کد خبر:130912
پ
سازمان امور‌مالیاتی

چرا سازمان امور‌مالیاتی به سراغ حساب‌های بانکی خریداران سکه رفته است؟

معاون مالیات‌های مستقیم سازمان  امور‌مالیاتی از این که چرا سازمان امور‌مالیاتی به سراغ حساب‌های بانکی خریداران سکه رفته، توضیحاتی ارائه داد.

معاون مالیات‌های مستقیم سازمان امور‌مالیاتی در خصوص این که چرا سازمان امور‌مالیاتی به سراغ حساب‌های بانکی خریداران سکه رفته، توضیحاتی ارائه داد.

 

*** مشمولین مالیات مستقیم نسبت به فعالیت‌های اقتصادی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، نادر جنتی با بیان این که، کلیه اشخاص اعم از حقیقی و حقوقی بنا به حکم صریح بندهای ٢و ۴ ماده یک قانون مالیات‌های مستقیم نسبت به فعالیت‌های اقتصادی خود مشمول مالیات می‌باشند، اظهار داشت:

از طرفی به استناد مواد ۱۰۰ و ۱۱۰ قانون مالیت‌های مستقیم، افراد مکلفند اظهارنامه مالیاتی مربوط به فعالیت یک سال خود را ابراز و اظهار نمایند، بر این اساس اشخاصی که مبادرت به خرید و فروش سکه می‌نمایند نیز مکلفند اظهارنامه مربوط به این نوع فعالیت خود را تا مهلت مقرر قانونی (اشخاص حقیقی تا پایان خرداد ۹۸ و  اشخاص حقوقی تا پایان تیرماه ۹۸ ) به سازمان امور‌مالیاتی ارسال نمایند.

معاون مالیات‌های مستقیم سازمان مالیاتی افزود:

با این توصیف این نوع فعالیت نیز مشمول مالیات می‌باشد چرا که هر فعالیتی که معاف از مالیات باشد معافیت آن را قانون به صراحت اعلام و تصریح نموده است، مثل ماده ٨١ که کلیه فعالیت‌های کشاورزی دامداری و دامپروری را از پرداخت مالیات معاف نموده است و یا همینطور ماده ١۴١ که فعالیت‌های صادراتی و ماده ١۴۵ که سود سپرده‌های بانکی را معاف از مالیات اعلام و تصریح نموده است.

 

*** چرا سازمان امور‌مالیاتی به سراغ حساب‌های بانکی خریداران سکه رفته است

 

به گفته این مقام مسئول در سازمان مالیاتی، چون بنا به حکم اصل ۵١ قانون اساسی هیچ مالیاتی وضع نمی‌شود مگر به موجب قانون و معافیت مالیاتی را نیز قانون مشخص و تعیین می‌کند.
با این توصیف خرید و فروش سکه به استناد بندهای ٢و۴ ماده ١ و ماده ٩٣ قانون مالیات‌های مستقیم مشمول مالیات است و هیچ معافیتی برای آن در قانون پیش‌بینی نشده است.

 

*** اشخاصی که کمتر از ۲۰۰ عدد سکه خرید و فروش نموده اظهارنامه مالیاتی ندارند

وی گفت: بر همین اساس از سوی سازمان امور‌مالیاتی کشور در اجرای تبصره ماده ۱۰۰ قانون دستور‌العملی به منظور تسریع و تسهیل در انجام امور‌مالیاتی اشخاصی که کمتر از ۲۰۰ عدد سکه خرید و فروش نموده باشند صادر کرده که مطابق آن این‌گونه افراد نیازی به ارائه و تسلیم اظهارنامه مالیاتی ندارند و مالیات آنان به صورت مقطوع تعیین شده است.

نادر جنتی بیان کرد: اشخاص حقیقی که کمتر از ۲۰ سکه خرید و فروش کرده‌اند با محاسباتی که انجام شده با اعمال معافیت ماده ۱۰۱ درآم آنها به حد نصاب درآمد مشمول مالیات نمی‌رسد و بنابراین افراد مذکور معاف از مالیات هستند.

وی افزود: اشخاصی که طبق آمار بانک مرکزی بیشتر از ۲۰ قطعه سکه خریداری کرده‌اند اظهارنامه‌شان با دیگر فعالیت‌های آنان که اطلاعات آن در پایگاه اطلاعاتی سازمان موجود است از جمله تراکنش های بانکی و … یکجا مورد بررسی و رسیدگی مالیاتی قرار می‌گیرند.

جنتی ادامه داد، پایگاه‌های اطلاعات مالیاتی سازمان امور‌مالیاتی یکی از ابزارهای مهم راستای‌آزمایی اطلاعات اظهار شده از سوی مودیان مالیاتی است.

 

*** نحوه تشخیص قیمت فروش

 

 به گزارش خبرگزاری صنایع، معاون مالیات‌های مستقیم سازمان مالیاتی در پایان، در خصوص نحوه تشخیص قیمت فروش با توجه به معیار روز تحویل در دستور العمل جدید سازمان مالیاتی اظهار داشت:

از اطلاعات موجود در یکی از سایت‌های بانک‌مرکزی آرشیو روزانه قیمت‌های فروش سکه در اختیار سازمان  امورمالیاتی قرار دارد و از این معیار برای تشخیص قیمت در روز تحویل استفاده می‌شود.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری تسنیم
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 + 13 =

کلید مقابل را فعال کنید