کد خبر:132451
پ
زمینه معدن
معاون برنامه ریزی و توانمندسازی ایمیدرو خبر داد

افتتاح ۲۷ طرح‌ در زمینه معدن به ارزش ۹/ ۳ میلیارد دلار در سال ۹۸

معاون برنامه ریزی و توانمندسازی ایمیدرو از افتتاح ۲۷ طرح‌ در زمینه معدن به ارزش ۹/ ۳ میلیارد دلار در سال ۹۸ خبر داد.

معاون برنامه‌ریزی و توانمندسازی ایمیدرو از افتتاح ۲۷ طرح‌ در زمینه معدن به ارزش ۹/ ۳ میلیارد دلار در سال ۹۸ خبر داد.

 

*** افتتاح ۲۷ طرح‌ در زمینه معدن به ارزش ۹/ ۳ میلیارد دلار در سال ۹۸

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، امیر خرمی شاد، در خصوص افتتاح طرح‌های معدنی در سال‌های آینده اظهار داشت:

بنا بر برنامه‌ریزی صورت گرفته در سال ۹۸ ، ۲۷ طرح‌ به ارزش ۹/ ۳ میلیارد دلار افتتاح خواهد شد و در سال ۹۹، ۱۹ طرح به ارزش ۵/ ۲ میلیارد دلار و در سال ۱۴۰۰، ۴۷ طرح به ارزش ۸/ ۶ میلیارد دلار به بهره‌برداری خواهد رسید.

معاون برنامه ریزی و توانمندسازی ایمیدرو ادامه داد:

طرح‌هایی که امسال افتتاح خواهد شد در زنجیره فلزات اساسی مانند فولاد، آلومینیوم و مس است که برخی از آنها مانند آلومینیوم جنوب و آلومینیوم جاجرم برای اولین‌بار به مدار تولید وارد خواهد شد و برخی طرح‌ها مانند کنسانتره فولاد مبارکه و گندله‌سازی گل‌گهر جزو طرح‌های توسعه‌ای است که ظرفیت این شرکت‌ها را افزایش خواهد داد.

با افتتاح این طرح‌ها در سال ۹۸ ، تعداد ۸۵۰/ ۱۰ نفر به صورت مستقیم و ۵۰۰/ ۶۳ نفر به صورت غیرمستقیم مشغول به کار خواهند شد و در سال ۹۹ تعداد ۰۰۰/ ۷ نفر اشتغال مستقیم و ۳۰۰/ ۳۹ نفرغیر مستقیم مشغول به کار خواهند شد.

 

***  در برگشت پول صادرات با کمترین مشکل مواجه هستیم

 

خرمی شاد تصریح کرد:

مهم‌ترین ویژگی این ۲۷ طرح‌ که جزو اهداف استراتژیک و نقشه راهبردی ایمیدرو است، کاهش خام‌فروشی و ایجاد ارزش افزوده در فلزات اساسی است. از ابتدای دولت یازدهم در کنستانتره ۸۱درصد، گندله ۱۲۳ درصد و شمش فولاد ۷۲ دصد ظرفیت کشور افزایش پیدا کرده است.

ضمن آنکه توانستیم در سال ۹۷ میزان صادرات سنگ آهن را به حداقل برسانیم و شاهد رشد ۲۶۰ درصدی صادرات آهن اسفنجی باشیم، در زنجیره فولاد نیز ظرفیت تولید فولاد در کشور به ۳۵ میلیون تن افزایش پیدا کرد که نسبت به سال قبل ۷درصد رشد داشته است و در تولید شمش فولاد نیز به ۲۵ میلیون تن رسیده‌ایم که نسبت به سال گذشته رشد ۱۴درصدی را شامل می‌شود.

وی ادامه داد: این افزایش ظرفیت و تولید در حالی است که میزان رشد تولید فولاد خام در دنیا ۵ درصد بوده و چین که سرآمد تولید فولاد جهان است فقط ۷ درصد رشد داشته است و در تولید آهن اسفنجی با ۲۵ میلیون تن در سال پس از هند رتبه دوم را داریم بر همین اساس سال گذشته ۲۲ درصد از صادرات غیرنفتی یعنی حدود ۱۰ میلیارد دلار مربوط به تولیدات صنایع معدنی بوده و امسال با توجه به برنامه‌ریزی که صورت گرفته این عدد در زمینه معدن بیشتر خواهد شد.

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، معاون برنامه ریزی و توانمندسازی در خصوص اثر گذاری تحریم‌ها گفت:

در زمینه معدن صنایع معدنی ایران به هیچ عنوان تحریم پذیر نیست و ما مشتریان خود را داریم و آمار هم نشان می‌دهد که در صادرات همچنان رشد داریم با تمهیدات اندیشیده شده در بحث برگشت پول و تراکنش مالی با همکاری بانک مرکزی با کمترین مشکل مواجه هستیم.

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شش − شش =

کلید مقابل را فعال کنید