کد خبر:132277
پ
رونق تولید
مشاور عالی وزیر صنعت، معدن و تجارت تأکید کرد

تحقق رونق تولید نیازمند وحدت فرماندهی

مشاور عالی وزیر صنعت، معدن و تجارت با توجه به تحقق رونق تولید بر نیازمند بودن وحدت فرماندهی تأکید کرد.

مشاور عالی وزیر صنعت، معدن و تجارت با توجه به تحقق رونق تولید بر نیازمند بودن وحدت فرماندهی تأکید کرد.

 

*** تحقق رونق تولید نیازمند وحدت فرماندهی 

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، صادق نجفی در خصوص تحقق رونق تولید اظهار داشت:

اولویت نخست امروز وزارت صنعت، رونق تولید است و در این زمینه سال ۹۸ هفت برنامه طراحی و ارائه شده که شاه‌بیت آنها داخلی‌سازی و حفظ وضعیت موجود تولید است.

مشاور عالی وزیر صنعت اظهار داشت:

ساز‌مخالف زدن وزارت صنعت، اقتصاد، تعاون، بانک مرکزی، گمرک و سایر دستگاه‌ها، در مقوله تولید ما را به مقصود نمی‌رساند.

وی یادآور شد: نجات اقتصاد کشور از وابستگی به نفت، با دریافت مالیات یا مالیات بر ارزش افزوده بیشتر از تولید در شرایط کنونی که در یک جنگ تمام‌عیار اقتصادی به سر می‌بریم، میسر نمی‌شود.

 

*** حمایت از تولید و داخلی‌سازی

 

صادق نجفی گفت: باید شرایط به گونه‌ای فراهم شود که رونق تولید در یک فضای مناسب و آسان و به دور از سختگیری‌های معمول، شکل بگیرد؛ در این راستا وزارت صنعت تلاش‌های زیادی را آغاز کرده، اما به نظر می‌رسد تاکنون حمایت از تولید و داخلی‌سازی به معنای واقعی کلمه اتفاق نیفتاده است.

چند خودرو برای سال‌ها در کشور تولید می‌شدند اما امروز و با بروز برخی مشکلات مشخص شده تا ۴۰ درصد آن‌ها اصلاً داخلی‌سازی نشده بود

مشاور عالی وزیر صنعت، معدن و تجارت ادامه داد:

اگر جنگ اقتصادی امروز و تحریم‌های دشمنان را قبول داریم، باید بدانیم در جبهه هیچ‌کس مرز خود را از دیگری جدا نمی‌کند، بلکه به یاری سایرین می‌پردازد.

وی ادامه داد: در این راستا، سیاست دولت تفکیک برخی وزارتخانه‌هاست تا کارها و حمایت‌ها بار روانی بیشتری انجام شود؛ این در حالی است که با وجود گذشت دو سال از دولت دوازدهم هنوز موضوع باقیماندن وزارت صنعت، معدن و تجارت یا تشکیل وزارتخانه‌های مجزا هنوز تعیین تکلیف نشده است.

نجفی اظهار داشت: البته می‌توان اختیاراتی به وزیران اعطا کرد تا مسائل حل و فصل شود و فقط این طور نیست که با تشکیل وزارتخانه‌های مجزا به دنبال رفع مشکلات باشیم؛ در هر حال باید تکلیف مشخص و موضوع از حالت ابهام خارج شود.

 

*** غفلت خودروسازان از داخلی‌سازی

 

نماینده ویژه وزیر صنعت در کمیته‌خودرو در ادامه در پاسخ به کمبود قطعات با فناوری بالا (های‌تک) برای تکمیل خودروهای ناقص مانده خودروسازان گفت:

در این زمینه نیز دولت و خودروسازان در سال‌های گذشته غفلت کردند، زیرا شاهدیم چند خودرو برای سال‌ها در کشور تولید می‌شدند اما امروز و با بروز برخی مشکلات مشخص شده تا ۴۰ درصد آنها اصلاً داخلی‌سازی نشده بود.

وی در سال رونق تولید تاکید کرد:

امروز چاره حل مشکل در ارتقای داخلی‌سازی است، دستیابی به این مهم با توجه به موجود بودن دانش، طراحی، ریخته‌گری، حضور جوانان تحصیلکرده، شرکت‌های دانش‌بنیان و مواد اولیه مورد نیاز دور از دسترس نیست.

 

 به گزارش خبرگزاری صنایع، مشاور عالی وزیر صنعت در پایان، با بیان این که در هیچ جای جهان هیچ خودروسازی همه قطعات و لوازم مورد نیازش را خود تولید نمی‌کند، اظهار داشت:

شاید نتوانیم طی چند ماه، قطعات «های‌تک» خودروها را بسازیم، اما می‌توان در کوتاه مدت آن‌ها را به دیگر کشورها سفارش داد تا بسازند؛ زیرا در جهان افراد و کشورهای زیاده طلبی که از عهده این قبیل کارها برآیند زیادند و فقط اراده می‌خواهد.

 

انتهای پیام///

منبع
ایرنا
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده + دو =

کلید مقابل را فعال کنید