کد خبر:131945
پ
صنعت نوشت‌افزار
معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت خبر داد

آمادگی برای تغییر قانون در راستای حل مشکلات و چالش‌های صنعت نوشت‌افزار / اصلاح تعرفه‌ها در کوتاه‌ترین زمان ممکن

معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت با اشاره به آمادگی برای تغییر قانون در راستای حل مشکلات و چالش‌های صنعت نوشت‌افزار از اصلاح تعرفه‌ها در کوتاه‌ترین زمان ممکن خبر داد.

معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت با اشاره به آمادگی برای تغییر قانون در راستای حل مشکلات و چالش‌های صنعت نوشت‌افزار از اصلاح تعرفه‌ها در کوتاه‌ترین زمان ممکن خبر داد.

 

*** برگزاری نمایشگاه نوشت‌افزار در راستای کمک به گسترش صنعت نوشت‌افزار کشور

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، فرشاد مقیمی در نشستی با حضور دبیر انجمن تولیدکنندگان نوشت‌افزار و جمعی از تولیدکنندگان و فعالان صنعتی در حاشیه برگزاری ششمین نمایشگاه نوشت‌افزار و تجهیزات مهندسی، اظهار داشت:
برگزاری این نمایشگاه‌ها در توسعه صنعت به خصوص صنعت نوشت‌افزار موثر است. اکنون که در جمع شما فعالان صنعتی این حوزه هستیم که بخشی از دغدغه‌های شما را بشنویم و در صدد رفع آنها اقدامات لازم را انجام دهیم.

 

 

*** شکوفایی بیشتر صنعت کشور در ایام تحریم

 

معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت در ادامه با اشاره به تحریم‌های آمریکا علیه ایران، بیان کرد:
امروز در شرایطی این نمایشگاه را برگزار می‌کنیم که کشور در وضعیت خاص قرار گرفته است و همه نشانه‌ها بر این است که وضعیت تولید و صنعت را با مشکل مواجه کنند.

ما ۴۰ سال است که در تحریم هستیم و هیچگاه تحریم از ما برداشته نشده است و نخواهد شد؛ فقط در ایامی معافیت‌هایی را برای ما لحاظ می‌کنند که در آن ایام ممکن است در بحث تعاملات بین‌المللی شرایط ما بهتر شود.

مقیمی در ادامه به بحث شکوفایی در ایام تحریم اشاره کرد و گفت:
تجربه به ما نشان داده است که نرخ صنعتی شدن کشور در حوزه‌های مختلف در ایام تحریم بیشتر می‌شود.

 

*** انجام اقدامات مرتبط با تعرفه‌ها در کوتاه‌ترین زمان ممکن

 

وی در ادامه بر لزوم تصمیم‌گیری‌های جدید متناسب با شرایط و مشکلات جدید کشور تأکید و عنوان کرد:
موضوعی که در دستورکار معاونت امور صنایع وزارت صمت قرار دارد بحث تعرفه‌ها است.

قطعاً در این شرایط حساس کنونی کشور، ما در حوزه‌هایی مانند صنعت نوشت‌افزار که باید در آنها تولید داشته باشیم و آن تولید نیز بخش عمده‌ای از نیازهای ما را مرتفع کند، بنابراین حمایت از تولید داخل را در اولویت خود قرار خواهیم داد.

در گذشته ما تعرفه‌ها را از مصوبه هیأت وزیران می‌گرفتیم و تا سال آینده نیز به همین روال ادامه می‌دادیم؛ ولی امروز اگر به این ضرورت دست پیدا کنیم که این تعرفه باید تغییر پیدا کند و با مجوزی که از وزیر صمت داریم، همین امروز در خصوص تعرفه‌ها اقدام می‌کنیم و حداکثر در بازه زمانی کوتاه نیز مصوبه را از هیأت وزیران خواهیم گرفت و ظرف کوتاه‌ترین مدت اقدامات و اصلاحات مرتبط روی تعرفه‌ها را نیز انجام خواهیم داد.

 

 

*** ۷۰درصد مواد اولیه درصد قابلیت ترخیص دارند

 

وی در ادامه با اشاره به توافقات انجام شده با گمرک اظهار داشت:

با تشکیل کارگروهی مشترک در گمرک جمهوری اسلامی ایران سعی کردیم مشکلات و چالش‌های واحدهای صنعتی و تولیدی در زمینه گمرک را حل کنیم. لذا اگر واحدهای تولیدی چالشی در زمینه گمرک دارند سعی کنند از طریق انجمن‌های مربوطه چالش‌ها و مشکلاتشان را دسته‌بندی کنند تا ما بلافاصله جلسه مشترکی با گمرک جهت رفع مشکلات مربوطه برگزار کنیم.

مقیمی در ادامه افزود: 

اگر ترخیص مواد اولیه در گمرک از نظر مسائل بین‌المللی آن مشکل نداشته باشد، ۷۰ درصد قابل ترخیص است و اگر نیز مشکلات ارزی مطرح است در جلسات با بانک مرکزی آنها را مطرح خواهیم کرد.

 

*** تشکیل کارگروه مشترک با سازمان محیط زیست

 

مقیمی درباره مشکلاتی که تولیدکنندگان صنعت نوشت‌افزار در حوزه محیط زیست با آن روبرو هستند، اظهار کرد:
گاهی ممکن است قوانین، مقررات و آیین‌نامه‌هایی تدوین شده باشد که مسئله و کار را برای اجرای درست با مخاطره مواجه کند.

مقیمی با اشاره به اینکه در کمیسیون ماده ۱۱ می‌توانیم یک رده درجات محیط زیستی را تغییر بدهیم گفت: اگر مشکلات این حوزه نیاز به تغییر قانون دارد ما آمادگی این امر را داریم.

وی با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری افزود:
اکنون با فرصتی که مقام معظم رهبری ایجاد کردند و تفویض اختیاری که به روسای سه قوه انجام دادند، اگر ضرورت داشته باشد و این ضرورت را بتوانیم تشخیص دهیم، حتما از این فضا نیز استفاده خواهیم کرد.

 

*** افزایش مدت زمان پرداخت اقساط واحدهای تولیدی

 

مقیمی به بحث تسویه حساب‌های مالیاتی که واحدهای صنعتی را با چالش‌هایی مواجه کرده نیز اشاره کرد و گفت:

در ستاد تسهیل و رفع موانع تولید مصوب شد اقساط بدهی مالیاتی واحدها از ۳۶ ماه به ۶۰ ماه تبدیل شود.

وی در ادامه با اشاره به بحث مالیات‌ها گفت:
برخی از واحدها برای آنکه بتوانند زمان خود را برای أخذ تسهیلات جدید فراهم کنند نیازمند این بودند که بتوانند افزایش سرمایه خود را از محل تجدید ارزیابی‌های خود انجام دهند؛ که این امر در قانون بودجه سال ۹۸ پیش‌بینی نشده بود.

در این خصوص برای معافیت در مالیات معین، مصوبه‌ای را أخذ کرده‌ایم که اکنون اگر کسی بخواهد از محل تجدید ارزیابی افزایش سرمایه انجام دهد با معافیت مالیاتی می‌تواند این کار را به راحتی تا پایان سال ۱۳۹۸ انجام دهد و ارزش دارایی‌های خود را به روز کرده و از آن استفاده کند.

 

 

*** گرفتن تعهد از بازرگانان و ثبت مواد اولیه جهت بازگشت ارز به کشور

 

مقیمی درخصوص ثبت سفارش‌های مواد اولیه و گرفتن تعهد از بازرگانان گفت:
در بحث ثبت سفارش حتما باید کارت بازرگانی وجود داشته باشد؛ یعنی بدون داشتن کارت بازرگانی ثبت سفارش امکان‌پذیر نیست، اما برای ثبت سفارش‌های کارت‌های سال اولی تا ۵۰۰  هزار دلار مشکل خاصی وجود ندارد.

وی در خصوص گرفتن تعهد از بازرگانان اظهار کرد:

دلیل این کار  این است که اطمینان پیدا کنیم که واردکنندگانی که این مواد اولیه را وارد می‌کنند در این مواد را اختیار تولیدکنندگان قرار می‌دهند یا خیر؟ این کار در جهت بازگشت ارز به کشور و ضمانتنامه ریالی و ارزی است که در بانک مرکزی ارائه می‌شود.

وی  در ادامه اظهار داشت:

برای واحدهای تولیدی که پروانه و جواز دارند هیچ محدودیتی برای واردات مواد اولیه وجود ندارد.

 

*** تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی برای واردات کاغذ

 

این مقام مسئول همچنین درباره مشکلاتی که در زمینه تأمین کاغذ مورد نیاز واحدهای تولیدی وجود دارد، ضمن ابراز نارضایتی نسبت به سیاست تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی به واردات این کالا، تصریح کرد:
در حال حاضر با تغییر ارز تخصیص داده شده به این گروه از ارز دولتی به ارز نیمایی، شرایط دسترسی تولیدکنندگان به کاغذ راحت‌تر شده و در آخرین جلسه با تولیدکنندگان کاغذ تحریر، معضلات صنعت نوشت‌افزار از جمله دریافت مالیات بر ارزش افزوده و تعرفه‌ها مطرح شده که مجموعه اقداماتی در این زمینه آغاز شده است.

 

 به گزارش خبرگزاری صنایع، معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت در پایان اظهار داشت:
در کشور پتانسیل‌های نسبتاً خوبی وجود دارد که البته این پتانسیل‌ها نیز به نوسازی و بازسازی نیاز دارد که استفاده از این ظرفیت‌های خالی یکی از سیاست‌های کلیدی مهم و استراتژیکی در وزارت صنعت است که به حول قوه الهی به کمک شما همکاران عزیز در این حوزه، انشاالله بتوانیم این موضوع مهم را نیز به یک مقصد برسانیم.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 + 6 =

کلید مقابل را فعال کنید