌ها رفع شود، این روش یک روش استاندارد است، یک روش استاندارد که در دنیا انجام می‌شود

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده − چهار =

کلید مقابل را فعال کنید