کد خبر:131056
پ
واردات کاغذ
ستاد تنظیم بازار تصویب کرد

تکلیف بانک مرکزی برای اولویت‌گذاری تامین ارز واردات کاغذ

ستاد تنظیم بازار، بانک مرکزی را برای اولویت‌گذاری تأمین ارز واردات کاغذ مکلف کرد.

ستاد تنظیم بازار، بانک مرکزی را برای اولویت‌گذاری تأمین ارز واردات کاغذ مکلف کرد.

 

*** تکلیف بانک مرکزی برای اولویت‌گذاری تامین ارز واردات کاغذ

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، ستاد تنظیم بازار در نشست اخیر خود گزارشی از کمیته ساماندهی کاغذ دریافت و مقرر کرد وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با اخذ فهرست دریافت‌کنندگان ارز برای واردات کاغذ در سال۹۷ تا کنون، نسبت به کنترل عملکرد آن‌ها و ارائه گزارشی از رفع تعهد ارزی و تحویل کالا در شبکه تحت نظارت به تفکیک شرکت اقدام نماید.

بر این اساس پیش‌بینی شده است فهرست شرکت‌های متخلف به دستگاه‌های مسئول و دبیرخانه ستاد تنظیم بازار ارائه شود.

در این راستا ستاد تنظیم بازار مسئولیت‌های بانک مرکزی در راستای رفع تعهد ارزی و آزاد‌سازی تضامین دریافت‌کنندگان ارز ۴۲۰۰ تومان کاغذ در سال ۹۷ و ۹۸ را تعیین کرد.

 

*** ثبت سفارش‌های تأمین ارز با نرخ ۴۲۰۰ قبل از شانزدهم مرداد ماه ۹۷

 

به این ترتیب ثبت سفارش‌های تأمین ارز شده با نرخ ۴۲۰۰ که قبل از شانزدهم مرداد ماه سال۹۷ ترخیص شده‌اند، منوط به ارائه تأییدیه سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان شد.

به این ترتیب کلیه ترخیص‌ کنندگان کاغذ ۴۲۰۰ تومان قبل از تاریخ فوق لازم است با مراجعه به سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان و ارائه فاکتور فروش و فهرست توزیع نسبت به اخذ تأییدیه اقدام نمایند.

در این نشست که به ریاست عباس قبادی دبیر ستاد تنظیم بازار و با حضور حسین مدرس خیابانی، قائم مقام وزیر در امور‌بازرگانی برگزار شد، مقرر گردید کلیه ترخیص‌های کاغذ با ارز ۴۲۰۰ تومان بعد از شانزدهم مرداد سال ۹۷ منوط به ارائه تأییدیه تحویل و توزیع کالا با نرخ مصوب از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی باشد.

 

*** مسئولیت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در خصوص سهم ۸۰ میلیون دلاری کاغذ

 

در این نشست اعضای ستاد تنظیم بازار با اشاره به مسئولیت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در خصوص سهم ۸۰ میلیون دلاری کاغذ روزنامه، چاپ و تحریر در سال ۹۸ با نرخ ارز ۴۲۰۰ تومان، مقرر کردند کمیته ساماندهی کاغذ از این پس نیز با مسئولیت وزارت مذکور، تمام فرآیندهای لازم برای اطمینان از تأمین به موقع واردات کاغذ چاپ و تحریر و روزنامه و رسیدن آن به دست مصرف‌کنندگان را از مرحله ثبت سفارش تا ترخیص و توزیع به قیمت مصوب پیش‌بینی کند.

در این راستا گزارش مربوطه در این خصوص لازم است به دبیرخانه کارگروه تنظیم بازار ارائه شود.

در صورت تخصیص سهمیه کاغذ با ارز ۴۲۰۰ تومان از سوی کمیته ساماندهی به متقاضیانی از جمله تولیدکنندگان کتب دانشگاهی، روزنامه و …، مقرر شد فروش محصول بعدی مشمول نرخ‌گذاری باشد.

پیش‌بینی شده است نرخ کالای تولید شده از کاغذ وارداتی با ارز ۴۲۰۰ تومانی، با درج بر روی کالا و یا اطلاع‌رسانی فراگیر به اطلاع مصرف‌کنندگان نهایی برسد.

 

*** تغییر گروه ارزی برخی کالاهای اساسی ضروری

 

با توجه به تغییر گروه ارزی برخی کالاهای اساسی ضروری از گروه یک به گروه دو ارزی از جمله کاغذ و لزوم پرداخت مابه‌التفاوت ۴۸۰۰ تومان برای ترخیص کالاهای وارد شده با ارز ۴۲۰۰ تومان مقرر شد بانک مرکزی ضمن پیش‌بینی فرآیندها و تضامین مربوطه نسبت به ابلاغ آن به بانک‌های عامل اقدام نماید.

در عین حال بانک مرکزی موظف شد با اولویت نسبت به تأمین ارز مورد نیاز واردات کاغذ اقدام و گزارش آن را به کارگروه تنظیم بازار ارائه نماید.

 

 به گزارش خبرگزاری صنایع، بر این اساس مقرر گردید گزارشی در خصوص وضعیت تأمین کاغذ مورد نیاز آموزش و پرورش برای تولید کتب درسی سال ۱۳۹۹- ۱۴۰۰ و هم‌چنین دفترچه‌های دانش‌اموزی به معاون اول رییس‌جمهوری ارائه شود تا مبنای تصمیمات آتی ستاد در این خصوص باشد.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نه + 4 =

کلید مقابل را فعال کنید