کد خبر:132524
پ
تراز مثبت تجاری
وزیر راه و شهرسازی خبر داد

تراز مثبت تجاری کشور علی‌رغم وجود شرایط سخت اقتصادی

وزیر راه و شهرسازی از مثبت شدن تراز تجاری کشور علی‌رغم وجود شرایط سخت اقتصادی در کشور خبر داد.

وزیر راه و شهرسازی از مثبت شدن تراز تجاری کشور علی‌رغم وجود شرایط سخت اقتصادی در کشور خبر داد.

 

*** تحولات در بخش مسکن و التهابات قیمتی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، محمد اسلامی با حضور در برنامه تلویزیونی سلام صبح بخیر پیرامون بازار مسکن و تحولات آن، اظهار داشت:

بررسی‌ها نشان می‌دهد تحولات در بخش مسکن و التهابات قیمتی هیچ تناسبی با تقاضای مسکن ندارد، بلکه نوسانات ارزی سبب شد تا مردم کالای خود را به قیمت ارز تجدید ارزیابی کنند که عمدتاً برای حفظ ارزش دارایی‌های خود آن را به ملک تبدیل کرده‌اند و همین موضوع سبب افزایش قیمت مسکن شده است.

وی افزود: دولت غیر از کالا‌هایی که در آن دخالت مستقیم دارد، مانند تهیه کالا‌های اساسی هیچ دخالتی در تعیین قیمت سایر کالا‌ها نداشته و مسکن نیز مانند سایر کالا‌ها ارزش خود را با نرخ ارز تعدیل می‌کند.

 

*** عوامل موثر در نرخ اجاره‌بها

 

وزیر راه شهرسازی با یادآوری تراز مثبت تجاری کشور در خصوص اجاره بها گفت:

نرخ اجاره بها تابعی از تورم و مسکن است و تحولات ۱۰ سال اخیر نشان می‌دهد همواره این ۲ شاخص در اجاره بها تأثیر داشته اند. در سال ۹۲ که بیشترین میزان تولید مسکن را داشته ایم باز هم قیمت مسکن افزایش داشته است.

اسلامی تصریح کرد:

تحولات بازار ارز متأثر از تحولاتی است که خارج از بخش مسکن بخصوص نوسانات ارزی رخ می‌دهد. اینکه مردم ارزی را به خصوص دلار را جایگزین پول ملی کنند تا ارزش دارایی‌های خود را حفظ کنند از اول انقلاب وجود داشته و بخش زیادی، آن را تبدیل به ملک می‌کنند.

به گفته وزیر راه و شهرسازی، آمریکایی‌ها تلاش کردند تا در جنگ اقتصادی ارزش پول ملی را کاهش دهند و قدرت خرید مردم خود به خود کاهش یابد، وقتی آمریکایی‌ها کانال‌های رسمی تبادل مالی را می‌بندند و ما مجبور باشیم از کانال‌های غیر رسمی تبادل کالا کنیم، خود به خود فسادزا است.

 

*** تراز مثبت تجاری کشور علیرغم وجود شرایط سخت اقتصادی

 

وی با بیان اینکه علیرغم وجود شرایط سخت اقتصادی تراز تجاری کشور مثبت است، ادامه داد:

هیچ‌گاه به اندازه زمان فعلی حجم کالا‌های اساسی را در انبار‌ها نداشته ایم.

اسلامی پیرامون مالیات بر عایدی سرمایه و مالیات بر خانه‌های خالی افزود:

ما با مالیات بر عایدی سرمایه کاملاً موافقیم، آنچه سبب شد تا طرحی که در مجلس در جریان بود را متوقف کنیم این بود که طرح مجلس بر مالیات بر عایدی مسکن تمرکز داشت، دولت معتقد است تصویب این طرح سبب فرار سرمایه از بخش مسکن می‌شد و باید این نوع مالیات به سایر بازار‌ها نیز تسری داده شود.

وی با اشاره به اینکه به دنبال تعیین تکلیف بحث مالیات بر خانه‌های خالی هستیم، بیان کرد:

برای اجرای این طرح می‌بایست سامانه ملی املاک و اسکان را ایجاد می‌کردیم. در دوره وزارت قبلی اعلام شد که اجرای این کار از عهده وزارت راه و شهرسازی بر نمی‌آید و باید به شهرداری‌ها داده شود، چون آن‌ها در جریان تعداد واحد‌های ساخته شده در هر شهر هستند. با این حال از زمانی که به وزارت راه و شهرسازی آمده ام، معتقدم که خانه‌های خالی به یک تله سرمایه‌گذاری تبدیل شده و باید وارد بازار شوند. از این رو اجرای این دو مالیات را دنبال می‌کنیم.

اسلامی در بخشی از صحبت‌های خود با اشاره به موضوع مسکن اجتماعی، گفت: باید این پسوند‌ها را برداریم؛ وظیفه قانونی ما تعادل بخشی به تولید و عرضه مسکن برای قشر متوسط و کم درآمد است.

 

*** فعال کردن پروژه‌های نیمه تمام همچون مسکن مهر 

 

وی افزود: زمانی که شرایط تلاطمی در بازار ایجاد می‌شود باید مراقب قشر متوسط و کم درآمد باشیم.

اسلامی با بیان اینکه تراز تجاری کشور مثبت است و در کشور ما مسکن تبدیل به یک کالا شده است، گفت: این موضوع متاثر از بازار‌های موازی و تحولات بازار است.

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به این موضوع که ؛ در کشور‌های خارجی معمولاً شرکت‌های بزرگ، شهرداری‌ها، نهاد‌های عمومی غیردولتی و خصوصی، مجتمع‌های بزرگ احداث کرده و اجاره می‌دهند، ادامه داد:

بنده از همین تریبون فراخوان می‌دهم که ما حاضریم زمین رایگان در اختیار متقاضیان قرار دهیم تا واحد مسکونی بسازند و اجاره دهند.

اسلامی با بیان اینکه در جامعه آسیب پذیر ما باید بالانس عرضه و تقاضا داشته باشیم تا قشر متوسط و کم درآمد حمایت شود، اظهار کرد:

سال گذشته ۵۴۵ هزار ازدواج ثبت شد و فرض بر این بوده که ۲۰ درصد از این افراد امکان تمکن دارند و ما برای ۸۰ درصد مابقی ۴۰۰ هزار مسکن را هدف قرار داده ایم و در پی این هستیم که با فعال کردن پروژه‌های نیمه تمام همچون مسکن مهر بتوانیم نیاز مسکن جامعه را پاسخ دهیم.

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، وزیر راه و شهرسازی در پایان تأکید کرد: باید از تبدیل شدن مسکن به کالا در کشور جلوگیری کنیم.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × 1 =

کلید مقابل را فعال کنید