کد خبر:132172
پ
روز صنعت و معدن۱
دبیر کل انجمن مدیران صنایع در گفتگوی اختصاصی با خبرگزاری صنایع تاکید کرد

لزوم آسیب شناسی جدی در خصوص مزایای عملی روز صنعت و معدن در ۲۲ سال گذشته

دبیر کل انجمن مدیران صنایع در گفتگوی اختصاصی با خبرگزاری صنایع، بر لزوم آسیب شناسی جدی در خصوص مزایای عملی روز صنعت و معدن در ۲۲ سال گذشته تاکید کرد.

دبیر کل انجمن مدیران صنایع در گفتگوی اختصاصی با خبرگزاری صنایع، بر لزوم آسیب شناسی جدی در خصوص مزایای عملی روز صنعت و معدن در ۲۲ سال گذشته تاکید کرد.

 

*** روز صنعت و معدن فرصت مغتنمی برای تبادل نظر بین تصمیم‌گیران حوزه صنعت

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، محمدرضا ستوده در گفت‌وگوی اختصاصی با خبرنگار، خبرگزاری صنایع در خصوص برگزاری مراسم‌های روز صنعت و معدن اظهارداشت:
مراسم بزرگداشت روز صنعت و معدن به‌عنوان یک رویداد ملی علاوه بر تقدیر از صنعتگران، معدن‌کاران و کارفرمایان فرصتی است برای بیان چالش‌ها، مشکلات، خواسته‌های بخش صنعت و معدن و نیز برای توجه دادن رسانه‌ها به وضعیت صنعت و معدن که یک نوع فرهنگ‌سازی نیز محسوب می‌شود؛ همچنین فرصت مغتنمی نیز برای تبادل نظر میان تصمیم‌گیران حوزه صنعت مثل وزارت صمت، نمایندگان مجلس، نمایندگان قوه قضائیه با صنعتگران و معدنکاران و همچنین هم‌اندیشی میان خود اهالی صنعت و معدن در مورد مسائل و اولویت‌های روز صنعت و معدن است.

دبیر کل انجمن مدیران صنایع در ادامه افزود: سلسله نشست‌هایی میان تشکل‌ها و وزارت صمت برای اولویت‌بندی مسائل صنعت و استخراج بیانیه روز صنعت و معدن، برگزار می‌شود، خود باعث ایجاد هم‌گرایی در تصمیم‌سازی حداقل به طور نسبی میان خود تشکل‌ها و وزارت صمت می‌شود و لذا بنده با برگزاری این مراسم موافق هستم.

 

* انجام یک آسیب‌شناسی جدی توسط وزارت صمت

 

ستوده در ادامه با اشاره به نحوه اجرای مراسم روز صنعت و معدن بیان کرد:
امسال که گذشت، اما به نظر من بعد از اتمام این مراسم خود تشکل‌ها با کمک و همراهی وزارت صمت یک آسیب‌شناسی جدی در خصوص مزایای عملی این مراسم در ۲۲ سال گذشته انجام دهند؛ این آسیب‌شناسی می‌تواند شامل فرآیند اجرا، اولویت‌بندی مسائل، پیگیری اجرای اولویت‌های طرح شده در روز صنعت باشد.
وی در ادامه با اشاره به یکی از کاستی‌های این مراسم که هیچ گزارشی متقنی در مورد میزان دستیابی به اولویت‌های اعلامی سال‌های قبل و دلایل دستیابی نیافتن به این اولویت‌ها ارائه نمی‌شود، اظهار داشت:
پیشنهاد این است که با تشکیل دبیرخانه دائمی ستاد برگزاری روز روز صنعت و معدن مسائل و چالش‌ها و پیشنهادات در قالب قطعنامه روز ملی صنعت و معدن که از سوی بخش‌خصوصی مطرح می‌شود در طول سال پیگیری و نتایج آن اعلام گردد.

 

* مشکلات متعدد در حوزه صنعت

 

دبیر کل انجمن مدیران صنایع به بیان بزرگ‌ترین مشکل کشور در حوزه صنعت که باید به عنوان یک اولویت در دستور کار قرار بگیرد پرداخت و اظهار داشت:
مشکلات متعدد مثل کمبود مواد اولیه، ممکن نبودن واردات تجهیزات و ماشین‌آلات و صادرات، موضوع ارز و قیمت‌گذاری در حال حاضر گریبان صنعت را گرفته است که به راحتی هم قابل اولویت‌بندی نیست.

چشم‌انداز صنعت و تولید با توجه به شرایط حاکم مبهم است و امکان برنامه‌ریزی برای فعالان صنعت وجود ندارد.
ستوده در ادامه گفت: اولویت اصلی باید ترسیم چشم‌انداز مشخص توسط برنامه‌ریزان و حتی سیاست‌گذاران و در راستای ایجاد امکان برنامه‌ریزی برای تولیدکنندگان باشد و شاید این اصلی‌ترین اولویت در حوزه سیاست‌گذاری صنعتی و معدنی باشد.

 

*** لزوم جلوگیری از ابلاغ بخشنامه‌های متناقض و متعدد

 

ستوده در خصوص ارزیابی عملکرد وزیر بیان کرد:
طبیعتاً ارزیابی عملکرد یک وزیر در این مدت نسبتاً کوتاه به ویژه با شرایط بحرانی حاکم به ‌راحتی امکان‌پذیر نیست؛ ضمن اینکه وزیر صنعت علاوه بر قوانین و مقررات حاکم و از پیش تصویب شده در چارچوب مصوبات شورای‌عالی سران قوه و کارگروه تنظیم بازار که دستگاه‌های متعددی در آن ایفای نقش و عمل می‌کند.
وی افزود: لذا ارزیابی به‌راحتی امکان‌پذیر نیست با این حال باید منتظر انتشار شاخص‌های مرتبط از طرف دستگاه‌های رسمی در دوره مورد نظر ماند، سپس شاید بتوان ارزیابی اجمالی داشت.

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، دبیر کل انجمن مدیران در پایان اظهار داشت:
شاید اصلی‌ترین پیام به وزیر صمت در روز صنعت و معدن جلوگیری از ابلاغ بخشنامه‌های متناقض و متعدد باشد.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 + هفده =

کلید مقابل را فعال کنید