کد خبر:132203
پ
نرخ ارز
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس عنوان کرد

کاهش نرخ ارز با بازار متشکل ارزی

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس بازار متشکل ارزی را موجب کاهش نرخ ارز دانست.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس بازار متشکل ارزی را موجب کاهش نرخ ارز دانست.

 

*** کاهش نرخ ارز با بازار متشکل ارزی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، رحیم زارع با درخواست راه اندازی بازار متشکل ارزی، اظهار داشت:

این بازار در واقع یک محل عمده فروشی نقدی اسکناس در تهران است که بستر معاملات رو در رو در آن وجود دارد و کاملاً شفاف بوده و تأمین نیاز ارزی برای معاملات صرافی‌ها صورت می‌گیرد.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، با اشاره به نقش آفرینی دلالان در دبی، سلیمانیه و هرات و تاثیر آن در بازار ارزی ایران، افزود:

با تشکیل بازار متشکل ارزی نرخ‌گذاری از دوبی به تهران منتقل می‌شود، البته فرآیند این انتقال به مرور زمان رخ داده و یک شبه انجام نمی‌شود و امکانپذیر نیست.

 

*** تشکیل بازار متشکل ارزی

 

وی ادامه داد: تشکیل کاهش نرخ ارز می‌تواند مزایای زیادی برای اقتصاد داشته باشد و سبب قانون‌مندتر شدن بازار شود تا از ایجاد عرضه و تقاضای غیر‌واقعی جلوگیری کند، چراکه اگر در عرضه و تقاضا تعادل ایجاد نشود مشکلات کنونی اقتصاد کشور رفع نمی‌شود.

زارع با بیان این که با ایجاد بازار متشکل ارزی از نوسان و التهاب در بازار کاسته می‌شود، تاکید کرد:

تمامی فعالان بازار متشکل ارزی، بانک‌ها و صرافی‌های مجاز بانک مرکزی هستند و این بانک بر فعالیت آن‌ها نظارت داشته و دیگر صرافی یا بانکی نمی‌تواند ارز خود را با قیمت بالایی برای فروش بگذارد و التهاب در بازار ایجاد کند.

 

 *** بازار متشکل ارزی با کشف واقعی قیمت‌ها موجب کاهش نرخ ارز می‌شود

 

وی معتقد است که بازار متشکل ارزی با کشف واقعی قیمت‌ها می‌تواند موجب کاهش نرخ ارز در بازار شود و پس از طی یک دوره ثبات نسبی در بازار ارز ایجاد کند تا فعالان اقتصادی بتوانند از این شرایط با ثبات برای توسعه فعالیت‌های خود استفاده کنند.

 

 به گزارش خبرگزاری صنایع، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، در پایان، با بیان این که بازار متشکل ارزی می‌تواند خریدوفروش ارز در بازار غیررسمی را محدود کند، اظهار کرد:

بانک مرکزی باید شرایط راه‌اندازی و فعالیت این بازار را هرچه سریعتر فراهم کند تا دامنه فعالیت‌های غیررسمی ارز محدودتر شود.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفت − پنج =

کلید مقابل را فعال کنید